300+ (a dokładnie rzecz biorąc program „Dobry Start” ) to jedno ze świadczeń, które obecnie można uzyskać na dziecko. Dzięki niemu wyprawka szkolna na nowy rok nie będzie już aż tak obciążać Twojego portfela.
Przeczytaj wpis i dowiedz się, jak uzyskać finansowanie 300+ na zakup przyborów szkolnych dla swojego dziecka.
Kto może skorzystać ze świadczenia 300+
Świadczenie 300+ uzyskać można na każde dziecko, które się uczy. Granicą jest wiek dziecka – ukończone 20 lat lub (w przypadku dzieci niepełnosprawnych) ukończone 24 lata. Świadczenie ma formę jednorazowej wypłaty w wysokości 300zł na każde spełniające powyższe warunki dziecko. Środki można uzyskać raz na dany rok szkolny.
Oprócz wieku dziecka, który określa do jakiego etapu jego edukacji możesz wnioskować o środki z programu „Dobry Start” nie musisz spełniać żadnych innych warunków. Nie obowiązują również żadne kryteria dochodowe.
Od razu zaznaczam, iż w programie uwzględniane są dzieci szkolne (od pierwszej klasy!). Czyli na dziecko w żłobku lub przedszkolu oraz na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („zerówka”) ten dodatek nie przysługuje.
Jak uzyskać 300zł z programu „Dobry Start”?
Świadczenie 300+ uzyskuje się po złożeniu odpowiednich wniosków. Można sprawę załatwić on-line lub złożyć tradycyjny, papierowy wniosek.
Warto jednak pamiętać, iż im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej uzyskasz środki z programu „Dobry Start” . Formalności proponuję dopełnić w formie elektronicznej, najprościej przez swój system bankowości internetowej, czy też wykorzystując portal Emp@tia.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje Ci, że środki otrzymasz jeszcze przed 30 września. Jeśli wniosek złożysz później (we wrześniu, październiku lub listopadzie) środki wpłyną na konto w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. Warto więc wpisać sobie w kalendarz przypomnienie, by już z początkiem lipca (tak, wiem, przecież wakacje wtedy „pełną gębą” ) zawnioskować o 300+.
Sprawdź także: Jakie dodatki na dziecko można uzyskać?
Wyprawka szkolna – o czym warto pamiętać?
Zakup potrzebnych w szkole przyborów z pewnością dobrze jest realizować jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Tym bardziej, że często już w sierpniu sieci handlowe wprowadzają wiele promocji na zakup szkolnych akcesoriów. Dobrze skompletowana wyprawka szkolna jest niezbędna dla każdego ucznia.
Oto kilka pomysłów na to, co taka wyprawka szkolna powinna zawierać:
- Plecak – okaże się pomocny, gdy będzie trzeba zabrać ze sobą nieco zeszytów i kanapki do szkoły.
- Worek na obuwie – przyda się do transportowania obuwia sportowego na zajęcia z wychowania fizycznego.
- Śniadaniówka – warto wrzucić do niej jakąś kanapkę i owoc, aby dostarczyć niezbędnego „paliwa dla umysłu” intensywnie uczącej się pociechy.
- Piórnik – niezbędny do przechowywania i przenoszenia wielu akcesoriów.
- Długopis, ołówek, kredki, linijka, ekierka, cyrkiel, temperówka – przydatne do notowania oraz przy zgłębianiu tajników matematycznych.
- Zeszyty w linię, zeszyty w kratkę, blok rysunkowy, blok techniczny – wszelka wiedza w formie notatek bywa bardzo cenna i ponadczasowa, a plastyczne i techniczne prace na czymś trzeba wykonywać.
- Ubranie sportowe i przybory na basen – na zajęcia wychowania fizycznego wymagane jest osobne „wyposażenie” , najczęściej w postaci białej koszulki (T-shirt), spodenek (getrów) i adidasów (trampek). Często szkoły organizują także wyjścia na basen. Przydadzą się fajne kąpielówki (strój jednoczęściowy) i czepek (warto od razu pisakiem wodoodpornym wpisać na nim imię dziecka).
- Sprzęt muzyczny, podręczniki – nie mam tu na myśli oczywiście zestawu instrumentów muzycznych jak dla orkiestry 😉 , jednakże w ramach zajęć z edukacji muzycznej często wymagany jest zakup fletu. Podręczniki to zupełnie inna bajka – niektóre zapewniać ma szkoła. Jednak nieraz konieczne jest dokupienie dodatkowych zestawów ćwiczeń. Przydatne mogą okazać się również słowniki (języka polskiego, słownik angielskiego i niemieckiego). Rozważyć można także zakup encyklopedii oraz wszelkiego typu literatury, związanej z dziedziną, którą najbardziej interesuje się Twoje dziecko.
- Oznakowanie przedmiotów – punkt dobrowolny, ale polecany, szczególnie dla młodszych uczniów, którzy nie zawsze dokładnie pilnują swoich rzeczy. Naklejki, wszywki, naprasowanki zdecydowanie ułatwią identyfikację plecaka, worka, czy koszulki na WF. Ze swojej strony polecam serwis oznaczone.pl (link nie jest sponsorowany). Korzystałem z naprasowanek i jestem bardzo zadowolony.
Zapraszam do dzielenia się pomysłami na to, co jeszcze dobra wyprawka szkolna powinna zawierać. Program „Dobry Start” może okazać się przydatny również przy zakupie proponowanych przez Was akcesoriów i wyposażenia 🙂 .
Wiedziałeś o możliwości skorzystania z programu „Dobry Start” ? Wnioskujesz o 300+ w każdym roku szkolnym? Czy Twoja wyprawka szkolna dla dziecka jest dobrze zaplanowana? Czekam na Wasze odpowiedzi w komentarzach.
Rodzicom życzę cierpliwości na szkolnych zakupach, a uczniom owocnego roku szkolnego!