Kwoty rachunków za wszelkiego rodzaju media potrafią nieraz przyprawić o ból głowy. Dlatego warto znać proste, ale skuteczne sposoby, aby obniżać wydatki na rachunki. Sprawdź, jak zaoszczędzić na prądzie i poprawić dzięki temu stan swoich finansów.
Jak zaoszczędzić na prądzie – moje sposoby
Też często zastanawiam się, jak obniżyć koszty energii elektrycznej. Na co dzień staram się szukać oszczędności w różnych obszarach finansów domowych. Zebrałem więc swoje pomysły na to, jak zaoszczędzić na prądzie i pragnę podzielić się nimi z Tobą.
Sprawdź dostępne taryfy i stawki
Aby mieć niższe rachunki za prąd warto przede wszystkim sprawdzić dokładnie, jakie taryfy oferuje Twój obecny dostawca prądu. Najczęściej dostępne są trzy rodzaje taryf:
- Taryfa G11 – stała cena przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Jednakowa stawka za energię elektryczną przez cały czas. Jeśli dużo przebywasz domu i korzystasz z energii elektrycznej głównie za dnia, warto sprawdzić tego typu taryfę.
- Taryfa G12w – taryfa podzielona na dwie strefy – dzienną (wyższa stawka) i nocną (niższa stawka). Stawka nocna obowiązuje zazwyczaj 2 godziny w trakcie dnia (np. 13-15) oraz w nocy (22-7), a także w weekendy (licząc od piątku od 22 do poniedziałku do 7 rano). Bardzo dobre rozwiązanie, jeśli gotujesz przy użyciu urządzeń elektrycznych oraz jeżeli pewne działania domowe możesz realizować w nocy lub nad ranem (np. zaprogramować pralkę, by prała w nocy lub włączyć na noc zmywarkę).
- Taryfa G13 – podzielona na trzy strefy (szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy, pozostałe godziny) i zależna również od pór roku (lato, zima). Dobrze sprawdzi się w przypadku domów (mieszkań) ogrzewanych energią elektryczną. Ogrzewanie można zaprogramować tak, by działało w godzinach, w których stawka za energię jest najniższa.
Jak widać, wybór nie jest mały. Po analizie stawek każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Warto także przy wyborze taryfy sprawdzać, jakie są koszty opłat stałych oraz abonamentowych. Przy abonamencie warto wybierać rozliczenia w dłuższych okresach (np. 6-cio lub 12-sto miesięcznych), by stawkę abonamentu również obniżyć.
Osobiście, szukając opcji na to, jak zaoszczędzić na prądzie, wybrałem taryfę G12w i firmę Tauron.
Zwróć uwagę na klasy energetyczne wyposażenia domowego
Przy zakupie sprzętów do swojego gospodarstwa domowego zwróć uwagę, jaką mają klasę energetyczną. Obecnie sprzęty AGD i RTV zazwyczaj posiadają klasę co najmniej A+.
Trend oszczędzania energii jest coraz silniejszy, co zauważają także producenci wszelkiego typu urządzeń. Na rynku są już dostępne modele z klasą energetyczną A+++. Tutaj jednak różnicę mocno zauważymy w cenie sprzętu. A nie zawsze jeden czy dwa dodatkowe „plusiki” aż tak bardzo przyczynią się do obniżenia naszych rachunków za prąd. Warto więc sprawdzić jaką klasę energetyczną ma sprzęt, który chcemy zakupić do gospodarstwa domowego.
Jeśli już szukamy rozwiązań na to, jak zaoszczędzić na prądzie, warto rozeznać się, o jakiej klasie energetycznej sprzęt już posiadamy w domu. Jeśli ma niską klasę energetyczną, dobrym pomysłem jest rozważenie zakupu nowego, oszczędniejszego wyposażenia. Nie musimy wymieniać wszystkich urządzeń od razu. Można sobie takie przejście na nowsze i oszczędniejsze urządzenia rozłożyć w czasie, zaplanować, przygotować się do nich finansowo.
Przy okazji warto pamiętać, że nie zawsze dobrym pomysłem w tej sytuacji jest branie kredytu na zakup sprzętów. Niby znajdziemy sposób, jak zaoszczędzić na prądzie, ale dużo przepłacimy na odsetkach przy kredycie. Jednak tutaj możemy liczyć na wszelakie promocje i raty 0%. Zanim zadecydujesz się na finansowanie zakupów kredytem, sprawdź wpis o tym, czy warto się zadłużać.
W domu stosujemy również żarówki. Czy to oświetlenie główne, czy to lampka na stoliku nocnym – czasem potrafią świecić się przez długi czas. Również tutaj możemy wygenerować oszczędności inwestując w żarówki o dobrej klasie energetycznej. Cena zakupu będzie oczywiście wyższa, ale takie żarówki wystarczają na długo i faktycznie możemy później zaoszczędzić na prądzie.
Wyłącz to, czego nie używasz
Światło się świeci a Ciebie już od dawna nie ma w pokoju? Telewizor włączony, ale i tak jesteś teraz w innym pomieszczeniu? Gdzieś gra radio, ale i tak go nie słuchasz, bo akurat rozmawiasz przez telefon? Licznik bije, rachunek idzie w górę. Najprostsza metoda, jak zaoszczędzić na prądzie, to metoda „nie używaj, jeśli nie potrzebujesz” .
Wyłącz światło w pomieszczeniach, gdzie nie jest potrzebne. Wyłącz telewizor, jeśli i tak go nie oglądasz. To samo z komputerem – nie korzystasz, wyłącz. Albo przynajmniej ustaw opcje oszczędzania energii, aby po czasie sam się wyłączył, czy przeszedł w tryb uśpienia. To samo w przypadku ładowarek – zakończyłeś ładowanie telefonu, tabletu, odtwarzacza MP3, wyciągnij ładowarkę z kontaktu.
Wyjeżdżasz na dłużej? Wyłącz wszystkie zbędne urządzenia z kontaktu. Właściwie można ograniczyć się do pozostawienia włączonej lodówki i ewentualnie (w zależności od potrzeb) urządzeń, które odpowiadają za grzanie domu / mieszkania. Nie tylko uzyskasz dzięki temu niższe rachunki za prąd, ale także zmniejszasz ryzyko wystąpienia niespodziewanych przepięć w instalacji.
Używaj sprzętów AGD sprytnie!
Niższe rachunki za prąd uzyskasz również, gdy będziesz planował użycie sprzętów AGD. Pralkę włączaj, gdy jest już zapełniona (ale nie przepełniaj jej – to grozi kosztowną awarią!). Zmywarkę uruchamiaj, gdy uzbierasz już pełen wsad naczyń.
Wiadomo, czasem zdarzają się sytuacje, gdzie musimy pilnie skorzystać z pralki czy zmywarki. Wtedy warto jednak wybrać krótszy program (np. program ekspress). To dobra metoda na to, jak zaoszczędzić na prądzie. Przy okazji urządzenia zużyją mniej wody. Same korzyści 🙂 .
Piekarnik włączaj na funkcję termoobiegu. Często można wtedy ustawić o 10-20 stopni niższą temperaturę niż przy innych opcjach grzania. Niższa temperatura to mniej pobranej energii elektrycznej. Ciekawą metodą jest także wyłączanie piekarnika około 5-10 minut przed zakończeniem pieczenia.
Sam stosuję tę metodę. Jeśli danie ma być pieczone np. 40 minut to po 30 minutach wyłączam piekarnik. Przez kolejne 5-10 minut piekarnik i tak jest ciepły, przecież po wyłączeniu go temperatura w nim nie spada od razu do zera 😉 . Potrawa spokojnie „dojdzie sobie” przez te końcowe minuty, a my potem nie „studzimy” pustego piekarnika.
Wykorzystuj możliwości, jakie daje Twoja taryfa
Jeśli korzystasz z taryfy, gdzie masz „godziny tańszego prądu” za dnia czy w nocy, programuj pralkę, zmywarkę na okres, w których możesz korzystać z niskich stawek za prąd. Wtedy również można pomyśleć o podładowaniu baterii w telefonie, czy innych urządzeniach elektrycznych. Również gotowanie możesz często przeprowadzić w trakcie „tanich godzin dziennych” , nawet jeśli nie ma Cię w domu.
Wykorzystuj możliwości programowania urządzeń. Sprawdź, czy Twój piekarnik lub multicooker można ustawić tak, by włączył się i wyłączył w określonych porach. Główne gotowanie można przeprowadzić na „tanim prądzie” , a po powrocie do domu jedynie szybko podgrzać jedzenie, co na pewno zużyje mniej energii niż np. jego pełne pieczenie.
Jak zaoszczędzić na prądzie, jeżeli gotujesz na kuchence elektrycznej? Warto zainwestować w dobrej jakości garnki i patelnie, które dobrze przewodzą i utrzymują ciepło. Gotowanie staje się i tańsze, i przyjemniejsze. Moc kuchenki dobieraj odpowiednio do przygotowywanej potrawy i pamiętaj, aby pod koniec gotowania moc zmniejszać. Potrawa „dojdzie sobie” przez te ostatnie minuty.
Wykorzystuj także odpowiedniej wielkości palniki do danego garnka lub patelni. Dno naczynia powinno idealnie pokrywać się z palnikiem – zapewniamy wtedy prawidłowe rozłożenie ciepła, przez co skracamy czas gotowania i… no właśnie, zużywamy mniej prądu. Gotuj z pokrywką na garnku, aby jak najlepiej wykorzystać powstające ciepło!
Kiedy korzystasz z czajnika elektrycznego do gotowania wody, również szukaj opcji na to, jak zaoszczędzić na prądzie. Wlewaj tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz. Zagrzaną wodę od razu używaj. Unikaj grzania tej samej wody kilka razy (będzie taniej i przy okazji zdrowiej!). Zainwestuj w porządny czajnik o dobrej klasie energetycznej, szczególnie jeśli jesteś fanem herbatki i kawki w domu (często gotujesz wodę).
Postaw na automatykę!
Nie każdy sprzęt posiada wbudowane funkcje programowania czasu działania. Ale nic straconego! Nadal warto pomyśleć i w tej sytuacji, jak zaoszczędzić na prądzie. Z pomocą przychodzą nam… programatory! Mogą dobrze sprawdzić się przy np. bojlerach. Jeśli posiadasz prosty model, zapewne nie da się go ustawić na zadane godziny. Dzięki programatorowi czasowemu Twój bojler będzie grzał wodę w określonym przedziale czasowym. Warto ustawić go tak, by grzał wodę w porze wieczornej (przed kąpielą) lub wcześniej, ale z wykorzystaniem taniej taryfy.
Jeśli masz w swoim domu / mieszkaniu ogrzewanie na prąd poświęć nieco czasu na jego właściwe ustawienie. Zdecydowanie wesprze to metody na to, jak zaoszczędzić na prądzie. Warto grzać pomieszczenia tylko wtedy, gdy faktycznie jesteśmy w domu. W zależności od wydajności Twojego systemu ogrzewania (musisz poeksperymentować) ustaw ogrzewanie, by włączało się np. 1 godzinę przed Twoim powrotem do domu z pracy i wyłączało, jak kładziesz się spać. Albo ustaw je, by działało jedynie w godzinach, w których masz tańszą energię (w zależności od taryfy).
Ostatecznie chodzi o to, by tak dobrać czas pracy ogrzewania na prąd, by było ono używane faktycznie wtedy, gdy ktoś jest w domu. Warto też pomyśleć o tym, by w pomieszczeniach, w których mało przebywasz (lub praktycznie wcale) ustawić niższą temperaturę (o np. 1-2 stopnie) niż w pomieszczeniach, gdzie przebywasz przez większość czasu. Każdy 1 stopień mniej do nagrzania to mniej zużytej energii, co daje niższe rachunki za prąd.
Sprawdź także: Jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy? oraz Jak mieć tanie ogrzewanie?
Jak zaoszczędzić na prądzie – podsumowanie
- Rozeznaj się w taryfach swojego dostawcy i wybierz taką, która najbardziej odpowiada Twojemu zużyciu energii elektrycznej i najlepiej pasuje do Twojego trybu życia.
- Zapoznaj się z ofertami innych dostawców prądu – może warto będzie dostawcę zmienić? Tutaj jednak polecam Ci bardzo, bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie opłaty, by nie okazało się, że po zmianie płacisz więcej niż dotychczas!
- Sprawdź klasę energetyczną używanych sprzętów domowych i postaw na te, które są oszczędne. To samo dotyczy żarówek – wybierz te energooszczędne.
- „Nie używaj, jeśli nie potrzebujesz” – wyłącz zbędne oświetlenie, niepotrzebnie uruchomione odbiorniki, czy tkwiące za długo w kontaktach ładowarki.
- Odetnij od prądu wszelkie zbędne urządzenia, jeśli zamierzasz dłużej przebywać poza domem.
- Korzystaj z funkcji programowania sprzętów AGD – włączaj je na „tanim prądzie” (zależne od posiadanej taryfy) lub uruchamiaj, gdy są już załadowane „na full” .
- Czy to piekarnik, czy multicooker – planuj gotowanie tak, by zużywać jak najmniej energii elektrycznej. Postaw na dobrej jakości garnki i patelnie.
- Rozważ stosowanie programatorów czasowych, aby efektywnie zarządzać godzinami, w których mają być uruchomione dane urządzenia.
- Przeanalizuj swoje potrzeby co do ogrzewania domu (jeśli masz ogrzewanie na prąd) i odpowiednio dobierz temperaturę w pomieszczeniach oraz godziny pracy ogrzewania.
- Na bieżąco analizuj swoje rachunki za prąd. Sprawdzaj, czy podjęte działania, które mają generować oszczędności, rzeczywiście są widoczne w zmniejszonym zużyciu prądu.
Sądzę, że stosowanie tych działań na to, jak zaoszczędzić na prądzie, wcale nie jest bardzo wymagające. Trochę dobrej woli i zmiana niektórych nawyków z pewnością będą pomocne.
A jakie Ty znasz i stosujesz sposoby na to, jak zaoszczędzić na prądzie? Podziel się w komentarzach!