Na co wydać 500 plus? 8 rozsądnych propozycji!

Pobierasz świadczenie z programu „Rodzina 500+” i zastanawiasz się, na co wydać 500 plus, aby rozsądnie rozdysponować otrzymywane środki? Dobrze trafiłeś!

W tym wpisie podpowiem Ci, jak mądrze wykorzystać 500+ na pierwsze dziecko czy też, jeśli masz więcej pociech, co zrobić ze środkami z 500 plus na każde dziecko, by dobrze służyły Twoim latoroślom.


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Na co wydać 500 plus? #15
Loading
/

Dobrze wykorzystaj 500+ na pierwsze dziecko

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko przysługuje od 1 lipca 2019r. Od tego momentu można pobierać ten dodatek bez żadnych dodatkowych kryteriów dochodowych. Taki dodatkowy wpływ do domowego budżetu warto spożytkować w taki sposób, by przyniósł jak najwięcej korzyści.

Przedstawiam kilka propozycji na to, w jaki sposób rozdysponować środki z 500+.

Pomyśl o zabezpieczeniu zdrowia

Jednym z pomysłów może być zainwestowanie 500+ w zabezpieczenie zdrowia Twojego dziecka. Na rynku istnieje wiele ciekawych opcji ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci, które w razie np. zdiagnozowania poważnej choroby zapewnią fundusze na leczenie.

Czasem niewielkim kosztem (w graniach 50-100zł miesięcznie) można uzyskać zabezpieczenie na naprawdę spore kwoty, które mogą przydać się na leczenie dziecka w Polsce oraz zagranicą. Oczywiście, jak przy każdym ubezpieczeniu, zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami polisy oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości podczas rozmowy z agentem.

Dobry agent ubezpieczeniowy zawsze zadba o jak najlepsze rozpoznanie potrzeb Klienta, aby dobrać jak najlepsze opcje zabezpieczenia!

Pomyśl o środkach na przyszłość

Kwestia, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy dzieleniu środków z 500+ na pierwsze dziecko to utworzenie funduszu na przyszłość naszej pociechy.

Sprawa jest dość prosta – tworzymy osobne konto oszczędnościowe, na które wpłacać będziemy fundusze z uzyskiwanego świadczenia. Po kilku regularnych przelewach na koncie znajdzie się przyjemna sumka, a przy regularnym i długotrwałym oszczędzaniu można naprawdę odłożyć dla dziecka niezły zapas środków. Na co mogą się one przydać? Chociażby na finansową edukację dziecka w przyszłości bądź na dołożenie się do wkładu własnego, gdy nasza pociecha zapragnie kiedyś uwić swoje gniazdko.

Edukacji nigdy za wiele

A skoro już o edukacji wspomniałem – bieżąca edukacja jest równie ważna (a nawet i ważniejsza!) niż przyszła. Stąd, dobrym pomysłem przy szukaniu odpowiedzi na pytanie na co wydać 500 plus warto wziąć pod uwagę inwestowanie w bieżącą edukację dziecka.

Mam tu na myśli np. możliwość zapisania dziecka na dodatkowe zajęcia i różnego rodzaju kursy (chociażby szybkiego czytania czy doskonalenia pamięci), które pomogą mu w zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy niezbędnej na danym etapie jego życia.

Pamiętaj o rozwoju osobistym

Jednak samo siedzenie w szkolnej ławie to nie wszystko! Osobiście uważam, iż istotne jest, by dziecko miało również jakieś swoje hobby, zainteresowania. Może warto pomyśleć o zajęciach pływania, szkółce piłkarskiej, zajęciach szachowych, nauce gry na instrumencie?

Żadnego spamu, same konkrety!

Dobrym pomysłem jest dać dziecku możliwość wypróbowania różnego typu aktywności. Z pewnością odkryje swoje upodobania i talenty, które będzie mogło rozwijać z pasją i zaangażowaniem! A to często bywa cenniejsze w życiu niż wszelka wiedza nabyta w różnorakich szkołach 😉 .

Taka inwestycja z 500+ na pierwsze dziecko może kiedyś zwrócić się po stokroć. A radość i satysfakcja dziecka z sukcesów oraz postępów w rozwoju są bezcenne.

Rozsądnie zaplanuj wydatki z 500 plus na każde dziecko

Czy to jedno dziecko, czy większa liczba pociech, warto mieć plan i dobry pomysł na to na co wydać 500 plus. Każda rodzina ma inną sytuację materialną oraz inne potrzeby, a także własną hierarchię wydatków.

Kup to, co potrzebne

Dlatego też, w niektórych przypadkach, konieczne będzie przydzielenie środków z 500 plus na każde dziecko na bieżące, podstawowe potrzeby, jak choćby zakupy żywności.

W kwestii zakupów warto uwzględnić także odzież (nowe buty a może nowa kurtka na sezon zimowy?) oraz przybory szkolne i pomoce naukowe (aczkolwiek w tej kwestii przychodzi z pomocą świadczenie 300+).

Nie pomijaj przyjemności

500 plus na każde dziecko może również pomóc w finansowaniu wspólnej, rodzinnej rozrywki. Wesołe popołudnie w parku rozrywki bądź w kinie, rodzinny obiad na mieście albo pyszny deser w dobrej kawiarence. Można również udać się do muzeum czy też na ciekawą wycieczkę po regionie. Można wspólnie spędzić czas, a przy okazji poznać nieodkryte dotąd tajemnice regionu, w którym się mieszka. Przyjemne połączone z pożytecznym! 🙂

Wspólna rozrywka to również wspólny wypoczynek. Środki z 500 plus na każde dziecko w połączeniu z „Bonem Turystycznym” mogą zapewnić dzieciom naprawdę udane wakacje. Rodzinny wyjazd a może wysłanie dzieci na kolonie? Z dodatkowymi środkami organizacja wycieczki będzie zdecydowanie prostsza.

Edukuj o finansach

Po dobrej zabawie i naładowaniu baterii dzieciaki z pewnością znajdą w sobie nowe pokłady sił, które można pomóc im spożytkować na np. edukację finansową. Przydzielenie dzieciom kieszonkowego z puli 500+ uważam za dobry pomysł na to, by dzieci obeznały się z tym, jak działają pieniądze, że warto je oszczędzać oraz tworzyć plan na ich mądre zagospodarowanie.

Nie trzeba od razu dzielić wszystkich środków na każdą ze swoich pociech. Ale nawet 20-50zł własnych pieniędzy miesięcznie może już rozpocząć proces edukacji finansowej u najmłodszych członków rodziny.

Pozbądź się zadłużenia

W kwestii rozważań na co wydać 500 plus można również poruszyć zagadnienie… spłaty długów!

Choć bezpośrednio dzieci na tym nie skorzystają, to jednak po pewnym czasie, gdy już uda się nam nadpłacić i zamknąć posiadane zobowiązania, środki z 500 plus na każde dziecko w połączeniu z pieniędzmi, które do tej pory szły na spłatę rat, zapracują na poprawę jakości życia każdego członka rodziny.

Im więcej środków do mądrego wydania lub zaoszczędzenia, tym lepiej!

Na co wydać 500 plus – podsumowanie

Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłem Cię do tego, by rozpocząć tworzenie planu w temacie na co wydać 500 plus.

Podałem zaledwie kilka opcji, ale liczę na to, iż będą one dla Ciebie natchnieniem do szukania własnych, oryginalnych zastosowań dla świadczenia 500+ na pierwsze dziecko:

  • zabezpieczenie zdrowia Twojego dziecka (ubezpieczenie medyczne),
  • oszczędzanie środków na przyszłość pociechy,
  • inwestycja w bieżącą oraz przyszłą edukację, hobby, zainteresowania,
  • finansowa edukacja najmłodszych,
  • zaspokojenie bieżących potrzeb,
  • rodzinne spędzanie wolnego czasu i ciekawe wyjazdy,
  • kieszonkowe dla najmłodszych członków rodziny,
  • podpłacenie zobowiązań kredytowych.

Jestem przekonany, że wybierzesz najlepsze rozwiązanie i odpowiedzialnie zdecydujesz, na co wydać środki z 500 plus.

Skorzystaj z pozostałych dodatków na dziecko

Warto wspomnieć, iż 500 plus nie jest jedynym dodatkiem na dziecko, o który możemy się starać. Istnieją również takie programy jak „Dobry Start” (wyprawka szkolna), „Bon Turystyczny” , czy też chociażby możliwość odliczenia dodatkowych kwot w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zapraszam Cię do artykułu „Jakie dodatki na dziecko można uzyskać?” po więcej szczegółów.

Rządowa strona na temat świadczenia „Rodzina 500 plus” : https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus .

A jakie Ty masz propozycje odnośnie tego, na co wydać 500 plus? Zachęcam każdego do podzielenia się swoją opinią w komentarzach!

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *