Kryzys finansowy – 7 porad, aby przygotować się jak najlepiej

Kryzys finansowy – coraz częściej słyszymy o tym, że ma nas nękać i namieszać w naszych finansach. Oczywiście pojawić ma się w związku z panującą obecnie epidemią koronawirusa. Jednakże, nie tylko pojawiające się pandemie mogą przyczynić się do cięższych chwil w kwestii finansów. Możliwe zwolnienia w wielu branżach, drożejące produkty i usługi, rosnące stawki różnorakich podatków oraz dochodzące nowe daniny na rzecz państwa (np. „podatek cukrowy” ) to kwestie, które z pewnością nie przyczynią się do powiększania się zawartości naszych portfeli.

Warto być przygotowanym i zawczasu zastanowić się, jak przygotować się na kryzys finansowy. W tym wpisie omówię kwestie, na które warto zwrócić w obecnej sytuacji uwagę, a także wspomnę o tym, że dobrym pomysłem jest mieć swój plan finansowy.

Jak przetrwać kryzys finansowy?

Na to, czy uda Ci się przetrwać cięższy moment finansowy, wpływ będzie miało kilka czynników.

Niektóre z nich będziesz mógł wdrożyć, kiedy kryzys finansowy Cię dopadnie, jednak niektóre aspekty trzeba zabezpieczyć zanim jeszcze sytuacja finansowa zacznie się pogarszać. Dlatego tak ważne jest, by w swoich założeniach co do tego, jak przygotować się na kryzys finansowy być o jeden krok przed zagrożeniem.

Można wręcz stwierdzić, iż w tym przypadku musisz być „mądry przed szkodą”:

  1. Rozpoznaj sytuację w swojej firmie – sporo będzie tutaj zależeć od tego, w jakiej branży działa firma, w której pracujesz. Niektóre branże, ze względu na wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia, mocno ucierpiały bądź ucierpią. Długotrwałe zamrażanie możliwości prowadzenia działalności nikomu nie służy. A w czasach, gdy kryzys finansowy za pasem, stabilność i regularność dochodów to priorytet.
  2. Sprawdź stan swojej poduszki finansowej – w przypadku, gdy stabilność dochodów jest zachwiana, z pomocą przychodzą fundusze „na czarną godzinę” . Poduszka finansowa to jednak element, o którym trzeba pomyśleć wcześniej, aby w sytuacji kryzysu móc po takie awaryjne środki sięgnąć. Sprawdź również dodatkowe informacje o poduszce finansowej i o tym, jak ją zbudować.
  3. Zerknij na stan oszczędności – odłożone fundusze z pewnością można wydać na przyjemniejsze rzeczy niż ratowanie budżetu w czasach kryzysu. Jednak, jeśli np. nie posiadasz poduszki finansowej, oszczędności mogą się przydać. Oczywiście warto tak zarządzać finansami, by nie wydać całej puli z kont oszczędnościowych. Warto zostawić sobie jakieś drobne na wydatki na lepsze czasy.
  4. Sprawdź swoje umowy kredytowe i warunki ubezpieczeń kredytów – może w sytuacji podbramkowej rozważysz czasowe zawieszenie spłaty rat? Zerknij również na swoje umowy kredytowe i przeanalizuj posiadane do nich ewentualne ubezpieczenia. Być może w razie utraty pracy takie ubezpieczenie odciąży Twój budżet chociażby o wysokość rat do spłaty.
  5. Przeanalizuj wydatki i określ te, z których możesz zrezygnować – w trudnych czasach cięcia budżetowe mogą zdziałać cuda. Rozwinięcie tej kwestii nieco niżej w treści wpisu.
  6. Daj z siebie wszystko i zmaksymalizuj zarobki – firma daje możliwość pracy w nadgodzinach? A może szykuje się jakaś premia za wyniki? Zmobilizuj swoje siły, zaangażuj się w prowadzone projekty, spróbuj wyrobić „120% normy” . Dodatkowe środki przeznacz na budowanie poduszki finansowej.
  7. Poszukaj dodatkowych źródeł dochodu – nawet jeśli w firmie sytuacja póki co spokojna, to i tak warto pomyśleć o dodatkowych środkach, które można przeznaczyć na budowanie poduszki finansowej lub poprawianie stanu kont oszczędnościowych. A jeżeli z pracą i regularną pensją krucho… tym bardziej dodatkowe zlecenia i związana z nimi wypłata poprawią Ci humor.

Jak przygotować się na kryzys finansowy – stwórz plan finansowy na ciężkie czasy

Przy kryzysie finansowym trzeba liczyć się z tym, że konieczne mogą być pewne wyrzeczenia. Tym dalej idące, im większe straty w przychodach do budżetu domowego. Tworząc swój plan finansowy i szukając sposobów na to jak przygotować się na kryzys finansowy trzeba zadać sobie pytanie: „Z czego mogę w razie trudności finansowych zrezygnować?” .

Aby przygotować skuteczny plan finansowy warto jasno określić swoją hierarchię wydatków. Wiedza co do tego, które wydatki koniecznie musimy ponieść, a które da się obniżyć lub wstrzymać, jest niezbędna, aby przetrwać kryzys finansowy.

Oczywiście, sytuacja finansowa będzie inna dla każdej osoby. Ktoś będzie musiał (być może) ograniczyć się do 1 wyjazdu na wakacje w roku, ktoś inny będzie szukał oszczędności na wydatkach na np. rozrywkę i przyjemności. Jeszcze inni przygotują jadłospis i poszukają tańszych produktów lub efektywniej zaczną wykorzystywać różnego typu promocje w sklepach.

Chodzi przede wszystkim o to, by mieć świadomość swojej sytuacji, dokładnie wiedzieć na co wydajemy pieniądze i umieć w tym wszystkim znaleźć miejsce do ewentualnych cięć.

Żadnego spamu, same konkrety!

Przy tej okazji pozwolę sobie zachęcić Cię do skorzystania z bezpłatnych narzędzi do zarządzania budżetem domowym, które, śmiem twierdzić, ułatwią Ci opanowanie całej tony codziennych cyferek. Cały zestaw narzędzi znajdziesz na blogu. Sprawdź szczegóły na stronie Budżet domowy Excel.

Kryzys finansowy – podsumowanie

Żaden kryzys nie jest mile widziany i łatwy do przejścia. Jednak poświęcając chwilę i badając pewne aspekty, które możesz mniej lub bardziej kontrolować, zwiększasz swoje szanse na łagodniejsze przejście przez trudne chwile.

Czy masz już gotowy swój plan finansowy? Oswoiłeś się z myślą o możliwych wyrzeczeniach czy nawet (oby tylko chwilowym!) obniżeniu poziomu Twojego życia? Masz przygotowaną poduszkę finansową i odłożone choć parę groszy na koncie oszczędnościowym? Działaj póki jeszcze możesz! Nie czekaj, aż kryzys Cię zastanie. Bądź gotowy.

Mam nadzieję, iż ten wpis choć troszkę pomoże Ci odnaleźć odpowiedź na to, jak przygotować się na kryzys finansowy. A jeśli sądzisz, iż jeszcze warto coś do tego tematu dorzucić, to komentarze będą najlepszym miejscem na podzielenie się spostrzeżeniami i pomysłami.

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *