Oszczędzanie wody – poznaj 11 sposobów na niższe rachunki

Zastanawiasz się jak oszczędzać wodę? Potrzebne Ci proste i skuteczne sposoby oszczędzania wody? Przekonaj się, że oszczędzanie wody jest łatwiejsze niż myślisz!

Wykorzystaj tych kilka podpowiedzi i obniż swoje rachunki za wodę oraz przy okazji wspomóż nadwyrężoną planetę Ziemię.


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Oszczędzanie wody – poznaj 11 sposobów na niższe rachunki! #19
Loading
/

Oszczędzanie wody to nie tylko niższe rachunki

Poruszając temat, jakim jest oszczędzanie wody, warto skupić się nie tylko na aspekcie obniżenia rachunków, ale także na kwestii oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi. Woda co prawda należy do zasobów odnawialnych, jednak ostatnie zmiany klimatyczne oraz występujące susze mocno przyczyniły się do obniżenia stanu wód na świecie.

Dlatego też zastanawiając się, jak oszczędzać wodę, można przy okazji uwzględnić czynnik ekologiczny. Tym bardziej, że „bycie eko” jest coraz bardziej „na czasie” , a świadomość ludzi w zakresie ochrony planety jest coraz wyższa.

Ekologia i „ekologiczny lifestyle” to jednak bardzo obszerny temat, który jest już szeroko opisywany przez wiele źródeł. W tym wpisie najmocniej zamierzam skupić się na tym, by przekazać Ci sprawdzone, proste i skuteczne sposoby oszczędzania wody. Zaczynajmy!

Sposoby oszczędzania wody dla każdego

Dosłownie każdy może przyczynić się do obniżenia zużycia wody stosując kilka prostych sposobów oraz po wyrobieniu sobie paru niespecjalnie wymagających nawyków.

Oszczędzanie wody może być proste, a jeśli zaangażujemy wszystkich domowników w ten temat to uzyskane efekty będą jeszcze bardziej zadowalające. I to pragnę mocno podkreślić – im więcej osób czynnie zaangażuje się w oszczędzanie wody, tym szybciej zobaczysz wyraźne różnice w rachunkach otrzymywanych z wodociągów.

Sugeruję więc, by wygospodarować 15 minut i zaprosić domowników na wspólną rozmowę, przekazać im wiedzę o tym, jak oszczędzać wodę oraz wytłumaczyć, dlaczego jest to ważne i może przynieść korzyści dla wszystkich.

Żadnego spamu, same konkrety!

A teraz już czas na obiecane sposoby oszczędzania wody. Ogromną większość z nich sam stosuję i naprawdę przynoszą one spodziewane efekty. Do dzieła!

 1. Bierz prysznic zamiast kąpieli – napełnienie wanny na kąpiel to średnio zużycie 150 litrów wody. Prysznic to przepływ wody w zakresie około 15 litrów na minutę. Szybki prysznic zdecydowanie wygrywa!
 2. Zakręcaj kran przy myciu zębów – myjesz zęby pewnie około 2-3 minuty. A w tym czasie woda leci sobie na marne… Odkręcaj kran tylko po to, by wypłukać usta.
 3. Zamontuj oszczędne baterie umywalkowe i słuchawki prysznicowe – im mniejszy przepływ wody przez kran, tym większe oszczędności. Dobrym rozwiązaniem są też perlatory wody, które napowietrzają strumień wody z kranu, przez co przy mniejszym przepływie wody nadal zachowujemy podobną „wydajność” kranu.
 4. Stosuj oszczędne programy w pralce i zmywarce – przeznacz 5 minut i zerknij do instrukcji Twojej pralki i zmywarki. Z pewnością znajdziesz tam sekcje opisujące każdy z programów, który możesz w danym urządzeniu zastosować. Szczególnie zwróć uwagę na to, ile dany program pobiera wody oraz poszukaj informacji o tym, jakie opcje warto zastosować, by dodatkowo jeszcze zmniejszyć zużycie wody.
 5. Zlikwiduj wszelkie wycieki – kapiący kran, woda uciekająca ze spłuczki, cieknące rury i wężyki… „kropelka do kropelki” i zbiera się parę ładnych litrów wody, za które i tak koniec końców ponosisz koszty. Czy nie lepiej zapłacić jednorazowo hydraulikowi lub nawet samodzielnie zabrać się za drobne naprawy? A potem zostaje już tylko cieszyć się oszczędnościami!
 6. Wyreguluj spłuczkę w toalecie – czy wiesz, że spłuczka nie musi się zawsze napełniać w całości? Odpowiednio ją regulując znajdującym się w niej pływakiem nadal zachowujesz jej wydajność, ale znacznie możesz zmniejszyć ilość wody, którą zużywasz spłukując toaletę. Albo zastanów się nad spłuczką, która posiada dwa przyciski, do uruchomienia mniejszego i większego spłukiwania.
 7. Rozważ korzystanie z odkurzacza z końcówką mopującą – nie dość, że to fajna opcja na oszczędzanie wody, to jednocześnie sposób na usprawnienie porządków w domu. Jednocześnie odkurzasz i czyścisz podłogę na mokro. A zbiorniczek na wodę w takich odkurzaczach potrzebuje znacznie mniej wody i płynu do podłóg niż standardowe wiadro z mopem.
 8. Korzystaj z dzbanka filtrującego wodę – wystarczy już dźwigania zgrzewek mineralnej wynoszonych ze sklepu przy każdych zakupach 😉 . Dodatkowo przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych, których i tak już jest wszędzie zatrzęsienie. I unikasz sytuacji, gdy zapas wody mineralnej kończy Ci się w najmniej oczekiwanym momencie. Dzbanek filtrujący wodę to naprawdę dobre rozwiązanie i świetnie wpisuje się w sposoby oszczędzania wody! A obecnie w każdym większym markecie znajdziesz zestaw dzbanka do filtrowania wody wraz z filtrami w dobrej cenie. Oszczędność w stosunku do kupowania „mineralki” zauważalna!
 9. Spróbuj „recyklingowania” wody – myśląc nad tym, jak oszczędzać wodę, odkryłem również, dzięki mojej Małżonce, iż do ponownego obiegu można także włączyć wodę uzyskaną podczas użytkowania bębnowej suszarki do ubrań. W naszym przypadku woda powstała przy suszeniu ubrań zbiera się we wbudowanym w urządzenie zbiorniczku. Po co ją wylewać skoro można ją wykorzystać ponownie? Wlewamy ją do wiaderka z mopem i idealnie nadaje się później do mycia klatki schodowej w domu. A woda po sprzątaniu korytarza nada się jeszcze do spłukania toalety ze 2 czy 3 razy.

Przeczytaj także: Jak zaoszczędzić na prądzie? oraz Jak mieć tanie ogrzewanie?

Jak oszczędzać wodę nie tylko w domu

10. Krócej myj auto na myjni bezdotykowej – myjnie bezdotykowe oferują różne programy mycia auta, jednak zazwyczaj w pełni wystarczy skorzystać z programu „mycie podstawowe” i „spłukiwanie” . Nie tylko zużyjesz mniej wody, ale i zaoszczędzisz na pielęgnacji samochodu.

11. Wykorzystaj deszczówkę do podlewania ogrodu – nawet prosta instalacja pozwalająca zbierać deszczówkę może przyczynić się do sporych oszczędności wody i w Twoim portfelu. Tym bardziej, jeśli posiadasz spory ogródek, którego pielęgnacją na bieżąco się zajmujesz. Przy ogródkach z prostszą aranżacją (trawa i kilka krzaczków) to opady deszczu w zupełności wystarczą do utrzymania zieleni w dobrym stanie 🙂 .

Oszczędzanie wody – podsumowanie

Jak widać, oszczędzanie wody nie musi być trudne. Postępując według powyższych zasad z pewnością wygenerujesz zauważalne oszczędności i obniżysz swoje rachunki za wodę.

Zmotywuj siebie i domowników do wspólnego oszczędzania. Przekaż także te sposoby oszczędzania wody swoim znajomym, aby i oni mogli skorzystać z szerokich możliwości, które one dają.

Teraz już wiesz, jak oszczędzać wodę. Zabierz się do działania już dziś!

Życzę powodzenia we wdrażaniu nowych nawyków i satysfakcji z osiągniętych sukcesów!

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

2 thoughts on “Oszczędzanie wody – poznaj 11 sposobów na niższe rachunki

 1. Polecam zostawiać wodę po kąpieli w wannie. Spłukać nią toaletę lub umyć naczynia.
  Moje dzieci kąpią się bez chemii, więc woda po nich idzie do podlewania kwiatków.
  Kąpanie dwójki dzieci razem to też oszczędność wody i czasu.

 2. Fajny blog. Ja dbam o recykling wody. Dzieci kąpię bez detergentu, a następnie tą wodę używam do spuszczania wody w toalecie, podlewania roślin i namoczenia garów w zlewie.
  I nie kąpię dzieci codziennie, no chyba, że wysmarowały się różową farbą po czubek nosa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *