Dojazdy do pracy to jeden z często pojawiających się wydatków w budżecie domowym. Warto zastanowić się, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy, aby poprawić kondycję swoich finansów.

Sprawdź, jakie środki transportu masz do dyspozycji
Oczywiście wiele zależy od tego, jak daleko musisz dojechać oraz jakie środki transportu są dostępne. Przede wszystkim warto zorientować się właśnie w środkach transportu. Czy na Twojej trasie jest dostępny pociąg? Może zdecydujesz się na komunikację autobusową? Może warto przesiąść się na tramwaj lub zdecydować się na dojazdy do pracy metrem?
Bywa, że wyboru za bardzo nie ma i pozostaje dojazd prywatnym autem. Bez względu na to, która z opcji dojazdu do pracy Cię dotyczy, po analizie sytuacji z pewnością znajdziesz sposób, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy.
Dojazdy do pracy autem – razem raźniej!
Jeżeli dojeżdżasz do pracy prywatnym samochodem sprawdź, czy ktoś z Twojego otoczenia również nie jeździ na tej samej trasie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dogadać się i jeździć razem. Koszty paliwa dzielicie na ilość wspólnie podróżujących osób. Wychodzi taniej dla każdego. A przy okazji można jeszcze sprawdzać promocje na stacjach i tankować, kiedy cena paliwa jest niższa.
Oprócz oszczędności na dojazdach do pracy wspólne podróżowanie przyczyni się do poprawy kontaktów z sąsiadami / znajomymi / współpracownikami (z kim jeszcze można razem dojeżdżać do pracy…?), a także będzie miało wpływ na środowisko (mniej poruszających się po drogach aut).
Ciekawą opcją jest też zamiana dojazdów samochodem na przemieszczanie się skuterem. Dodatkowo może to być pomocne, gdy poruszasz się po zatłoczonych miastach, gdzie auta wiecznie stoją w korkach.
Pociągiem, autobusem, tramwajem, metrem… – jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy
W przypadku, gdy podróżujesz pociągiem lub autobusem zawsze bardzo dokładnie sprawdź oferty przewoźników, na których usługi się zdecydujesz. Zazwyczaj regułą jest to, że zakup biletu miesięcznego, kwartalnego, półrocznego, czy rocznego mocno pomoże zaoszczędzić na dojazdach do pracy.
Jeśli do tego zdecydujesz się na dodatkowe opcje (np. REGIOkarta) to oszczędności na dojazdach będą jeszcze większe. Poszukaj tańszych ofert u dostępnych dla Ciebie przewoźników. Z pewnością będą mieli coś do zaoferowania.
Praktycznie te same założenia można przyjąć przy szukaniu sposobów na to jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy, gdy korzystasz z autobusów, tramwajów, czy metra. Zazwyczaj w niższej cenie można kupić bilety długookresowe. A może Twoje miasto oferuje połączenie biletu kolejowego z miejskim? Lub dzięki biletowi miejskiemu możesz również korzystać z połączeń kolejowych, gdy poruszasz się pociągiem po stacjach w obrębie wyznaczonym przez miasto?
Tak działa to np. we Wrocławiu (Urban Card). Jest to z pewnością możliwość, by oszczędzić na dojazdach do pracy.
Sposób, który też osobiście stosuję, to również nie kupowanie biletu miesięcznego w miesiącu, w którym mam minimum dwa tygodnie urlopu. Kupuję wtedy dwa bilety tygodniowe, co pozwala mi zaoszczędzić parę złotych i przeznaczyć je na inne potrzeby lub (najlepiej!) odłożyć na konto oszczędnościowe. Warto szukać różnych rozwiązań na to, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy.
Nie zapomnij, aby odliczyć dojazdy do pracy…
Skoro już o biletach autobusowych i kolejowych mowa to pamiętaj, że koszt miesięcznych (lub innych długookresowych) imiennych biletów możesz odliczyć od podatku w swoim zeznaniu rocznym. Wystarczy zsumować koszty biletów zakupionych w rozliczanym roku podatkowym i wpisać je jako koszt uzyskania przychodu.
Warto więc odliczyć dojazdy do pracy, aby „urwać” nieco z należnego do zapłaty podatku lub podwyższyć sobie kwotę należnego zwrotu podatku. Nie są to sumy, które sprawią, że od razu zostaniesz milionerem. Jednakże taki sposób również pozwoli zaoszczędzić na dojazdach do pracy. Rozwiązanie to dotyczy osób, które zamieszkują w innym mieście niż miejsce wykonywania pracy.
Więcej w temacie: Rozliczenie PIT
A może w ogóle wyzerować koszty dojazdów?
Nie zapominajmy też o metodzie, która nie tylko pomoże w tym, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy, ale również do poprawy kondycji i stanu zdrowia. Mam tu na myśli oczywiście dostarczanie się do pracy na rowerze lub na piechotę.
Czasem jest tak, że nie mieszkamy jakoś bardzo daleko od miejsca pracy. Po prostu nie chce nam się przejść lub przejechać rowerem trasy i wsiadamy w samochód, tramwaj, autobus miejski. Szczególnie w okresie letnim warto jednak pomyśleć o większej aktywności. Jeśli tylko masz taką możliwość, rozważ dojazdy do pracy rowerem lub zrób sobie spacer. Twój portfel i Twoje zdrowie będą Ci wdzięczne.
Nadal myślisz, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy? Może praca zdalna lub zmiana pracy?
Coraz więcej firm przekonuje się również do pracy zdalnej. Oczywiście, taka forma wykonywania swoich obowiązków nie będzie możliwa dla każdego, w każdej branży. Jeśli jednak charakter Twojej pracy dopuszcza taką możliwość, warto z niej skorzystać.
Nawet jeśli pracować zdalnie będziesz mógł tylko parę dni w miesiącu, również pozwoli to wygenerować oszczędności na dojazdach. Warto zapytać o taką możliwość w swojej firmie i znaleźć dobry sposób na zarządzanie uzyskanymi oszczędnościami. Sądzę, że to ciekawa opcja na to, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy.
Jeśli jednak dojazdy generują dla Ciebie zbyt duże obciążenia w kwestii kosztów, czy to w kwestii psychicznej i fizycznej (długie dojazdy do pracy potrafią mocno umęczyć!), to może warto rozważyć zmianę pracy? Praca w pobliżu miejsca zamieszkania to ogromny komfort. Oszczędność czasu oraz pieniędzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić lokalny rynek pracy. Może akurat trafi się oferta warta Twojej uwagi?
Warto sprawdzić także: Jak zaoszczędzić na prądzie? oraz Jak mieć tanie ogrzewanie?
A czy Ty znasz jeszcze jakieś sposoby na to jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy? Zachęcam do dzielenia się swoimi metodami i pomysłami w komentarzach.
Gdy mieszkałem w Trójmieście i nie miałem własnego mieszkania, to jedną z opcji też była nie tyle zmiana pracy, co zmiana miejsca zamieszkania na takie bliżej pracy. W ten sposób przez kilka lat miałem do pracy na piechotę . Ale to rozwiązanie tylko dla osób, które mogą sobie pozwolić na taką elastyczność. Poza tym, bardzo polecam dojeżdżanie do pracy rowerem — fantastyczna sprawa.
Pozdrawiam!
Tak, też mam w głowie cały czas, aby jednak przenieść się bliżej Wrocławia lub w ogóle zamieszkać we Wrocławiu. Póki co dzielnie walczę, aby zwiększać dochody i budować oszczędności. Jednak opcja przeprowadzki cały czas jest w mojej głowie :). Dziękuję za podzielenie się opinią i sposobem :).