Poduszka bezpieczeństwa to wynalazek, który spotkamy w każdym aucie. Kupując samochód mocno zwracamy uwagę na to, ile poduszek bezpieczeństwa posiada i jaką ma on ocenę pod kątem bezpieczeństwa. Troszczymy się o bezpieczeństwo swoich najbliższych sięgając po różnej maści ubezpieczenia na życie, majątkowe, OC, NNW.
A czy stosujesz poduszkę bezpieczeństwa w przypadku swoich finansów domowych? Posiadasz fundusz awaryjny, który pozwoli Ci przetrwać sytuacje kryzysowe? Oto kilka sposobów na to, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.
Dlaczego potrzebna mi poduszka bezpieczeństwa w budżecie domowym?
Finansowa poduszka bezpieczeństwa jest, w mojej ocenie, niezbędnym elementem każdego budżetu domowego. Są to środki, które gromadzisz, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek sytuacji kryzysowych. Jakie to mogą być sytuacje? Chociażby czasowy spadek przychodów (np. w czasach koronawirusa), awaria samochodu lub wyposażenia domowego, czy, już w najgorszym przypadku, utrata pracy. Posiadany na takie „okazje” fundusz awaryjny umożliwi spokojniejsze funkcjonowanie w nowej, trudnej sytuacji. Pomoże w opłaceniu stałych zobowiązań (raty, czynsz, rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę, niezbędne leki, itp.).
Ile w takim razie warto mieć odłożone na gorsze chwile?
Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb i oceny swojej obecnej sytuacji finansowej. Im więcej zobowiązań finansowych posiadasz (kredyty, karty kredytowe, wysokie rachunki, wysoki czynsz), tym większą poduszkę finansową powinieneś stworzyć. Na wypadek cięższej sytuacji będziesz miał środki, które wykorzystasz na pokrycie tych zobowiązań, które są dla Ciebie najistotniejsze, wedle Twojej hierarchii wydatków.
Jakie kwoty brać pod uwagę przy poduszce bezpieczeństwa w budżecie domowym?
Minimalny fundusz awaryjny powinien pokrywać przynajmniej kwotę Twoich 3-miesięcznych zarobków. Jeżeli więc zarabiasz, powiedzmy, 2500zł netto, powinieneś uzbierać 7500zł. Optymalny fundusz awaryjny to kwota umożliwiająca pokrycie Twoich 6-miesięcznych zarobków. A najbardziej pożądaną opcją jest zbudowanie poduszki bezpieczeństwa na cały rok (12 miesięcy) bez dochodów. Mowa tu oczywiście o dochodach jednej osoby w gospodarstwie domowym.
Oczywiście najlepiej by było, aby przy wyliczaniu środków potrzebnych na fundusz awaryjny pod uwagę brać dochody tej osoby, która zarabia więcej. Aczkolwiek nie zawsze musi to być wyznacznikiem. Można też skupić się na np. stabilności zatrudnienia i tworzyć swoje bezpieczeństwo finansowe w oparciu o dochody u tej z osób, która ma najmniej pewną sytuację zawodową.
Według mnie takie absolutne minimum to poduszka finansowa na 1 miesiąc. 30 dni to czas i długi, i krótki zarazem. Aczkolwiek sądzę, że w ciągu miesiąca da się znaleźć nową pracę (po utracie obecnej) lub wymyślić jakieś dodatkowe źródło dochodu (aby np. zrekompensować sobie straty wynikające z czasowej obniżki zarobków).
Zawsze jednak warto swoją sytuację przeanalizować indywidualnie! Sprawdź, ile ogłoszeń o pracę pojawia się w Twojej branży obecnie. Istnieje kilka portali, gdzie możesz to szybko sprawdzić, np. Pracuj.pl. Oceń, po ilości i jakości ogłoszeń, jak szybko byłbyś w stanie w razie czego znaleźć nową posadę. Im mniej ciekawych ogłoszeń, tym dłuższy powinieneś przyjąć okres bez dochodów, dla którego będziesz liczył wysokość swojego funduszu awaryjnego.
Poduszka bezpieczeństwa to jednak nie tylko środki, które (chociaż przez chwilę) umożliwią przetrwanie po utracie pracy. To także fundusze awaryjne, z których można skorzystać w sytuacji awarii, np. auta lub wyposażenia AGD. Jeżeli używasz auta na co dzień, a nagle pada Ci akumulator (co i mnie spotkało), to takie dodatkowe środki są wręcz zbawienne (co i mnie uświadczyło w przekonaniu, że takie fundusze awaryjne warto budować!).
Czasem trudno jest po prostu wypłacić nagle 400-500zł na daną naprawę. Jeżeli zbudujesz poduszkę bezpieczeństwa masz z czego „podebrać” potrzebną kwotę. I życie toczy się o wiele spokojniej 😉 .
Przeczytaj również: Czy warto się ubezpieczać? oraz Czy warto się zadłużać?
Finansowa poduszka bezpieczeństwa – jak zbudować swój fundusz awaryjny?
Najprostszym sposobem na zgromadzenie środków, które mają zapewnić Ci bezpieczeństwo finansowe, jest po prostu regularne odkładanie (najlepiej stałych kwot) na konto oszczędnościowe.
W swoim planowaniu budżetu (polecam wykorzystanie prostych arkuszy) uwzględniasz stałą pozycję pod nazwą „Finansowa poduszka bezpieczeństwa” i przypisujesz tej pozycji kwotę, którą planujesz co miesiąc odkładać.
Pamiętaj, że nie musi to być jakaś bardzo wysoka kwota. Najważniejsze to w ogóle zacząć odkładać, nawet drobne sumy. Sam zobaczysz, że z czasem uzbiera się pokaźniejsza kwota.
Posiadanie jakichkolwiek oszczędności jest lepsze niż ich brak. Im więcej dasz radę odłożyć, tym lepiej. Jeśli jednak nie dasz rady wygospodarować w budżecie większych kwot na fundusz awaryjny – nic się nie martw. Odkładaj tyle, ile możesz. Ważne, że w ogóle zaczynasz dbać o swoje bezpieczeństwo finanse!
Jeżeli co miesiąc nie uda Ci się przeznaczyć założonej kwoty na budowanie swoich dodatkowych środków – to też nic nie szkodzi. Przeznacz tyle, ile się uda. Twoja poduszka bezpieczeństwa będzie systematycznie rosnąć w siłę 🙂 . A przy odkładaniu pieniędzy najważniejsze właśnie są regularność i wzrost gromadzonych środków.
Ważne też, abyś pamiętał, iż poduszka bezpieczeństwa, którą zbudujesz, ma służyć jedynie na sytuacje kryzysowe. Nie oznacza to więc, że te środki można przeznaczyć na wakacje, drogie wypady na miasto, czy inne zachcianki.
Poduszka bezpieczeństwa ma „podać Ci pomocą dłoń” , gdy naprawdę zacznie się robić nieciekawie. Dlatego polecam trzymanie środków na fundusz awaryjny na osobnym koncie, aby nie kusiły. Te pieniądze mają stanowić Twoje bezpieczeństwo finansowe a nie fundować przyjemności.
Polecam również: Jak poprawić swoje finanse? oraz Mój sposób na finanse
Bezpieczeństwo finansowe – podsumowanie
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię, iż posiadanie poduszki bezpieczeństwa w budżecie domowym jest bardzo pomocne i istotne. Taki fundusz awaryjny może pomóc przetrwać niejedną krytyczną sytuację.
Zachęcam Cię do podjęcia wyzwania i zadbania o swoje bezpieczeństwo finansowe. Powodzenia! 🙂