Chyba każdy z nas lubi kupować tanio i wygodnie. Co zrobić, aby jak najczęściej generować oszczędności na zakupach? Odpowiedzią okazuje się być lista zakupów.
Podpowiem Ci, jak przygotować listę zakupów oraz z jakich narzędzi skorzystać, by wyprawa do sklepu przestała być udręką a zaczęła przebiegać sprawnie, przyjemnie i… oszczędnie!
Lista zakupów – czego tak naprawdę potrzebujesz?
Podejrzewam, że nie raz spotkała Cię sytuacja, gdy wpadałeś do sklepu i błądziłeś między półkami, zastanawiając się jednocześnie, co tak właściwie powinieneś z nich zdjąć. A już dodatkowo sytuacja komplikuje się, gdy udajemy się na zakupy „na głodnego” . Wtedy wydaje nam się, że powinniśmy wynieść pół sklepu, wszystko wydaje się być apetyczne i potrzebne.
Takie krążenie po sklepie bez planu i z grającymi nam marsza kiszkami kończy się zazwyczaj zakupieniem tony w danym momencie niepotrzebnych produktów spożywczych (aczkolwiek nie tylko spożywczych). Zazwyczaj później okazuje się, że wcale nie mamy na nie ochoty i lądują one nierzadko w koszu, gdyż po prostu nie zdążymy ich spożyć przed końcem terminu ważności.
A w ten sposób marnujemy nie tylko jedzenie, ale również swoje pieniądze i czas, który poświęcamy na zbędne zakupy. I nawet fundujemy sobie nieraz stres i nerwy… gdy wracamy ze sklepu, a okazuje się, że iluś towarów po prostu zapomnieliśmy kupić… 😉 .
Czy nie lepiej byłoby podejść do zakupów z pewnymi zasadami, które ocalą Twój portfel oraz jedzenie, którego i tak w dzisiejszych czasach marnuje się o wiele za dużo? Prostym, aczkolwiek niezwykle skutecznym, rozwiązaniem okazuje się być lista zakupów. Korzystać z niej można przede wszystkim jako pomoc w organizowaniu zakupów spożywczych, jednak przydać się może i w kwestiach leków, ubrań, sprzętów gospodarstwa domowego itp.
Lista zakupów pozwala Ci przede wszystkim wprowadzić porządek i dyscyplinę w dokonywanych zakupach oraz nauczy Cię planowania posiłków na przynajmniej 2-3 dni wprzód.
A jak wiadomo, wszelkie planowanie i organizacja bardzo dobrze działają na Twój budżet domowy, który powinien być oparty na solidnych filarach. Wykorzystanie listy zakupów przyda się także, gdy będziesz szykować swoje zapasy na trudne czasy. Pozwoli Ci ona pamiętać o wszystkich niezbędnych produktach, które powinny się znaleźć w Twojej awaryjnej spiżarce domowej.
Lista zakupów uchroni Cię przed nieprzemyślanymi wydatkami
Zapewniam, iż przeznaczenie paru minut, podczas których stworzysz listę zakupów, zwróci Ci się z nawiązką w postaci zaoszczędzonego czasu spędzonego następnie w sklepie podczas zakupów. O wiele sprawniej robi się zakupy, gdy wiesz, po co idziesz i z góry masz założone, co realnie jest Ci w danej chwili niezbędne. Zaoszczędzony czas to jedno, zaoszczędzone pieniądze, które dzięki liście zakupów zostaną w Twoim portfelu, to drugie.
Spraw, aby lista zakupów stała się Twoim sprzymierzeńcem, i zadbaj o to, by robienie listy zakupów było Twoim stałym nawykiem przed każdą wizytą w sklepie. Każdy jeden produkt mniej, którego niepotrzebnie nie wyniesiesz ze sklepu, to oszczędność Twoich pieniędzy, Twojego czasu, ale także oddech dla środowiska (mniej produktów na śmietnikach, mniej zużytych opakowań, itd.).
Lista zakupów powinna odzwierciedlać Twoje obecne, realne potrzeby. Dlatego też przed każdymi zakupami, a już w szczególności wtedy, gdy planujesz robić większe zakupy, przejrzyj swoją lodówkę i szafki, aby ocenić, jakie produkty są już deficytowe i co powinno znaleźć się na Twojej liście zakupów. Jednocześnie pamiętaj, iż może niekoniecznie potrzebujesz kupować od razu 4 opakowań sera, 3 paczek wędliny, 2 opakowań kurczaka, 10 kostek masła i 2 zgrzewek mleka. Oczywiście, każdy ma inne potrzeby (jest sam lub ma większą czy mniejszą rodzinę), ale domyślam się, że wiesz, o co mi chodzi… aby nie kupować ilości, których następnie nie przejesz, nie wykorzystasz.
Najprościej, aby Twoja lista zakupów obejmowała okres maksymalnie 3 dni do przodu. Dzięki temu unikniesz długich zakupów, z których wyjdziesz z 2-3 załadowanymi po brzegi torbami (co też wygodne nie jest), a także kupisz to, co faktycznie wykorzystasz w najbliższym czasie. Takie podejście eliminuje również sytuacje, w których w poniedziałek założysz, że w sobotę zrobisz pizzę, ale jednak już w czwartek czy piątek stwierdzisz, że na tę pizzę wcale już nie masz ochoty. I tak, jak ochota sobie po prostu zniknie, tak kupione już z tak dużym wyprzedzeniem produkty nadal będą czekać w szafkach i w lodówce na swój moment… który (często się okazuje) nigdy nie nadejdzie.
A takie „zaleganie jedzenia” prowadzi zazwyczaj właśnie do jego późniejszego wyrzucania. Dlatego też podpowiadam: sprawdzaj terminy ważności produktów w sklepie! Czasem trzeba „pogrzebać” nieco głębiej w lodówkach i zamrażarkach sklepowych lub przesunąć z 1 czy 2 kartony na półce, aby dostać się do produktów z dłuższym terminem ważności.
Biorąc powyższe pod uwagę, zaplanuj sobie jadłospis na jakieś 2-3 dni do przodu i według niego stwórz następnie swoją listę zakupów. Lista zakupów pomocna okazać się może nie tylko w kwestiach typowych zakupów spożywczych. Możesz umieścić na niej także np. leki, które regularnie kupujesz bądź też odzież, której niebawem będziesz potrzebował Ty lub ktoś z Twoich bliskich. Na liście zakupów znaleźć się mogą także produkty gospodarstwa domowego czy nawet narzędzia.
W każdym razie… jeśli coś będzie na tej liście widnieć, mocno minimalizujesz ryzyko, że o danej rzeczy prędzej czy później zapomnisz. A takie niezrealizowane zakupy potrafią się nieraz mścić w najmniej oczekiwanym momencie.
Sprawdź także: Jak zaoszczędzić na prądzie? oraz Jak mieć tanie ogrzewanie? i również Jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy?
Lista zakupów – pomocna aplikacja i źródło promocji
Tworzenie listy zakupów może być jeszcze prostsze niż Ci się wydaje. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego narzędzia, które dodatkowo ułatwi nam życie i na dodatek pozwoli na sprawne dzielenie się listą zakupów z domownikami, którzy łatwo będą mogli ją uzupełnić o potrzebne im towary.
Ze swojej strony polecam aplikację Listonic. Używam jej już od paru ładnych lat i do tej pory sprawdza mi się ona idealnie. Przygotowana dzięki niej lista zakupów towarzyszy mi podczas każdej wizyty w sklepie. Funkcje aplikacji są proste w użyciu, intuicyjne, przyjazne dla użytkownika. Aplikacja pozwala tworzyć kilka list jednocześnie, a także zaczytuje automatycznie promocje z wybranych przez nas sklepów. Nie muszę chyba wspominać, jak bardzo ułatwia to szykowanie listy zakupów w taki sposób, by szybko i łatwo znaleźć produkty, na których możemy zaoszczędzić.
Liczę, iż udało mi się przekonać Cię, że lista zakupów to pomocna rzecz, która powinna znaleźć się na Twojej liście rzeczy do wykonania przed każdą wizytą w sklepie.
Sprawnie wykorzystuj dostępne w sklepach promocje, nie trać czasu na błąkanie się między półkami i zastanawianie się nad tym, co powinieneś kupić, a także zaoszczędź sobie nerwowych sytuacji, gdy zdarza Ci się wrócić z zakupów bez kilku produktów, które powinieneś był ze sobą przywieźć, ale po prostu o nich zapomniałeś.
Lista zakupów naprawdę może Cię mocno wesprzeć w poruszaniu się po „marketowej dżungli” 😉 .
Czy lista zakupów jest też Twoim sposobem na oszczędzanie czasu i pieniędzy? Zapraszam do podzielenia się opinią na ten temat w komentarzach!