Bon turystyczny 2020 – pieniądze na wakacje dla dzieci

W 2020r., ze względu na trudną sytuację w branży turystycznej, spowodowaną pandemią koronawirusa, rząd zdecydował się na wprowadzenie świadczenia, które nazwał bon turystyczny.

Sprawdźmy więc, jak skorzystać z tego świadczenia oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby w ogóle je uzyskać.

Przeczytaj także: Jakie dodatki na dziecko można uzyskać?

Ze świadczeniem tym było sporo przejść, przyjmowało ono kilka wersji, pracowano nad różnymi projektami. Początkowo pieniądze na wakacje miał otrzymać każdy zatrudniony na umowę o pracę, pod warunkiem, że nie przekroczył ustalonego limitu zarobków. Miało być to świadczenie w kwocie 1000zł, przy czym w kosztach bonu turystycznego uczestniczyć miał również pracodawca.

Ostatecznie skończyło się na świadczeniu w wysokości 500zł. Jednak zasady przyznawania środków z bonu turystycznego zmieniły się mocno w stosunku do pierwotnych założeń.

Bon turystyczny – dla kogo dodatkowe środki?

Środki z bonu turystycznego przysługują rodzinom z dziećmi, jednakże liczą się dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18-tego roku życia. Świadczenie w programie bon turystyczny wynosi 500zł na każde dziecko (do 18-tego roku życia), a w przypadku dziecka niepełnosprawnego będzie to kwota 1000zł. Bon turystyczny to świadczenie jednorazowe. Co ważne, w programie tym nie obowiązują limity dochodów.

Środki z bonu turystycznego nie będą dostępne w formie gotówki, ani też przelewu, jak ma to miejsce np. w programie „500+” lub „300+” . Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymamy elektroniczny bon, który wykorzystać będzie można do płatności na cele turystyczne, związane z wypoczynkiem dziecka. Forma elektroniczna oznacza SMS lub e-mail. Bon przyjmie formę 16-cyfrowego, unikalnego kodu.

Ustawodawca zakłada, że za pomocą bonu wykonać będzie można przede wszystkim płatności za usługi hotelarskie. Jednakże, bon turystyczny nie będzie działał wszędzie, w dowolnym wybranym przez nas miejscu. Aby uiścić płatność za wakacje za pomocą bonu wybrany hotel (obiekt) musi znajdować się w Polsce oraz być wpisany na listę, którą tworzy Polska Organizacja Turystyczna.

Bon turystyczny – od kiedy można skorzystać?

Wnioski o bony turystyczne można składać od 31.07.2020r. Plusem jest, w mojej ocenie, fakt, iż uzyskany bon możemy wykorzystać do 31 marca 2022r. Przy czym ważne jest, by opłata za usługę turystyczną (opłata za hotel czy też wyjazd dziecka na „Zieloną Szkołę” ) została wniesiona przy użyciu bonu do tej daty. Sama realizacja usługi nastąpić może jednak później, np. w czerwcu 2022r.

Żadnego spamu, same konkrety!

ZUS bon turystyczny – jak wnioskować o dodatkowe środki?

Aby uzyskać środki należy wypełnić wniosek poprzez platformę PUE ZUS. Jednakże, są też inne, na szczęście prostsze, metody wnioskowania o środki na wakacje dla dziecka. Wniosek można złożyć również poprzez swoją bankowość internetową, o ile mamy w niej dostęp do obsługi wniosków urzędowym. Większość banków oferuje już takową usługę.

Mój bank, z którego korzystam, Bank Millennium, daje możliwość wypełnienia takiego wniosku poprzez MilleUrząd. Bardzo sprawnie i wygodnie, bez potrzeby zakładania dodatkowych profili na stronach rządowych.

Jeśli nie masz jeszcze konta w Banku Millennium to śmiało Ci mogę je polecić – złóż wniosek i otwórz konto online!

A czy Ty zamierzasz ubiegać się o środki z bonu turystycznego i sfinansować nimi wypoczynek swojego dziecka? Daj znać w komentarzach, co sądzisz o tego typu rządowej inicjatywie!

Strona programu: https://bonturystyczny.polska.travel

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *