Hierarchia wydatków – 10 założeń, by dobrze rozdysponować pieniądze

Dlaczego hierarchia wydatków jest ważna?

Odpowiednia hierarchia wydatków pozwoli Ci lepiej planować swój budżet domowy. Warto określić, na co chcesz rozdysponować pieniądze każdego miesiąca. Równie ważne jest, by wskazać, jaki porządek wydawania pieniędzy przyjmujemy, aby regulować zobowiązania oraz opłacać przyjemności.


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Hierarchia wydatków – dobrze rozdysponuj swoje pieniądze #4
Loading
/

Każdy z nas na co dzień wydaje pieniądze na różne rzeczy. Czasem, kierując się reklamą lub promocją, kupujemy coś, co może nie do końca jest nam na dany moment potrzebne. A potem okazuje się, że zabrakło nam przysłowiowe „parę groszy” , by opłacić rachunek za gaz, kupić leki, czy jedzenie. Co gorsza, może się zdarzyć, że na koncie pozostanie zbyt mało środków, aby opłacić raty kredytów. Taka sytuacja może przysporzyć nam niemałych problemów (np. „zły BIK” ).

Dlatego tak ważne jest, byś ustalił, jaka jest Twoja hierarchia wydatków. Jakie kategorie wydatków warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu swojej listy?

Hierarchia wydatków – 10 wartych uwagi założeń

Przedstawiam Ci, jaka jest moja hierarchia wydatków w domowym budżecie. Niech owe sugestie przyczynią się do dobrego rozdysponowania środków również w Twoich finansach osobistych.

  1. Spłacenie rat kredytów.
  2. Opłacenie rachunków (gaz, prąd, czynsz, abonamenty, opłaty za przedszkole, itp.).
  3. Wydatki na zdrowie (np. leki, dentysta).
  4. Zakupy codzienne, transport (np. jedzenie, środki higieniczne, paliwo).
  5. Zabezpieczenie rodziny (ubezpieczenie na życie).
  6. Potrzeby zmienne (np. ubrania, buty, wyposażenie domowe).
  7. Fundusz awaryjny (drobne kwoty na wypadek nieprzewidzianych sytuacji).
  8. Oszczędności (finansowa poduszka bezpieczeństwa).
  9. Zabezpieczenie swojej przyszłości (emerytura).
  10. Wakacje, rozrywka, przyjemności.

Kto powinien ustalić swoją hierarchię wydatków?

Uważam, że każdy powinien takie założenia posiadać. Oczywiście, dla niektórych pewne z proponowanych przeze mnie kategorii wydatków mogą być ważniejsze, inne mniej istotne, jeszcze inne w ogóle zbędne. Warto jednak ustanowić hierarchiczność wydatków i konsekwentnie się jej trzymać.

Jeśli prowadzisz swój budżet domowy sam, poświęć chwilę na analizę proponowanych przeze mnie kategorii wydatków oraz ich hierarchii. Jeśli prowadzisz finanse domowe ze swoją drugą połówką – wspólnie przedyskutujcie każdą kategorię wydatków, razem ustalcie ich kolejność na liście.

Żadnego spamu, same konkrety!

Jednocześnie pamiętaj, iż każda sytuacja, również ta finansowa, bywa zmienna. Stąd, raz na jakiś czas (np. co 3 miesiące), dobrze jest wrócić do swojej listy. W razie, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie dużej zmianie, aktualizujemy ją według potrzeb. Planowanie budżetu oraz swojej przyszłości to dynamiczny proces – ucz się dostosowywać do sytuacji, bądź elastyczny!

Jaka jest Twoja hierarchia wydatków? Chętnie zapoznam się z opiniami i analizami w komentarzach. Życzę powodzenia w tworzeniu swoich list oraz wytrwałości w ich przestrzeganiu, a także pomysłowości w ich usprawnianiu.

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *