Znowu rozliczenie PIT? Zrób to łatwo i szybko!

Jak co roku, w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia, trwa okres, w którym należy wykonać rozliczenie PIT. Dla większości z nas jest to stresujący moment, a do samego procesu rozliczenia ze skarbówką podchodzimy najczęściej jak do jeża.

Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość – rozliczenie PIT może być łatwe i szybkie! Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego wpisu!

Rozliczenie PIT – zamień koszmar w 15-minutowy spacerek

Dokładnie wiem, co czujesz. Sam również nie znosiłem momentu, kiedy to musiałem zabrać się za rozliczenie PIT. Wydawało mi się to totalnie „czarną magią” i wywoływało niemało stresu. Do tego strach przed popełnieniem błędu i ewentualnymi konsekwencjami złego rozliczenia z US potęgowały niechęć do samodzielnego podejścia do tematu. A na dokładkę to poczucie marnowania czasu na te wszystkie cyferki… . Efekt mógł być tylko jeden – znaleźć rozwiązanie, jak załatwić sprawę rozliczenia PIT bezboleśnie.

Wtedy też zacząłem stosować pomysł nr 1, który obowiązywał u mnie przez kilka rozliczeń. Mianowice, powierzyłem temat rozliczeń księgowej.

W swojej okolicy znalazłem biuro rachunkowe i, jak tylko miałem już skompletowaną całą dokumentację, zostawiałem stosik papierków księgowej, która wykonywała rozliczenie PIT i wręczała mi do ręki gotowy dokument. Wystarczyło tylko wysłać rozliczenie listem poleconym, ewentualnie osobiście złożyć je w siedzibie Urzędu Skarbowego. W późniejszym okresie nawet i to nie było potrzebne, gdyż wprowadzona została możliwość składania deklaracji podatkowych przez Internet. Wychodziłem wtedy od księgowej z wydrukowanym UPO (urzędowym potwierdzeniem odbioru) i kopią wysłanych online dokumentów.

Tyle w temacie. Oczywiście nie można pominąć jeszcze kwestii zapłaty za takową usługę wykonania rozliczenia podatku. W moim przypadku był to koszt rzędu 30zł. Uznałem, iż taka kwota, płacona raz do roku, jest warta moich zaoszczędzonych nerwów i czasu spędzonego nad samodzielnym wypełnianiem formularzy.

Okiełznaj PIT i rozpraw się z nim samodzielnie!

Korzystanie z pomocy księgowej nie jest w sumie złym pomysłem. Jednak po czasie doszedłem do wniosku, iż pewnie są sposoby na to, by uporać się z PITem bez ponoszenia za to dodatkowych kosztów i bez konieczności dostarczania do biura rachunkowego dokumentów, a później jeszcze pojawiania się w celu odbioru gotowego rozliczenia.

Wtedy właśnie postanowiłem dać szansę programom do rozliczania podatków. Muszę przyznać, iż nie byłem początkowo do tego pozytywnie nastawiony. Sądziłem, że bez znajomości zasad rozliczania dochodów taki program na niewiele się nada. Nic bardziej mylnego!

Żadnego spamu, same konkrety!

Oczywiście nie omieszkam podkreślić, iż spróbowałem kilku programów, które umożliwiają rozliczenie PIT samodzielnie. Jednak nie każdy spełnił moje oczekiwania. Niektóre były niejasne, miały nieczytelny interfejs i wcale nie sprawiały wrażenia, jakby miały mi w temacie pomóc. Inne były nieco lepsze pod kontem zrozumienia ich działania, jednak nie dawały możliwości swobodnego wskazania organizacji, której możemy przekazać swój 1% podatku. A na tym właśnie mi też zależało.

W ferworze walki i toczonych poszukiwań trafiłem na program „e-pity” . To było to! Prosty i czytelny interfejs, dopasowanie programu do osób, które nie chcą się w tematy rozliczeń wdrażać na poziomie wiedzy księgowych oraz dostępne sposoby rozliczeń dla nieco bardziej zaawansowanych w temacie użytkowników. Oraz, co dla mnie ważne, możliwość wskazania organizacji, dla której w danym roku chcemy przekazać swój 1% podatku (a od 2023 roku już 1,5%).

Przejrzystość interfejsu oraz oferowany przez program kreator rozliczeń dosłownie mnie urzekły. Program krok po kroku prosi o wprowadzenie odpowiednich danych, umożliwia szybkie i proste rozliczenie się samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem. Daje możliwość wykonania odliczeń od podatku (np. ulga na dziecko, ulga za internet, ulga za dojazdy do pracy, ulga od wpłaconych na cele charytatywne kwot, ulga dla krwiodawców, ulga za wpłaty na rzecz np. kościołów, ulga za wpłaty na rzecz walki z COVID-19, itd.). A na końcu wskazujemy organizację, dla której przekazujemy część z należnego podatku – od 2023 roku to 1,5%. Istnieje możliwość wyszukania organizacji po numerze KRS lub możemy wybrać jakąś z przepastnej listy podsuwanej nam przez program.

Sprawdź także: Jakie dodatki na dziecko można uzyskać?

Po wprowadzeniu niezbędnych danych program „e-pity” generuje dla nas gotowy formularz, wyświetla podsumowanie rozliczenia oraz daje możliwość prostego wysłania deklaracji do Urzędu Skarbowego. Co ważne, wcale nie musimy mieć osobnych kont w US czy też profilu zaufanego.

Po pozytywnie zakończonym procesie złożenia rozliczenia pobieramy sobie dokument UPO, drukujemy kopię rozliczenia i UPO lub zapisujemy sobie kopię plików w formacie PDF (albo obie opcje jednocześnie, jak kto woli).

Każdego roku program aktualizujemy do najnowszej wersji, dzięki czemu mamy pewność, iż wykonamy rozliczenie według obowiązujących stawek i progów podatkowych.

Wspomnę jeszcze, że w początkowej fazie testowania programu zrobiłem rozliczenie próbne, oparte na PIT archiwalnym, który wcześniej już rozliczony był przez księgową. Jakież było moje zdumienie, gdy po zaledwie 15 minutach uzyskałem dokładnie taki sam formularz, jaki generowała dla mnie księgowa.

Od tamtego czasu korzystam z „e-pity” przy każdym rozliczeniu PIT. Ciebie również zapraszam do pobrania programu. Możesz to zrobić klikając tutaj.

Bądź gotowy na rozliczenie PIT i usprawnij cały proces

Kiedy już przekonałem się, że rozliczenie PIT może być proste, szybkie i wykonane samodzielnie przy użyciu odpowiednich narzędzi, zacząłem szukać sposobów na to, jak jeszcze dodatkowo cały ten proces rozliczenia podatku usprawnić.

Co roku wraz z Żoną wpłacamy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czasem także zdarza się wpłacić jakieś kwoty na siepomaga.pl . Żona dodatkowo wpłaca również drobne kwoty na fundację dla zwierząt. Kupujemy też bilety miesięczne na dojazdy do pracy. A przy rozliczeniu podatku wszystkie kwoty związane z tymi zagadnieniami są potrzebne. Warto być gotowym i przyspieszyć sobie coroczne rozliczenie PIT!

Aby usprawnić cały proces polecam Ci dość prosty, ale skuteczny sposób. Przygotuj sobie teczkę na dokumenty lub chociażby tzw. „koszulkę” , w której na bieżąco będziesz gromadził wszelką dokumentację. Bilet stracił już ważność? Do teczki! Zrobiłeś przelew charytatywny? Od razu drukuj potwierdzenie przelewu i… do teczki! Dostałeś rozliczenie dochodów od swojego pracodawcy? Też do teczki! I wreszcie… wykonałeś rozliczenie PIT za dany rok? Drukuj kopię i do teczki!

Uporządkowane dokumenty składujemy w jakimś bezpiecznym miejscu i… zamykamy w tym roku temat rozliczenia podatku! Pełen sukces 🙂 .

Rozliczenie PIT przy pomocy Urzędu Skarbowego?

Dzięki usłudze „Twój e-PIT” wprowadzonej przez US rozliczenie podatku staje się jeszcze prostsze! Właściwie całość polega na tym, że… nie musisz robić zupełnie nic! Urząd otrzymuje rozliczenia od Twojego pracodawcy / Twoich pracodawców, sam uzupełnia rozliczenie i… tyle! O ile niczego nie zmienisz, US rozliczy Cię z dniem 30 kwietnia danego roku według przygotowanej deklaracji.

Pamiętaj jedynie, iż poprzez takie rozliczenie nie uzyskasz odpowiednich ulg, które mogą wpłynąć znacząco na wysokość podatku do zapłaty lub na kwotę zwrotu podatku. Dlatego mimo wszystko warto jest przygotowane przez skarbówkę rozliczenie sprawdzić i uzupełnić. Możliwe to jest z poziomu strony usługi „Twój e-PIT” , lecz również wspomniany już przeze mnie program „e-pity” daje możliwość pobrania i edycji deklaracji przygotowanej przez Urząd Skarbowy.

Co istotne, usługa „Twój e-PIT” nie daje możliwości rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Ja osobiście nie korzystam w ogóle z formularzy wypełnionych przez skarbówkę i wolę od samego początku wprowadzić dane samodzielnie przy pomocy programu „e-pity” .

Nie martw się więcej rozliczeniem podatku!

Jak widać, rozliczenie PIT wcale nie musi być straszne, stresujące i czasochłonne. Wszystko jest kwestią wykorzystania właściwych narzędzi, które dostarczają nam potrzebne opcje w przejrzysty i dostępny sposób.

Przy okazji więc pozwolę sobie polecić Ci zapisanie się na Newsletter bloga, abyś oprócz dobrego narzędzia do rozliczenia podatku poznał też przydatne narzędzia do prowadzenia budżetu domowego. Bo w podatkach, jak i w swoich finansach domowych, warto mieć porządek i uzyskać go w łatwy i przyjemny sposób!

A jakie Ty metody na rozliczenie PIT stosujesz? Jak ułatwiasz sobie proces rozliczenia i zarządzania budżetem domowym? Czekam na wszelkie komentarze w tej sprawie!

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *