Planowanie wydatków to bardzo dobry sposób na trzymanie w ryzach swoich finansów. Jakie realne korzyści uzyskasz planując wydatki? Jak wpłynie to na Twoje postrzeganie pieniędzy i sposób w jaki nimi zarządzasz?
Rozkładam zagadnienie planowania wydatków na czynniki pierwsze!
Od czego zacząć planowanie wydatków?
Każde działanie musi mieć gdzieś swój początek. Tak samo jest, gdy chcesz zabrać się za planowanie wydatków. Dobry początek – skuteczne wejście w temat – jest kluczowy, by Twoje starania przyniosły wymierne korzyści.
Zanim jednak będzie można cieszyć się z pierwszych sukcesów i doceniać pozytywne efekty wprowadzonych zmian, należy zacząć u podstaw, a mianowicie: dogadać się z sobą samym i raz a dobrze zbudować w sobie postanowienie działania ze swoimi finansami osobistymi.
Skoro czytasz ten wpis to sądzę, że można spokojnie przyjąć, iż jesteś już na bardzo dobrej drodze ku utrwaleniu w sobie wytrwałości, cierpliwości oraz regularności w kwestii poprawiania Twoich finansów.
Możesz mi wierzyć, proces planowania i usprawniania swojego budżetu to proces, w którym przyjdą chwile zwątpienia, załamania i nie raz pojawi się chęć porzucenia rozpoczętego projektu. To właśnie wtedy Twoje jasne i mocne postanowienie działania, a także chęć realizacji celu przydadzą Ci się najbardziej 😉 .
Jeśli więc motywacji oraz zapału Ci nie brakuje, to bez obaw wspomnieć mogę o kolejnym istotnym elemencie całej finansowej układanki. A jest to wybór narzędzia, które ułatwi Ci kontrolę Twoich założeń i pozwoli śledzić realizację planu oraz osiąganie ustawionych przez Ciebie celów.
Przejrzyste, czytelne, proste w użyciu narzędzie (czy to arkusz Excel, aplikacja na telefon lub program do prowadzenia budżetu w wersji komputerowej) będzie ogromnym wsparciem a przyspieszenie wielu procesów związanych z planowaniem wydatków, dzięki wykorzystaniu właściwego narzędzia, dodatkowo pozwoli utrzymać wysoki poziom motywacji do działania.
Dlatego też w tym miejscu zachęcę Cię do skorzystania z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych, przyjaznych użytkownikowi arkuszy do budżetu domowego. Nie jest to obowiązkowe 😀 , wybór narzędzia należy do Ciebie, ale jeśli jeszcze nie masz nic upatrzonego, to w sumie czemu by nie skorzystać ze sprawdzonego gotowca 😉 .
Planowanie wydatków to same plusy
Ale skoro tak zachęcam Cię do zajęcia się finansami osobistymi to czas przytoczyć liczne i niepodważalne argumenty 😉 , które, mam nadzieję, już w pełni przekonają Cię, iż planowanie wydatków niesie ze sobą wiele korzyści, z których czas, byś i Ty czerpał pełnymi garściami!
Zyskaj kontrolę
Nic nie wkurza bardziej niż poczucie braku kontroli i tego, że wiele spraw dzieje się „poza nami” i nie mamy wpływu na ich przebieg. Oczywiście nie da się kontrolować wszystkiego, a wręcz przesadna kontrola w wielu aspektach naszego życia nie jest wskazana.
Jednak w zakresie finansów domowych uzyskanie kontroli i pełnego obrazu sytuacji jest bardzo wskazane i mocno pożądane. Pieniądze przestaną „uciekać Ci przez palce” , skończy się nerwowe czekanie do wypłaty oraz zniknie wrażenie, że kasa rozchodzi się „nie wiadomo na co” .
Stworzenie własnej hierarchii wydatków, dodanie odpowiednich kategorii wydatków do budżetu, rzetelne spisanie swoich dochodów oraz zidentyfikowanie rzeczy, które pochłaniają pieniądze, często bez realnej potrzeby – to wszystko przyczynia się do ustabilizowania kontroli nad Twoimi finansami osobistymi.
Oszczędzanie pieniędzy dzięki planowaniu wydatków
Nie masz oszczędności? A może udało Ci się jakieś zbudować, jednak suma zgromadzonych zaskórniaków jest dla Ciebie mocno niezadowalająca? Zapewniam Cię, że gdy zabierzesz się solidnie za planowanie wydatków również Twoje oszczędności na tym zyskają, a postępy w ich pomnażaniu zobaczysz szybciej, niż się spodziewasz.
Podczas procesu planowania wydatków często zachodzi równolegle jeszcze jedna akcja. Mianowicie – uświadamiasz sobie, ile kasy wydajesz na często niepotrzebne rzeczy lub jak wysokie rachunki musisz opłacać chociażby za media czy licznie uruchomione subskrypcje, np. za dostęp do platform streamingowych. A wtedy już niedaleka droga do poszukiwania metod na wprowadzenie oszczędności 😉 .
Kilka z nich znajdziesz we wpisach z kategorii Jak oszczędzać.
Planowanie wydatków metodą na unikanie długów
Nieopłacone na czas rachunki czy raty kredytów generują nie tylko karne odsetki i groźbę windykacji długu, ale również znacznie podbijają poziom stresu oraz uruchamiają poczucie braku zaradności i załamania. Zdecydowanie nie warto doprowadzać do sytuacji, w której brak planowania finansów kończy się finansowymi kłopotami i nieprzyjemnościami.
Tak, jak wspomniałem wcześniej, ułożenie swojej hierarchii wydatków oraz stworzenie budżetu domowego daje gwarancję uwzględnienia wszelkich opłat, które koniecznie musisz ponieść i dzięki temu z góry przeznaczyć na to odpowiednią ilość środków, by nagle, pod koniec miesiąca, gdy zazwyczaj z kasą jest już krucho, nie obudzić się z zalegającym rachunkiem lub nieopłaconą ratą.
Osiąganie celów finansowych
Nic nie cieszy bardziej niż zauważanie realnych postępów i korzystnych zmian, które przynoszą podejmowane przez nas działania. Bardzo pomocne okazują się wtedy wytyczone sobie cele finansowe.
Remont mieszkania, wymiana mebli, wakacje za granicą, zakup upatrzonego gadżetu, a może kolacja w ekskluzywnej restauracji? Na pewno znajdziesz swój cel finansowy, który będziesz chciał zrealizować, a planowanie wydatków z pewnością Ci to ułatwi.
Minimalizowanie stresu związanego z pieniędzmi
Na własnej skórze się przekonałem, że uporządkowane finanse to ogromna korzyść dla budżetu, jak również psychiki i budowania tak zwanego poczucia „spokoju ducha” . To także szansa na zminimalizowanie stresu wynikającego z niespinającego się budżetu oraz powstających często z tego powodu nieporozumień, czy nawet zaległości w płatnościach.
Ale przede wszystkim stres i napięcie odpuszczą, gdy zaczniesz akceptować „finansową rzeczywistość” zamiast mentalnie pozostawać w „finansowych fantazjach” .
Chodzi mi o to, że planowanie finansów pozwoli Ci na zmierzenie się ze stanem faktycznym, w którym obecnie jest Twój budżet domowy, i jednocześnie pozwoli wyzbyć się myślenia typu: „jakoś to będzie” , „samo się to poukłada” .
Konfrontacji z rzeczywistością w kwestii finansów osobistych nie ma co odwlekać. Im szybciej spojrzysz prawdzie w oczy, tym szybciej będziesz mógł znaleźć sposoby na naprawienie, polepszenie, usprawnienie sytuacji.
Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa finansowego
Większe wydatki na Święta, opłacenie podatku od nieruchomości, wykupienie ubezpieczenia OC na auto, wakacyjny wypad nad morze, konieczność przeprowadzenia nieplanowanej naprawy – jeśli dobrze zaplanujesz swoje finanse to tego typu wydatki Cię nie zaskoczą, ani nie zrujnują Twojego budżetu domowego.
Stworzenie odpowiednich funduszy, dzięki którym będziesz budować pulę pozwalającą regulować wszelkie cykliczne wydatki, ale także posiadanie funduszu awaryjnego, ułatwi Ci zarządzanie finansami oraz podbuduje Twoje poczucie finansowego bezpieczeństwa. Pozbądź się uczucia, że „w razie W” jesteś bezbronny i niezabezpieczony pod kątem finansowym.
Ta sama zasada odnosi się do budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa na wypadek nagłej, całkowitej utraty dochodu lub jego części. Odłożyć warto przynajmniej środki pozwalające na dalszą egzystencję przez 1 miesiąc, aczkolwiek takim zalecanym poziomem jest uzbieranie funduszy na co najmniej 6 a nawet 12 miesięcy bez dochodu.
Zabezpieczone środki pomogą przetrwać trudne chwile i zapewnią komfort psychiczny, co zdecydowanie ułatwi skupienie się na szukaniu nowej pracy i ponownym generowaniu stałych dochodów do budżetu domowego.
Poznanie swoich potrzeb finansowych
Zdziwisz się, jak bardzo planowanie wydatków pomoże Ci poznać samego siebie. A dokładniej: Twoje prawdziwe, realne potrzeby finansowe.
Często na co dzień ponosimy wiele niepotrzebnych wydatków, których jednak nie zauważamy, dopóki nie zaczniemy ich odnotowywać w wybranym przez siebie narzędziu do prowadzenia budżetu.
Dopiero wtedy okazuje się, że jest się nad czym zastanawiać i zaczynamy analizować, które wydatki faktycznie są niezbędne, a które można wyciąć i dzięki temu uwolnić nieco grosza, który pewnie znajdzie lepsze, korzystniejsze zastosowanie w innej kategorii wydatków.
Zwiększenie dyscypliny finansowej
Kiedy już wejdziesz w temat planowania finansów, tworzenia kategorii wydatków, budowania oszczędności, z pewnością zauważysz, że większość kwestii związanych z planowaniem oraz prowadzeniem budżetu zaczniesz robić automatycznie, odruchowo. I chodzi właśnie o wyrobienie sobie takich zdrowych, pożytecznych finansowych nawyków.
Utrwalone, korzystne nawyki finansowe będą nie tylko usprawniać sam proces prowadzenia i aktualizowania Twojego budżetu, ale przede wszystkim go utrzymać i regularnie kontynuować, bo to jest tak naprawdę najbardziej istotne. Wpłyną one także na Twoje postrzeganie pieniędzy, umiejętność podejmowania lepszych decyzji finansowych, szukanie oszczędności, lepsze planowanie zakupów, przewidywanie różnych scenariuszy finansowych.
Zadbaj o to, by dyscyplina finansowa działała nie tylko u Ciebie, lecz objęła wszystkie osoby, które mają wpływ na Twoje finanse osobiste. Mam tu na myśli przede wszystkim domowników, którzy w taki czy inny sposób również na budżet domowy mają wpływ.
Znajdź spokojny moment i poświęć chwilę na omówienie ze wszystkimi najważniejszych kwestii planowania wydatków. Dobrze, byście grali „do jednej bramki” i wspólnie np. przestrzegali zasad oszczędzania wody, prądu, szykowali listę zakupów, ustalali i omawiali wydatki na dany miesiąc.
Niech planowanie wydatków będzie działaniem przynoszącym każdemu oczekiwane efekty.
Zapewnienie stabilności finansowej
Planowanie wydatków dobrze wpływa również na Twoją stabilność finansową. Skoro umiesz lepiej ustalać swoje finansowe potrzeby, planować nadchodzące wydatki, posiadasz przygotowane fundusze na różne bardziej lub mniej spodziewane okazje, kierujesz swoimi finansami na podstawie realnej sytuacji a nie własnych wyobrażeń, to zyskujesz także, moim zdaniem, solidną motywację do zwiększania swoich zarobków.
Bo skoro chcesz, aby Twoje finanse miały się jeszcze lepiej (a chcesz, prawda? 😉 ) to, prędzej czy później, staniesz przed koniecznością zwiększenia dochodów, czy to poprzez wywalczenie podwyżki, stworzenia dodatkowego źródła dochodu, czy np. poszerzenie swojej wiedzy, kwalifikacji i zmianę pracodawcy.
Pewne, stałe i niewysychające źródło dochodu to zdecydowanie ważny element stabilności finansowej.
Skuteczniejsze zarządzanie budżetem domowym
Ten punkt jest tak naprawdę zwieńczeniem wszystkich poprzednich korzyści. Sam w sobie stanowi jednak odrębną wartość i dlatego zdecydowałem się go nie pomijać.
Skuteczniejsze kierowanie swoimi finansami zawsze jest mile widziane. Pamiętaj: zawsze znajdzie się coś do poprawy i coś, co da się zrobić lepiej. Raz przyjęte metody działania zawsze można usprawnić lub zmienić. Dlatego też nie zamykaj się na nowości i pomysły, sugestie. Nie tkwij w raz przyjętych ramach co do Twoich finansów osobistych.
Co jakiś czas, np. na koniec każdego roku kalendarzowego, zrób wewnętrzny audyt podjętych działań oraz decyzji. Znajdź to, co było dobre, co Ci się podobało, co udało Ci się osiągnąć, ale zidentyfikuj również punkty, które były słabszymi ogniwami w Twoim łańcuchu.
Nie pozwól, by przez nie Twój cały misterny finansowy plan przepadł. Poszukaj przyczyn niepowodzenia, zaplanuj i wprowadź działania naprawcze.
Nie czekaj na lepszy moment
Twoje planowanie wydatków z pewnością się nie uda i nie przyniesie efektów, jeżeli w ogóle się za nie nie weźmiesz.
Przede wszystkim: nie czekaj na lepszy, właściwy moment. Nie czekaj na kolejny tydzień, miesiąc, rok. Zabierz się już teraz za wprowadzenie zmian i pozwól, by planowanie wydatków również dla Ciebie wypracowało liczne korzyści.
Chociaż planowanie wydatków może wydawać się trudne, to przekonasz się szybko, że nie jest aż takie straszne, jak z początku wygląda. Zwalcz wstępną niechęć oraz wrażenie typu „to mnie przerasta!” i weź sprawy w swoje ręce 🙂 .
Jakie jeszcze zalety planowania wydatków możesz wskazać? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!