Przygotowania do świąt – 5 kroków, bez nerwów i finansowego fiaska!

Przygotowania do świąt nie zawsze muszą wiązać się z nerwami i nadwyrężonym budżetem. Jeżeli przyjmiesz odpowiedni plan działania oraz właściwie pokierujesz swoimi finansami, to Święta rozpoczniesz bez stresu i bez finansowej załamki. W końcu będzie Ci dane ze spokojem zgłębiać przygody „Kevina samego w domu” 😉 .

Podzielę się z Tobą paroma sposobami na zorganizowane i finansowo poukładane Święta!


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Przygotowania do świąt – 5 kroków, bez nerwów i finansowego fiaska! #32
Loading
/

Przygotowania do świąt zacznij od… oszczędzania!

Święta Bożego Narodzenia wypadają zawsze w tym samym terminie. Od 24 grudnia każdego roku rozpoczynamy okres świąteczny, który wieńczy cały przeprowadzony wcześniej proces przygotowania do świąt.

Ze Świętami wiążą się zazwyczaj wydatki. Przeważnie kupujemy większe czy mniejsze upominki dla najbliższych, szykujemy obszerną listę zakupów, zaopatrujemy się w dekoracje świąteczne. Wszystko to generuje koszty, które często są znaczne i przyprawiają nasz grudniowy budżet o ból głowy.

Dzięki temu, że nie jest to święto ruchome, Boże Narodzenie daje nam idealną okazję do tego, by rozpocząć przygotowania z dużym wyprzedzeniem. Pod względem finansów warto zacząć szykować się do świąt nawet rok wcześniej!

Dlatego też, by uniknąć finansowych perturbacji, zacznij oszczędzać na święta z wyprzedzeniem. Polecam przyjąć zasadę całorocznego gromadzenia środków, które przeznaczysz właśnie na przygotowania do świąt. Stwórz swój „Fundusz Świąteczny” i zbuduj pulę pieniędzy, które pozwolą Ci sfinansować święta.

Jak taki budżet świąteczny utworzyć?

  1. Sprawdź historię swoich wydatków z poprzednich lat w okresie listopad-grudzień. Postaraj się wyodrębnić z listy te transakcje, które wiązały się typowo z zakupami świątecznymi (np. zakupy spożywcze, prezenty, dojazdy do rodziny).
  2. Zsumuj te wyodrębnione wydatki, które przeznaczyłeś na święta w ostatnim czasie.
  3. Uzyskany wynik podziel przez 11. To, co uzyskasz, to kwota, którą warto w okresie styczeń-listopad odkładać na konto oszczędnościowe, by stworzyć sobie „Fundusz Świąteczny” na kolejne Boże Narodzenie.

Metodę tę stosuję od lat i naprawdę mocno odciąża ona budżet domowy w okresie świątecznym. Od stycznia do listopada danego roku przelewam na konto oszczędnościowe stałą kwotę i dzięki temu w grudniu mam solidny zapas środków na świąteczne wydatki. A o wiele prościej jest co miesiąc odłożyć 150-200zł niż później zastanawiać się do jakich granic trzeba naciągnąć finanse domowe lub naruszać oszczędności zbierane na zupełnie inne cele finansowe.

Oczywiście… czasy się zmieniają, różnie może być w kolejnych latach z inflacją, ale i tak lepiej jest mieć zawczasu przygotowane środki, które przeznaczysz na święta. Nawet, jeśli nie pokryją one wszystkich wydatków na dany rok. Prościej jednak będzie w razie potrzeby dopłacić w listopadzie czy grudniu 300-500zł niż wykładać jednorazowo 1500-2000zł, a może i więcej.

Zastanawiasz się, ile wydają w tym roku na Święta inni? Zerknij w takim razie na „Świąteczny portfel Polaków” . To tylko statystyki, ale dają ogląd na to, że jednak grudzień to trudny finansowo czas.

Nie czekaj z paczkami do ostatniej chwili

Przygotowania do świąt warto rozpocząć wcześniej nie tylko pod względem przyszykowania swoich finansów. Grudzień każdego roku to bardzo intensywny okres pracy dla poczty oraz kurierów. Ilość realizowanych w tym czasie przesyłek wzrasta niesłychanie. A przecież nie chcesz, aby Twoja paczka nie zdążyła dotrzeć na czas, przez co nie uda jej się zająć honorowego miejsca pod choinką.

Jeżeli planujesz zamawiać podarunki świąteczne online, zrób to z wyprzedzeniem! Warto już nawet w listopadzie zacząć zamawiać paczki, dzięki czemu masz pewność, iż przesyłka zostanie dostarczona przed Świętami, ale również dajesz sobie zapas czasu na ewentualne wymiany lub zwroty towaru (czasami jednak zdarza się, że przyjdzie do nas towar niezgodny z zamówieniem lub nie będzie on jednak spełniał naszych oczekiwań). Niech Święty Mikołaj ma czas na wyczarowanie nowego, niezwykłego podarunku! 🙂

Ja zazwyczaj staram się przyjmować zasadę, iż najpóźniejszy moment na zamawianie prezentów online to ostatni tydzień listopada, ostatecznie pierwszy tydzień grudnia.

Żadnego spamu, same konkrety!

Jeżeli jednak nie planujesz dokonywać zakupów przez Internet, wolisz zrobić zakupy w galerii lub lokalnym sklepie, to przypominam, iż 15.12.2024 oraz 22.12.2024 to niedziele handlowe.

Pisz listy… nie tylko do Świętego Mikołaja!

List do Mikołaja to frajda szczególnie dla najmłodszych. Sam mam bardzo dobre i barwne wspomnienia z tworzenia listów do Mikołaja przed Świętami za dziecięcych lat!

Listy przydają się jednak nie tylko Mikołajowi, Ty również możesz z nich skorzystać! 🙂

Aby jeszcze bardziej usystematyzować swoje przygotowania świąteczne… stwórz plan działania! Przygotowania do świąt będą znacznie prostsze, gdy będziesz wiedzieć z góry, za co i kiedy się zabrać.

Trzeba kupić choinkę? Ustal sobie na to konkretny dzień. Potrzebujesz zrobić większe zakupy? Wpisz datę wizyty w sklepie do kalendarza. Trzeba zapakować prezenty? Zaplanuj sobie wcześniej wolny wieczór, który na to przeznaczysz.

Potrawy Wigilijne? Nie zaszkodzi zrobić listę planowanych potraw (niektóre z nich możesz przygotować też wcześniej i zamrozić!).

Gdy na spokojnie się zastanowisz, z pewnością znajdziesz takie czynności związane ze Świętami, które bez trudu wpiszesz w swój napięty grafik, dzięki czemu unikniesz szykowania wszystkiego na ostatnią chwilę, co zazwyczaj wywołuje ogromny stres i niepotrzebne nerwy. W końcu Święta to czas radości i spokoju! 🙂

Przygotowania do świąt oprzyj o to, co już masz

Lampki choinkowe, bombki, łańcuchy, czapki Mikołaja, świąteczne skarpety na prezenty, ciasteczka w dużym słoiku… . Z pewnością masz swoje ulubione ozdoby świąteczne, które wprowadzają Cię w klimat Świąt i cieszą oczy.

I teraz rodzi się pytanie: czy naprawdę co roku musisz te ozdoby wymieniać, kupować nowe lub dokupować kolejne? Przygotowania do świąt to również czas pomysłów i otwartości umysłu 😉 . Może wystarczy po prostu jakoś inaczej świąteczne przystrojenie zaaranżować, dać zdobieniom nową rolę, czy drugie życie, podpierając się własnoręcznie wprowadzonymi przeróbkami? Nie tylko zaoszczędzisz trochę grosza, lecz także kreatywnie i miło spędzisz czas na szykowaniu dekoracji.

Przy okazji – takie świąteczne rękodzieło może się też okazać miłym dodatkiem do prezentów dla Twoich bliskich!

I przede wszystkim… nie panikuj!

Dobrze zaplanowane przygotowania do świąt do klucz do sukcesu. Stwórz swoją listę „świątecznych zadań” , zbuduj „Fundusz Świąteczny” , odpowiednio wcześniej zajmij się zakupami i szykowaniem potraw, postaw na sprawdzone i dające Ci radość ozdoby.

A jak coś zaczyna iść niezgodnie z planem… nie panikuj! Wcześniej rozpoczęte przygotowania do świąt sprawią, że bez problemu zdążysz zażegnać kryzys i wprowadzić odpowiednie poprawki. 🙂

Mam nadzieję, że te kilka porad wprowadzi ład w Twoje przygotowania do świąt i pozwoli Ci cieszyć się tym czasem pełną piersią.

Życzę Ci spokojnych, rodzinnych, dobrze zaplanowanych i finansowo udanych Świąt, na ten rok, jak i na wszystkie kolejne lata! Wesołych! 🙂

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *