Początki z porządkowaniem budżetu mogą być trudne. W rozmowie z Bartkiem Jezierskim, twórcą bloga Mój Plan B, przedstawiamy metody na to, jak opanować budżet w kryzysie i wyprowadzić swoje finanse na prostą. Jak zacząć?
Jak utrzymać motywację do działania z finansami? Jak skutecznie przeprowadzić swoją finansową (r)ewolucję? Zapraszam do wysłuchania rozmowy!

Budżet w kryzysie – streszczenie wywiadu
Jeśli czujesz, że Twoje domowe finanse nie są w najlepszej kondycji, frustruje Cię ciągły brak środków do życia, dobijają Cię podwyżki kosztów życia – dobrze trafiłeś!
Razem z Bartkiem Jezierskim rozmawiamy o naszych finansowych początkach, dzielimy się radami w zakresie rozpoczęcia swojej finansowej (r)ewolucji, podpowiadamy, jak utrzymać motywację do działania i nieustannego poprawiania swoich finansów.
Przede wszystkim – zapoznaj się z całą rozmową (player wywiadu znajdziesz nieco wyżej w treści artykułu). Przechodzimy w niej z Bartkiem krok po kroku przez kilka sposobów na zabranie się za zrobienie porządków w swoim budżecie.
Metoda „słoikowa” , metoda „kopertowa” , arkusze w Excelu, prosty budżet domowy na kartce papieru… . Każda metoda dobra, byle była dla Ciebie odpowiednia! Twój budżet w kryzysie będziesz mógł uratować tylko i wyłącznie wtedy, gdy realnie zaczniesz nad nim pracować.
Dlatego też… po prostu wybierz metodę, która wydaje Ci się dla Ciebie najprostsza, najlepsza, i taka, którą będziesz w stanie przez dłuższy czas wykorzystywać, i… działaj! Podlicz swoje dochody, spisz swoje wydatki, poszukaj kategorii wydatków, które pochłaniają większą część Twojego budżetu. Postaraj się wyciąć zbędne wydatki, poszukaj możliwości obniżenia swoich kosztów życia. Zacznij świadomie planować swój budżet, nie pozwól, aby pieniądze przeciekały Ci przez palce.
I chociaż może to wydawać się skomplikowane, trudne, czasochłonne… to wierz mi, zdziwisz się, jak szybko jesteś w stanie przeprowadzić analizę swoich finansów i przygotować swój bilans „zysków i strat” . Z pomocą przyjść może Ci chociażby… historia Twoich wydatków, pobrana z bankowości internetowej. Przeznacz 15-20 minut na to, by rzetelnie spisać swoje przychody, stworzyć listę wydatków, ustalić swoją hierarchię wydatków.
„Jeżeli ktoś obecnie narzeka na to, że jest mu źle, to dlatego, że nic z tym nie robi”.
Bartosz Jezierski – Mój Plan B
Wykorzystuj możliwości, które daje współczesny świat. Zawalcz o swoje lepsze jutro! Wszystko w Twoich rękach.
Nie pozwól, aby Twój budżet w kryzysie pozostał na zbyt długo.
Budżet w kryzysie – chęci, cele, motywacja jako narzędzia do sukcesu
Skoro już mocno ugruntowałeś(-aś) swoją chęć działania z finansami, nie zapomnij o ustanowieniu celów finansowych. Przy czym kieruj się zasadą: „nie ilość, a jakość” . Zacznij od czegoś prostego, jak np. oszczędzenie pierwszych 100zł.
Chodzi o wyrobienie nawyków, jak również o przekonanie się, że jednak „się da” , że jesteś w stanie działać ze swoimi finansami. Pozwoli Ci to nie tylko nabrać większych chęci do działania, ale także utrzymać dotychczasową motywację, zachować regularność w prowadzeniu budżetu.
Osiągnięcie pierwszych, nawet prostych celów, uruchomi w Tobie zapewne również chęć do realizacji kolejnych założeń finansowych, które sobie zdefiniujesz.
Idź w kierunku ewolucji, a nie rewolucji. Bardziej pomoże Ci konsekwentne, regularne działanie, niż pojedyncze zrywy. Niech planowanie i prowadzenie finansów wejdzie na stałe w Twój harmonogram, a przekonasz się, że Twój budżet w kryzysie (obecnie) stanie na nogi (po wdrożonych zmianach).
Bardzo liczę na to, że rozmowa z Bartkiem Jezierskim wskaże Ci właściwy kierunek postępowania z finansami, będzie inspiracją do działania, pomoże utrzymać motywację, dostarczy merytorycznych, pożytecznych podpowiedzi i pomysłów.
Odsłuchaj wywiad i przekonaj się, że ogarnięcie budżetu w kryzysie może być prostsze, niż to się początkowo wydaje! 🙂
Materiał bonusowy
Zapraszam również do zapoznania się z ciekawym materiałem, o którym Bartek wspomniał w trakcie wywiadu. Jest to rozmowa z Wojtkiem Woźniczką – osobą specjalizującą się w tematyce negocjacji.
Materiał porusza kwestie przygotowania się do procesu rekrutacji oraz negocjowania pensji z pracodawcą.
Więcej podcastów finansowych posłuchasz tutaj: Anchor.fm, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasty lub bezpośrednio na blogu w dziale Podcast o finansach.
Dodatkowa wiedza od Bartka Jezierskiego w zakresie finansów oraz inwestowania dostępna tutaj.
Niech budżet w kryzysie nie będzie już więcej Twoją zmorą! Powodzenia w braniu finansów w swoje ręce! 🙂
Bardzo ciekawy wywiad. Zajrzyj tutaj po więcej informacji z ekonomii https://trioconferences.pl/
Super wpis, dodam że warto wiedzieć jak zarządzać finansami
polecam od siebie krótki poradnik https://www.egielda.com.pl/jak-skutecznie-zarzadzac-finansami/
😀