Prosty budżet domowy – finanse pod kontrolą!

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że kontrola finansów to kwestia zbyt czasochłonna i trudna, by się nią zajmować. W takim razie postaram się w tym wpisie znaleźć na to rozwiązanie. Z pomocą przychodzi prosty budżet domowy, który z pewnością ułatwi Ci rozpoczęcie pracy nad Twoimi finansami osobistymi.

Przygotowałem dla Ciebie szablon, który pobrać możesz zupełnie bezpłatnie. Liczę, iż ten szablon prostego budżetu domowego pomoże Ci jeszcze lepiej kontrolować Twoje finanse osobiste, a co za tym idzie osiągnąć sukces finansowy, który przybliży Cię do wolności finansowej.

Link do pobrania szablonu znajdziesz pod koniec artykułu. Zapraszam do lektury oraz korzystania z arkusza 🙂 .

Co da Ci prosty budżet domowy?

Zakładam, że skoro jesteś na tej stronie, to potrzeba okiełznania Twoich finansów jest w Tobie silna. A to klucz do sukcesu! Chęć do działania jest bardzo ważna i samo to, że poszukujesz informacji w zakresie tworzenia budżetu już działa na Twoją korzyść.

Korzystanie z prostego budżetu domowego to przede wszystkim:

 • wygoda i prostota prowadzenia budżetu – czytelny, przejrzysty szablon, który zawiera to, co na początku w zupełności wystarczy Ci do wykonania odpowiednich rozliczeń finansów domowych,
 • poczucie kontroli – wreszcie pozbędziesz się wrażenia, które sprawia, że „nie wiesz na co się rozchodzą Twoje pieniądze” ,
 • poczucie bezpieczeństwa – dobrze prowadzony budżet pozwoli Ci monitorować finanse w taki sposób, aby wszystko, co dla Ciebie ważne, zostało odpowiednio opłacone, a Twoje finanse będą pracować tak, jak Ty chcesz,
 • rozpoczęcie oszczędzania – „efektem ubocznym” rzetelnego prowadzenia budżetu jest zazwyczaj wygenerowanie nadwyżek finansowych, które z powodzeniem możesz przeznaczyć na budowanie oszczędności,
 • wyjście z zadłużenia – dobrze, regularnie i skrupulatnie prowadzony budżet domowy to pierwszy krok do skutecznej walki z długami,
 • samodoskonalenie i rozwój – ucząc się zarządzania budżetem zdobywasz nową wiedzę, ale także wyrabiasz sobie pozytywne i potrzebne w życiu codziennym nawyki, takie jak: regularność, sumienność, decyzyjność, samokontrola, wytrwałość, stawianie sobie celów oraz umiejętność ich osiągania.

Nie można pominąć również radości oraz satysfakcji, którą poczujesz w momencie, gdy Twoje finanse zostaną uporządkowane i odetchniesz z ulgą, gdy pieniądze przestaną „przeciekać Ci przez palce” .

Zapewniam, że zajmowanie się własnymi finansami nie jest tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Jestem przekonany, że prosty budżet domowy pozwoli Ci lepiej panować nad comiesięcznym rozliczeniem przychodów i wydatków.

Pobierz bezpłatny szablon (link poniżej!) i zbuduj swój prosty budżet domowy już dziś!

Co powinien zawierać prosty budżet domowy?

Aby nie przesadzić z ilością danych, które będzie trzeba wprowadzać do szablonu oraz zachować przejrzystość arkusza, początkowo warto postawić jedynie na niezbędne elementy, które prosty budżet domowy powinien uwzględniać.

Ze swojej strony sugeruję skupić się na:

 • spisie przychodów,
 • wyliczeniu wydatków kluczowych (np. raty kredytów, opłaty za prąd, ogrzewanie, wodę, koszty dojazdu do pracy, stałe zakupy leków, płatności za polisy ubezpieczeniowe itp.),
 • spisie wydatków pozostałych, w tym zakupy żywieniowe, odzieżowe, wydatki na przyjemności.

Szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem budżetu, ważne jest, aby informacje, które będą potrzebne do jego stworzenia i nadzorowania, nie przytłaczają oraz nie zniechęcają swoją ilością czy stopniem skomplikowania. Rozbudowane szablony wyglądają efektownie i pozwalają stworzyć rozliczenie obejmujące wiele kategorii wydatków, jednak często swoją złożonością wzbudzają niechęć oraz brak motywacji do działania w sferze finansów domowych.

Warto przeczytać również: Jak oszczędzać?, Zmiany finansowe – popraw finanse w 6 krokach

Ze swojej strony proponuję klarowny, prosty szablon budżetu domowego, który pozwoli Ci zorientować się w sytuacji finansowej oraz. W dosłownie kilka minut stworzysz wygodne rozliczenie miesiąca, pozwalające ocenić, na co masz przeznaczyć środki i ile pieniędzy pozostanie do wykorzystania w danym okresie rozliczeniowym.

Jak stworzyć prosty budżet domowy?

Tak naprawdę wystarczy zwykła kartka i długopis, aby uwzględnić wszelkie najważniejsze elementy budżetu domowego. Na kartce bez problemu spiszesz wszystkie swoje przychody, wydatki, zrobisz ich podsumowanie. Dobrze sprawdzą się również różnej maści kalendarze, plannery, notatniki.

Ze swojej strony polecam jednak korzystanie z arkuszy Excel. Łatwość konfiguracji, kopiowania, przenoszenia informacji, automatycznych wyliczeń po wprowadzeniu danych… . Im mniej będziesz musiał poświęcić czasu na prowadzenie budżetu domowego, tym (przynajmniej na początku!) lepiej.

Tworzenie własnych rozliczeń na kartce, wspomaganie się kalkulatorem, wyszukiwanie notatek na osobnych kartkach, aby odnaleźć zapiski dotyczące danego miesiąca lub roku rozliczeniowego… wiele osób może po prostu zniechęcić i sprawić, że prowadzenie budżetu stanie się czynnością nielubianą, do której nie będziemy podchodzić z dobrym nastawieniem.

Prosty budżet domowy – bezpłatny szablon

Dlatego też, by jeszcze nieco ułatwić Ci zadanie i tym bardziej zachęcić do zabrania się za własne finanse osobiste, stworzyłem szablon, który pomoże Ci prowadzić prosty budżet domowy. Wystarczy pobrać, wprowadzić odpowiednie dane i sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twój budżet domowy, co można w nim poprawić, jak wyprowadzić Twoje finanse na przysłowiową prostą 🙂 .

Miłego korzystania!Do korzystania z szablonu wystarczy posiadać program Excel lub całkowicie bezpłatny pakiet Open Office. Plik przystosowany jest do otwarcia na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych, które obsługują format plików .xls .

Jeśli ten szablon spełni Twoje oczekiwania i zachęci Cię do tworzenia budżetu domowego, będę bardzo wdzięczny za podzielenie się opinią o nim, czy to w komentarzu, czy poprzez wysłanie wiadomości mailowej.

Niech ten prosty budżet domowy będzie Twoim dobrym początkiem i motywacją do wprowadzenia do Twoich finansów osobistych porządku, kontroli i przejrzystości. Powodzenia 🙂 !

Rozbudowane narzędzia do budżetu domowego

Dla osób, które szukają dodatkowych narzędzi do prowadzenia budżetu domowego polecam przygotowane przeze mnie arkusze, które pomogą Ci m.in.:

 • policzyć Twoją wartość netto,
 • poznać bezpieczny dla Twojego budżetu przedział rat kredytów,
 • wyliczyć zalecaną kwotę ubezpieczenia na życie,
 • śledzić zużycie prądu, gazu, wody.

Poznaj szczegóły i pobierz szablon budżetu domowego oraz pakiet pozostałych arkuszy.

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

4 thoughts on “Prosty budżet domowy – finanse pod kontrolą!

  1. Miłego korzystania! Oby ten szablon był dla jak największej ilości osób inspiracją do rozwoju w zakresie finansów osobistych oraz sposobem na „zrobienie porządku” w swoim budżecie domowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *