Jak zaplanować budżet domowy?

jak zaplanować budżet domowy

Poukładane finanse to jeden z elementów kluczowych dla sukcesu finansowego. W tym wpisie podzielę się z Tobą metodami na to, jak zaplanować budżet domowy, aby Twoje pieniądze pracowały tak, jak Ty tego chcesz.


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Jak zaplanować budżet domowy? #34
Loading
/

Dlaczego warto wiedzieć jak zaplanować budżet domowy?

Zanim jednak przejdę do konkretnych podpowiedzi w zakresie planowania budżetu domowego, chciałbym wspomnieć o tym, dlaczego w ogóle warto pochylać się nad organizowaniem swoich finansów.

Przede wszystkim, moim zdaniem, opanowanie budżetu domowego daje poczucie kontroli i stabilności. Sytuacja, gdy chaos w finansach i uczucie, że pieniądze „przeciekają przez palce” wywołuje stres i nerwy nie jest, co oczywiste, zbyt korzystna dla naszego zdrowia psychicznego.

I, co prawda, panowanie nad finansami nie jest jedynym elementem decydującym o naszym samopoczuciu, to jednak wyeliminowanie choć jednego stresogennego czynnika może poprawić Twój odbiór rzeczywistości.

Dobra organizacja finansów osobistych to również szansa na poprawę jakości życia. Więcej pieniędzy do dyspozycji to więcej możliwości działania! Rozwój osobisty, ciekawe hobby, podróże lub wymarzone wakacje, zabezpieczenie swojej przyszłości – to tylko kilka z opcji zagospodarowania Twoich środków finansowych, które (jestem pewien!) uzyskasz, gdy zrobisz porządek w swoim budżecie osobistym.

Poukładane finanse to także droga do pozbycia się długów, lecz również efektowna obrona przed braniem sobie na głowę nowych zobowiązań finansowych. Bo po co Ci będzie kredyt na wakacje lub niespodziewane wydatki, skoro, dzięki wygenerowanym oszczędnościom, będziesz mógł sfinansować swoje potrzeby z własnych środków! 🙂 Czas pożegnać się z kartami kredytowymi, debetem na koncie czy kosztownymi chwilówkami.

Jednakże, nie od razu dane Ci będzie cieszyć się z korzyści, które wyniesiesz z poukładanych finansów domowych. Przed Tobą kilka zadań do wykonania. Uwierz mi, że warto się przyłożyć, aby później móc czerpać pełnymi garściami z uzyskanych efektów.

Pamiętaj także, aby swój sukces finansowy budować krok po kroku, stawiając sobie konkretne cele finansowe oraz monitorując postępy i stopień realizacji założeń.

Jak zacząć planowanie budżetu domowego?

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować budżet domowy sprawnie i skutecznie to spieszę z kilkoma podpowiedziami w tym zakresie.

Od czego w ogóle zacząć swoje działanie?

Polecam na samym początku skupić się na następujących aspektach:

  • pozbycie się uprzedzeń co do kontrolowania finansów – „To zdecydowanie za trudne” , „Nie dam sobie rady” , „Nie mam połowy dnia na rozmyślanie o finansach!” , „Mi i tak już nic nie pomoże” – takie myśli kłębią się w głowach wielu osób, którym chociaż raz przez myśl przeszło wzięcie finansów osobistych w swoje ręce. Możesz mi wierzyć, że z takim podejściem daleko w kwestii polepszania budżetu domowego nie zajedziesz! Więc, jeśli takie myśli pojawiły się też u Ciebie, najpierw wyrzuć je na stałe ze swojej głowy a stwierdzenie „nie da się!” zakop głęboko w czeluściach swojej podświadomości. Trzeba „zakasać rękawy” i brać się do roboty, Twój budżet czeka, szkoda czasu na smęcenie 😉 ;
  • rzetelne spisanie wszystkich swoich dochodów – pensja, środki z pracy dodatkowej, wszelkie uzyskiwane dodatki finansowe itp.;
  • dokładne ustalenie wszelkich wydatków oraz ich wysokości – rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę, abonamenty, raty kredytów, wydatki na jedzenie i przyjemności itd.;
  • ułożenie własnej hierarchii wydatków – najpierw reguluj płatności, których brak opłacenia ściągnie na Ciebie kłopoty typu karne odsetki, windykacja;
  • omówienie założeń finansowych oraz możliwych zmian z domownikami – zanim ruszysz pełną parą z planowaniem budżetu, uwzględnij w zmianach, które zamierzasz wprowadzić, również członków rodziny, którzy także muszą zrozumieć sens oraz cel prowadzonej przez Ciebie rewolucji. A jednocześnie Twoi bliscy mogą być źródłem inspiracji i pomysłów odnośnie zmian finansowych;
  • zidentyfikowanie wydatków, których można się pozbyć – szukając sposobów na to, jak zaplanować budżet domowy, nie zapominaj, że Twoje finanse nie są z gumy. Oznacza to, iż nie ma magicznej metody na to, aby budżet, który się „nie skleja” wszedł nagle sam z siebie „na wyższy poziom” i przestał dawać się we znaki bez zdecydowanych działań z Twojej strony. Pomyśl z jakich wydatków jesteś w stanie zrezygnować, aby zyskać środki na niezbędne wydatki i generowanie oszczędności. Może już czas zerwać z kosztownym nałogiem, wyrzec się drogich (i często niezdrowych) przekąsek, wystrzegać się impulsywnych oraz nieprzemyślanych zakupów, czy też pozbyć się nieużywanych od dawna a nadal aktywnych subskrypcji?
  • wdrożenie sposobów na oszczędzanie na rachunkach – zdziwisz się, ile można zaoszczędzić rozsądniej gospodarując zużyciem wody, prądu oraz wprowadzając rozwiązania na obniżenie kosztów ogrzewania. Więcej o tym w kategorii Jak oszczędzać;
  • określenie możliwości zwiększania dochodu – cięcie niepotrzebnych wydatków to jedno, aczkolwiek nie rozwiąże to wszelkich problemów finansowych. Czas podnieść swoje kwalifikacje, zawalczyć o podwyżkę, poszukać nowej czy też dodatkowej pracy. Nikt za Ciebie nie zawalczy o Twoje lepsze zarobki!
  • regularne prowadzenie budżetu domowego – to świetnie, że chcesz zająć się naprawą swoich finansów osobistych 🙂 . Tylko pamiętaj, że pojedynczy zryw do działania raczej nie doprowadzi Cię do zauważalnej poprawy sytuacji… . Działaj konsekwentnie! Przygotuj się na to, że realne efekty Twojej pracy nad poprawą finansów nie będą widoczne „od ręki” , a pojawić się mogą w perspektywie nawet około 3-6 miesięcy. Daj sobie czas, wytrwałość to w tym przypadku klucz do sukcesu 🙂 ;
  • stałe szukanie usprawnień i bieżąca analiza sytuacji – myślę, że masz już pogląd na to, jak zaplanować budżet domowy i zabrać się do poprawiania swoich finansów. Jednak „nie osiadaj na laurach” i nie trzymaj się kurczowo raz przyjętej taktyki. Jeśli zauważysz obszary, które wymagają polepszenia albo zmiany strategii – nie wahaj się! Działaj, analizuj, szukaj rozwiązań, wyciągaj wnioski, zachowaj elastyczność i otwarty umysł w podejściu do tematyki budżetu domowego;
  • notowanie swoich pomysłów, inspiracji, przemyśleń i obaw – pamięć bywa zawodna, tym bardziej, gdy często jesteśmy obciążeni (a wręcz przeciążani) nadmiarem informacji wokół nas. Dlatego też nie polegaj tylko i wyłącznie na swoim „dysku twardym” , wszelkie informacje, na które natrafisz w zakresie finansów lub też Twoje własne idee, które Ci w głowie zakiełkują, notuj na kartkach, w notatniku, w szybkich notatkach na telefonie, czy gdzie Ci wygodnie. Spisuj także obawy, które mogą pojawić się podczas Twojej pracy nad budżetem. W miarę robienia postępów i poprawy Twoich finansów z pewnością przekonasz się, że sporo tych obaw już zniknęło, a na resztę z nich znajdziesz pewnie efektywne lekarstwo 🙂 .

Połącz wiedzę o tym, jak zaplanować budżet domowy z własnym zaangażowaniem, kreatywnością, silną wolą działania i masz przepis na sukces!

Żadnego spamu, same konkrety!

Planowanie finansów osobistych nie jest aż tak trudne, jak się może początkowo wydawać. Na pewno dasz sobie radę!

Po prostu zacznij, najlepiej zabierz się do pracy nad finansami już dziś!

Jak zaplanować budżet domowy bez trudności?

Praca nad finansami osobistymi zawsze obarczona jest pewnymi kłopotami, pojawiającymi się niespodziewanie przeszkodami, chwilami zwątpienia i zrezygnowania.

Myśląc o tym, jak zaplanować budżet domowy, zastanów się także nad tym, jak poradzisz sobie w momencie kryzysu i skąd będziesz czerpać siłę do kontynuowania walki o swoje lepsze finanse.

Pełne wyeliminowanie trudności przy planowaniu budżetu jest bardzo trudne, a może wręcz niemożliwe.

Aby jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia utrudnień sugeruję, aby zawsze pamiętać o tym, że:

  1. Twoja wytrwałość będzie nagrodzona – w zależności od sytuacji i stopnia wprowadzanych zmian, czasem szybciej, czasem później, ale na pewno zobaczysz dobre efekty swojej pracy nad budżetem.
  2. Nie tylko Ty masz problemy z finansami – wiele osób boryka się z trudnościami w zakresie finansów osobistych. To oczywiście nie jest dobra sytuacja, chodzi mi w tym punkcie bardziej o to, że ludzi z podobnymi do Twoich problemami czy dylematami jest więcej, niż Ci się wydaje. Każda z tych osób może spróbować coś ze swoją sytuacją zrobić. Ty również. Pytanie tylko: czy na pewno chcesz?
  3. Szukanie pomocy to żaden wstyd – nie bój się pytać i korzystać z doświadczenia osób, które masz w pobliżu, a którym z finansami wiedzie się dobrze. Również w Internecie znaleźć można sporo rzetelnych, wiarygodnych informacji w tematyce finansów, budżetu domowego. Poszukaj, z pewnością znajdziesz coś dla siebie 🙂 .
  4. Nie zniechęcaj się, w razie potrzeby zacznij od nowa – łatwo jest się poddać przy pierwszym niepowodzeniu. Trudno jest walczyć i przeciwstawiać się trudnościom. Czy masz na to siłę i dasz sobie szansę na lepsze jutro? Jestem przekonany, iż porady co do tego, jak zaplanować budżet domowy, które tu znajdziesz, dadzą Ci cenne wsparcie na dobry początek 🙂 .

Arkusze przydatne w planowaniu budżetu

Proces planowania budżetu zdecydowanie przyspieszą i uproszczą przyjazne dla użytkownika narzędzia.

Proponuję wykorzystanie stworzonych przeze mnie arkuszy, które również mi pomogły okiełznać finansowe domowe, i które zresztą po dziś dzień wykorzystuję w swojej drodze ku coraz lepszym finansom osobistym.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zaplanować budżet domowy z pomocą proponowanych arkuszy.

Prosty budżet domowy na dobry początek

Chcesz uzyskać „demo budżetu domowego” i sprawdzić, czy faktycznie wsiąkniesz na dłużej w prowadzenie tabelek i planowanie finansów? Mam dla Ciebie idealną opcję: Prosty budżet domowy, z pomocą którego przy użyciu bazowego, prostego arkusza rozplanujesz swój budżet domowy na każdy miesiąc i zidentyfikujesz swoje dochody, wydatki, możliwości generowania oszczędności.

To naprawdę proste narzędzie, jednak jeśli będziesz chciał wejść na kolejny poziom i przekonać się, jak zaplanować budżet domowy przy pomocy bardziej zaawansowanych arkuszy, to zerknij na dalszą część tekstu i pobierz proponowane narzędzia.

Zaawansowane narzędzia do planowania budżetu domowego

Uważam, że tematem finansów dobrze jest zająć się kompleksowo. Nie mam tu na myśli działania z każdym aspektem od razu, jednak wzięcie pod uwagę kilku dodatkowych czynników może ułatwić, a nawet i przyspieszyć, osiągnięcie pozytywnych rezultatów w Twoich staraniach o poprawę finansów osobistych.

Jak zaplanować budżet domowy skutecznie i kompleksowo? Nie zapomnij o:

  • wyliczeniu swojej wartości netto,
  • ustaleniu bezpiecznej wysokości rat kradytów,
  • policzeniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia na życie,
  • ustaleniu i monitorowaniu swoich celów oszczędnościowych.

Zachęcam Cię do skorzystania przygotowanych przeze mnie przejrzystych, łatwych w użyciu, pomocnych arkuszy, które będą dla Ciebie wsparciem w planowaniu Twoich finansów.

Wykorzystaj już teraz wspomniany wcześniej arkusz budżetu domowego oraz kilka innych przydatnych szablonów. Miłego korzystania! 🙂

Zacznij działać już dziś!

Na sam koniec jeszcze słowo zachęty i motywacji: przeczytanie artykułu i pobranie arkuszy to jedno, ich otwarcie i rzetelne uzupełnienie oraz sumienna praca nad własnymi finansami domowymi to drugie.

Daj sobie szansę, żadna sytuacja nie jest na tyle trudna, by choć odrobinę nie dało się jej poprawić.

Sądzę, że w dużej mierze już wiesz, jak zaplanować budżet domowy. Czas tę wiedzę wykorzystać, przekuć w czyny i cieszyć się zauważalną poprawą w dziedzinie finansów osobistych. Nie odkładaj tego na jutro, działaj tu i teraz!

Chętnie także poznam Twoje spostrzeżenia i sposoby na to, jak zaplanować budżet domowy. Zostaw komentarz i podziel się swoim doświadczeniem z innymi 🙂 .

Teraz wszystko w Twoich rękach! Do dzieła! Powodzenia!

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Jeden komentarz

comments user
Surfmag

Interesujące sposoby na planowanie budżetu! Ciekawe artykuły możesz znaleźć również: https://surfmag.pl/

Opublikuj komentarz