To właśnie ta chwila! Czas na zbudowanie solidnych finansów osobistych. Pomóc Ci mogą w tym postanowienia noworoczne, które podejmiesz z początkiem nowego roku. Daj sobie szansę na to, aby Twój budżet w tym roku wszedł na wyższy poziom!
Mierz siły na zamiary
Tak, jak wspominałem już we wpisie budżet w kryzysie, tak i tu powtórzę: w finansach nie chodzi o burzliwą rewolucję a bardziej o ewolucję. Nagłe i nieprzemyślane działania wprowadzą raczej więcej dodatkowego chaosu niż pożytku w Twoim budżecie. Dlatego też ze swojej strony gorąco polecam, by do wszelkich zmian finansowych podchodzić krok po kroku, stopniowo realizując stawiane sobie cele.
Początek nowego roku to zazwyczaj moment, w którym myślimy o tym, co byśmy chcieli w danym roku osiągnąć. Szukamy nowych diet, opracowujemy plany treningowe, snujemy plany na wakacje, rozważamy w jakim kierunku poprowadzić swoją karierę zawodową. To również bardzo doby czas na to, by w swoje postanowienia noworoczne włączyć plan na poprawę finansów!
Zdecydowanie zalecam jednak, aby z tymi postanowieniami nie przesadzić. I to zarówno w sensie ilościowym, jak i „jakościowym” tychże postanowień. Nie jest problemem postawić sobie za cel spłatę całej hipoteki, zamknięcie wszystkich wiszących nad nami kredytów, czy uzbieranie 100 000zł. Problemem może być zrealizowanie takich założeń.
Nie ma się co oszukiwać – zbyt wygórowane postanowienia noworoczne mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek. Zamiast cieszyć się z ich realizacji, będziemy popadać w niezadowolenie z tego, że nawet w części nie zbliżyliśmy się do ich zamknięcia.
Oczywiście nie mam zamiaru podważać Twoich ambicji i motywacji do osiągania spektakularnych sukcesów! Życzę Ci, aby wszystko, co sobie zaplanujesz, udało się zrealizować, i to z nawiązką. Znasz swoje możliwości utrzymania motywacji, wiesz, na ile zależy Ci na dotarciu do wyznaczonego sobie celu. Im większe chęci i silne postanowienie działania, tym lepszych efektów możesz się spodziewać!
Do tworzenia swoich finansowych noworocznych postanowień podejdź jednak z dużym zapasem realizmu, dołączając do tego dozę optymizmu. Wystrzegaj się natomiast naiwności w swoich założeniach, bo w finansach nic się jeszcze samo nie zrobiło i zapewne nie zrobi.
Przyjmij realne, mierzalne założenia. Rok ma 12 miesięcy. Możesz więc zbudować listę długoterminowych celów, jak również przyjąć, iż w każdym miesiącu zrealizujesz co najmniej jedno postanowienie finansowe. Możesz również połączyć obie metody i dzięki temu na koniec roku cieszyć się jeszcze większą ilością pozytywnie zamkniętych tematów! Wybór należy do Ciebie 🙂 .
Przykładowe postanowienia noworoczne w zakresie finansów
Jeśli zastanawiasz się, jakie finansowe postanowienia noworoczne przyjąć i szukasz inspiracji, z jakimi kwestiami w swoim budżecie podziałać, spieszę z podpowiedziami i kilkoma propozycjami.
Sugerowane cele krótkoterminowe:
- o ile jeszcze nie prowadzisz swojego budżetu domowego, warto przyjąć jego stworzenie i regularne prowadzenie jako dobry początek w organizowaniu finansów osobistych;
- zacznij wdrażać proste, ale zarazem skuteczne sposoby na oszczędzanie. Obniż swoje rachunki za wodę, prąd, ogrzewanie. Kilka pomocnych metod na niższe opłaty za media znajdziesz w dziale Jak oszczędzać;
- jeżeli korzystasz ze środków z programu „Rodzina 500+” to sprawdź, na co wydać 500+ , aby pożytecznie rozdysponować te środki;
- poczucie bezpieczeństwa w życiu jest ważne dla każdego z nas. Dobra polisa na życie, mądrze dobrane ubezpieczenie medyczne, polisa na auto lub nieruchomość to składowe Twojego bezpieczeństwa finansowego. Zajmij się tym, zanim będzie za późno! W dzisiejszych czasach znalezienie i zawarcie polisy online to tylko parę minut;
- zadbaj o swoją edukację finansową. Czytanie tego bloga to jedna z możliwości. Skorzystać możesz również z bogatego zasobu podcastu finansowego. Natomiast w artykule o sukcesie finansowym znajdziesz listę polecanych źródeł wiedzy w zakresie finansów;
- zrób także przegląd produktów bankowych, z których korzystasz. Pomyśl, czy Twoje konto bankowe spełnia oczekiwania i zapewnia Ci wszystkie nowoczesne możliwości. Sprawdź 11 kryteriów, które pomogą Ci zdecydować, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste;
- jeśli do tej pory nie przykładałeś zbyt dużej uwagi do tworzenia listy zakupów, to zdecydowanie polecam Ci zainteresować się tematem. Zdziwisz się, jakie oszczędności czasu i pieniędzy poczynisz dzięki temu rozwiązaniu, nie wspomnę już o znacznie mniejszym marnowaniu jedzenia.
W mojej ocenie są to finansowe postanowienia noworoczne, które nie powinny nastręczyć większych problemów przy realizacji. Większość z nich wdrożysz w życie naprawdę szybko, wcale nie będzie Cię to kosztować ogromnych nakładów energii i czasu.
Poświęć dosłownie 15-30 minut i zacznij pracować nad proponowanymi powyżej krokami. Zrealizuj nawet po jednym z nich na miesiąc a przekonasz się, jakie jesteś w stanie zrobić postępy w zakresie finansów osobistych!
Skoro już wiesz, jakie założenia krótkoterminowe możesz starać się przyjąć, to zwróć uwagę także na kilka propozycji, które będą wymagały bardziej długoterminowego planu. Ale również takie postanowienia noworoczne warto mieć w swoim repertuarze, aby Twoje finanse pracowały na jeszcze większy sukces 🙂 .
Czym warto zająć się w perspektywie długofalowej? Ze swojej strony proponuję, by:
- zmobilizować się i zacząć rozprawiać się ze swoimi długami. Wcześniejsza spłata kredytu niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści i zdecydowanie polecam Ci rozprawić się ze wszelkim zadłużeniem;
- zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa;
- stworzyć Fundusz Świąteczny, dzięki czemu znacznie ułatwisz sobie przygotowania do świąt, oszczędzając sobie zmartwień i finansowych załamek na koniec roku 😉 ;
- odłożyć środki na przyjemności dla siebie. Miły wyjazd na wakacje, zakup sprzętu do domu, o którym od dawna marzysz, może jakiś remont mieszkania? Sam najlepiej wiesz, co lubisz i co by Ci sprawiło radość. Zadbaj o swoje zadowolenie i ciesz się nie tylko realizowanymi finansowymi osiągnięciami 🙂 ;
- postawić na rozwój zawodowy, czyli np. wziąć udział w kursie poszerzającym Twoją wiedzę bądź dającym Ci dodatkowe kwalifikacje/specjalizację przydatną w Twojej branży.
Do moich propozycji z pewnością dodasz jeszcze własne pomysły na postanowienia noworoczne, które przyczynią się do poprawy Twoich finansów i jakości życia.
Tylko pamiętaj: nie bierz sobie za dużo na raz na głowę. Rozłóż sobie w czasie sprawy, którymi będziesz chciał się zająć. Lepiej wolniej, ale robić postępy, niż działać z kilkoma tematami jednocześnie, a żadnego z nich realnie i porządnie nie ruszyć do przodu.
Jak zrealizować swoje finansowe postanowienia noworoczne?
Kiedy już przyjmiesz swoje cele krótko- oraz długoterminowe to wypada zastanowić się, co zrobić, aby faktycznie móc cieszyć się z ich realizacji.
O czym pamiętać, aby móc czerpać satysfakcję z osiągnięcia stawianych sobie celów?
- Przede wszystkim miej zawsze w pamięci to, iż wszelkie zmiany, usprawnienia, ulepszenia, wyzwania, których się podejmujesz, i które chcesz wdrażać, wprowadzasz dla siebie oraz dla poprawy Twojej sytuacji. Zazwyczaj o wiele łatwiej jest się zmotywować do działania i utrzymać wysoki poziom realizacji celu, gdy robimy coś dla siebie, dla własnego dobra, a nie dla innych lub dlatego, że inni czegoś od nas wymagają.
- Z obranym przez siebie celem pracuj regularnie. Wykonywania kolejnych czynności, które mają Cię przybliżyć do jego osiągnięcia, nie odkładaj na później. Trzymaj się wyznaczonego sobie planu.
- Wszystkie pomysły, inicjatywy, rozwiązania, przemyślenia, które przyjdą Ci do głowy w związku z prowadzonymi przez Ciebie działaniami, spisuj od razu na kartce lub w notatniku. Nie chcesz przecież, by fajne, ciekawe i oryginalne myśli uciekły Ci z pamięci, a uwierz mi, że dzieje się to zdecydowanie częściej niż przypuszczasz.
- Niech nie braknie Ci cierpliwości. Działaj spokojnie, rozsądnie, nie przejmuj się chwilowymi niepowiedzeniami. Nie bój się w razie potrzeby zacząć od początku, gdy widzisz, że obrana droga nie wiedzie do sukcesu. Nie ma nic złego w ponownym próbowaniu i zmianie planów. Ucz się na błędach, wyciągaj wnioski i wdrażaj poprawki w swoje założenia.
- Rozważ podzielenie się swoimi planami z bliskimi, przyjaciółmi. Być może będą oni w stanie wesprzeć Cię w Twoich działaniach, podrzucą interesujące rady czy słowo zachęty i mobilizacji do dalszej pracy nad Twoimi założeniami finansowymi.
Sprawdź realizację swoich planów
Pamiętasz, jak na początku wspominałem, by obrane cele były realne i mierzalne? Nie bez powodu zwróciłem na to uwagę! Zdajesz sobie na pewno sprawę, iż przyjdzie w końcu moment uczciwego rozliczenia się z poziomu wykonania przyjętych założeń. Wtedy to okaże się, jak Twoje finansowe postanowienia noworoczne udało Ci się zrealizować.
Ale nie bój się tego czasu podsumowań! Niezależnie od ostatecznego wyniku oraz poziomu realizacji wyznaczonych sobie celów i tak możesz cieszyć się swoim sukcesem, gdyż przede wszystkim podjąłeś wyzwanie, nie stroniłeś od działania i chęci poprawy własnej rzeczywistości.
Zrób jednak solidne podsumowanie stopnia ukończenia danego celu. Wypisz wszystkie swoje postanowienia noworoczne i zanotuj przy nich, na ile udało Ci się je zrealizować.
Dzięki konsekwencji, regularności, sumiennemu podejściu do działania z pewnością większość (albo i wszystkie!) cele oznaczysz jako zakończone powodzeniem 🙂 . Jeśli natomiast zostaną jakieś niedokończone projekty, to przynajmniej będziesz widział, jakie finansowe postanowienia noworoczne otworzą Twoją nową listę na kolejny rok 😉 .
Trzymam kciuki, aby wszystko, co sobie założysz, udało Ci się zrealizować, i byś nie bał się stawiać sobie coraz to nowsze, trudniejsze, bardziej ambitne wyzwania. Powodzenia! 🙂