Oszczędzanie na cele długoterminowe to niemałe wyzwanie. Dlatego w ramach wsparcia zarówno dla młodych, jak i aktywnych zawodowo osób powstały IKE oraz IKZE. Zobacz, co możesz zyskać dzięki regularnemu oszczędzaniu na emeryturę.
Główną niedogodnością emerytów jest stopa zastąpienia, czyli stosunek pierwszej emerytury do ostatniej pensji. Według analiz przeprowadzonych przez ZUS Polacy na emeryturze otrzymują 53,8% kwoty, jaką zarabiali w czasie aktywności zawodowej.[1] Co więcej, prognozy na przyszłość nie są optymistyczne. Można temu zaradzić, oszczędzając na emeryturę z IKZE.
IKZE – co to jest?
Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie – co to jest IKZE? Nazwa to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, które stanowi element tzw. „III filaru” . Celem wprowadzenia przez rząd IKZE było zmotywowanie obywateli i ułatwienie im gromadzenia środków na emeryturę. Można co prawda wypłacić je wcześniej, będzie to jednak mniej opłacalne ze względu na podatek dochodowy, który należy uiścić w takiej sytuacji. Co ważne – wcześniejsza wypłata pieniędzy musi być całościowa.
Jak odkładać pieniądze na IKZE? Konieczna jest umowa, którą możesz podpisać m.in. z funduszem inwestycyjnym, zakładem ubezpieczeń (w przypadku ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym), podmiotem prowadzącym działalność maklerską lub bankiem.
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – odliczenie od podatku
Ważną cechą Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego jest możliwość odliczenia wpłat dokonanych na ten rachunek w rozliczeniu rocznym PIT. To atrakcyjne rozwiązanie, jednak musisz wiedzieć, że nałożono ograniczenia na wpłaty do IKZE. Limity 2023 wynoszą 12 483 zł w przypadku samozatrudnionych oraz 8 322 zł dla pozostałych osób.
Warto jeszcze przypomnieć o zależności między likwidacją Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego a podatkiem. Oszczędności zgromadzone na takim koncie nie są objęte tzw. podatkiem Belki od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. W przypadku, gdy pieniądze z tego konta zostaną wypłacone po 65. roku życia (i po wpłatach na IKZE w co najmniej 5 latach kalendarzowych), należy uiścić 10% podatek zryczałtowany.
Wypłata z IKZE
Co istotne, aby w pełni skorzystać z korzyści podatkowych przy Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego, należy wypłacić oszczędności po ukończeniu 65 lat. Dla niektórych to niezwykle odległa perspektywa, ale rekompensuje ją zgromadzony kapitał, który może znacząco ułatwić zachowanie jakości życia na emeryturze.
Gdzie zatem szukać IKZE? Bank BNP Paribas jest jednym z dystrybutorów tego produktu. Dlatego też oferuje wygodne metody na założenie konta oraz wpłacanie na nie środków. Sprawdź warunki korzystania z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego i ciesz się lepszą jesienią życia.
Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym danego funduszu oraz z dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID). Pełną treść noty prawnej znajdziesz tutaj: https://www.tfi.bnpparibas.pl/nota-prawna.html.
Artykuł sponsorowany.
[1] https://www.bankier.pl/smart/ikze-na-czym-polega-indywidualne-konto-zabezpieczenia-emerytalnego
Więcej informacji o oszczędzaniu znajdziesz tutaj: Skuteczne, sprawdzone sposoby na oszczędzanie!
Ciekawa opcja na oszczędzanie. Szkoda tylko, że pieniądze nie są zwolnione z podatku. Ogólnie jednak wydaje się, że to całkiem bezpieczna forma oszczędzania na emeryturę i warto z tego skorzystać.