Czym jest sukces finansowy? Jaką drogę obrać, by go osiągnąć? Do omówienia tak wymagającego zagadnienia z pewnością przyda się kilka różnorodnych spojrzeń i metod działania.
Dlatego też ten artykuł powstał dzięki zebraniu wiedzy, doświadczenia i pomysłów od aż 8 specjalistów, którzy dzielą się swoim spojrzeniem na sukces finansowy.
Jakie kroki podjąć i na co zwrócić uwagę, by cieszyć się swoim sukcesem finansowym?
Trudna definicja sukcesu finansowego
Poruszałem już temat wolności finansowej. Według mnie wiąże się ona z zagadnieniem sukcesu finansowego. Chociaż przyznać trzeba, iż trudno podać jedno określenie sukcesu finansowego.
Posiadanie milionów na koncie, prowadzenie dużej, rozpoznawalnej na całym świecie firmy, „wożenie się” luksusowymi autami, wakacje na prywatnym jachcie i podróże własnym odrzutowcem – czy to sukces finansowy? Z pewnością! Ale czy tylko to definiuje powodzenie finansowe i tym samym wyznacza jeden, wspólny trend? Jak za chwilę sam się przekonasz – zdecydowanie nie!
Jak w takim razie rozumieć sukces finansowy? Oto wyjaśnienia, które uzyskałem od osób od lat działających w branży finansowej.
Są to autorzy popularnych i chętnie czytanych blogów finansowych, inwestorzy, doradcy finansowi, freelancerzy, przedsiębiorcy, praktycy w świecie finansów.
Czym jest sukces finansowy? Opinie 8 specjalistów!
„Sukces finansowy każdy definiuje inaczej. I dobrze, bo dla każdego sukces finansowy jest w innym miejscu. Najczęściej sukces finansowy definiowany jest poprzez wysokość zarobków, wielkość zgromadzonych oszczędności czy wartość majątku netto.” – twierdzi Mateusz, autor bloga ZaradnyFinansowo.pl.
„Sukces finansowy to każda świadoma decyzja finansowa, która okazała się być dobrym wyborem w perspektywie długiego okresu czasu. Zdecydowana większość społeczeństwa żyje w systemie finansowym, nie rozumiejąc go jako całości, trudno więc o pasmo sukcesów. To tak jakby grać w grę nie rozumiejąc jej zasad. Takie zjawiska jak inflacja, wzrost gospodarczy, stopy procentowe, kurs walutowy i podatki w żadnym stopniu nie zależą od decyzji finansowych jednostki, a jednak definiują finanse osobiste każdego człowieka. Tworzą system i warunki w ramach, których porusza się jednostka. Jednostka może tylko raz na 4 lata oddać głos w wyborach parlamentarnych i prezydenckich mając nadzieję na określoną politykę gospodarczą i finansową.” – puentuje Szymon, który jest prawdziwym Rekinem Finansów.
„Sukces finansowy to dla mnie „móc, a nie musieć” . Pamiętam, jak w 2018 roku, po przebojach z kredytem i firmą remontową, mieszkania, które mamy na wynajem, po uwzględnieniu wszystkich obecnych i ewentualnych przyszłych kosztów, dawały nam „na czysto” więcej niż nasze etatowe pensje. Wtedy pierwszy raz w życiu poczułem, że ten „matrix”, w którym mentalnie tkwimy, jest tylko w naszej głowie.” – dodaje Bartek, który zawsze ma przygotowany jakiś Plan B.
Jak widać, sukces finansowy rozumieć można wielorako.
Specjaliści podkreślają, że liczy się nie tylko zgromadzony przez nas majątek, ale także udane decyzje finansowe, podejmowane na przestrzeni lat, które mogą otworzyć przed nami możliwość dokonywania wyborów, wyzwalając nas od schematów, w których często tkwimy i dotykają one różnych dziedzin naszego życia.
Sprawdźmy także wypowiedzi kolejnych gości!
Taką oto definicję sukcesu finansowego proponuje Jakub, autor bloga Finanse Młodych: „Sukces finansowy dla każdego z nas jest czymś innym. Owszem, w mediach możemy znaleźć osoby, które według jakichś tam wytycznych osiągnęły sukces finansowy. Tylko że to właśnie jest ich sukces, nie nasz. I niejednokrotnie niekoniecznie ich, tylko przez kogoś określony jako „ich”. Idąc dalej, to właśnie każdy z nas, całkowicie prywatnie, powinien określić, czym dla niego właśnie jest ten sukces finansowy. Określić go jako cel całkowicie mierzalny, aby można było określić do niego drogę. Czy to będzie wcześniejsza emerytura, pasywny zarobek a może konkretna kwota na koncie. Opcji jest od groma!” .
„Sukces finansowy to pojęcie bardzo względne, zależy to w dużej mierze od tego z jakiej sytuacji startujemy, w jakim miejscu się znajdujemy. Dla niektórych sukces to uzyskanie kolejnej pożyczki… . Jeden czuje większy spokój, gdy udaje mu się jakoś spłacić wszystkie raty w danym miesiącu, a inny dopiero, gdy zagląda na konto i widzi tam 6-7 cyfrową kwotę dzięki zyskom z działalności. Według mnie sukces finansowy to taka sytuacja, która pozwala nam komfortowo funkcjonować w naszych realiach. Spłata długów, wyjście na zero, oszczędzanie i powiększanie dochodu, zwiększanie swojej świadomości i umiejętności, by stawać się niezależnym finansowo od różnych zawirowań. Dla ogromnej większości np. brak długów to byłby prawdziwy sukces. Do tego warto dążyć.” – twierdzi Artur, który prowadzi Finanse po ludzku.
Bardzo ciekawą propozycją podzielił się Piotr, autor bloga Finanse po domowemu. Oto jego wypowiedź: „Nie ma określonej encyklopedycznej reguły na wyjaśnienie tego pojęcia. Przez sukces finansowy rozumie się posiadanie oszczędności czy też jakiegoś mienia.
Nigdzie nie ma określonego poziomu oszczędności, przy którym można uznać, że ta osoba osiągnęła sukces finansowy. Dla każdego z nas czy też dla każdej osoby, sukces finansowy będzie oznaczać inne pojęcie, inną wartość.
Dla młodych osób oznacza coś innego niż dla osób starszych. Duże znaczenie ma także grupa społeczna, do której przynależymy. W przypadku grupy młodych osób sukcesem finansowym może być znalezienie pierwszej pracy jako pierwsza osoba z grona znajomych i uniezależnienie się od rodziców. W przypadku osób dorosłych za sukces finansowy można uznać moment, np. spłaty zobowiązań finansowych, tj. wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego czy też kredytu hipotecznego, czy też kupno nowego samochodu z salonu.
Dla części grup społecznych sukcesem finansowym jest gospodarowanie pieniędzmi tak, aby przeżyć do końca miesiąca bez pożyczania pieniędzy. Z kolei dla innych grup sukcesem jest moment, w którym udaje się odłożyć co miesiąc 1tys., 5tys. czy też 20tys. złotych.
W małych miejscowościach za sukces finansowy można uznać to, że ta osoba zarabia np. 5000zł i może pozwolić sobie na zakup niedużego mieszkania, gdzie taka wartość dochodów nie pozwala kupić mieszkania w Warszawie (chodzi o zdolność kredytową i ceny mieszkań, koszty życia).
Z kolei w przypadku osób o wyższych dochodach, za sukces finansowy może być uznany moment, w który mają możliwość zakup nowego samochodu marki premium. Być może niektóre osoby uznają, że osiągnęły sukces finansowy jak znajdą się na liście 100 najbogatszych osób w Polsce.
To, co ważne, to fakt, iż sukces finansowy nie jest wartością stałą. Wraz ze wzrostem bogacenia się społeczeństwa, poziom osiągnięcia sukcesu finansowego jest coraz wyższy. Te założenia, które wystarczyły jeszcze kilka lat temu, dzisiaj są już niewystarczające.” .
Swoje rozumienie sukcesu finansowego przedstawia również Renata, autorka bloga Sposoby na życie: „Sukces finansowy to dla mnie moment, w którym nie muszę martwić się o swoją przyszłość finansową. Czyli zgromadziłam odpowiednią ilość oszczędności (ale nadal to robię), by móc żyć na własnych zasadach.” .
Cechy sukcesu finansowego
I chociaż, mimo tylu ciekawych koncepcji, nadal będzie trudno o uniwersalną definicję sukcesu finansowego, to z pewnością można wymienić kilka cech, które się z nim kojarzą!
Jakie są w takim razie cechy powiązane z sukcesem finansowym?
Oto lista:
- każdy powinien zdefiniować sukces finansowy wedle własnych potrzeb, założeń i wartości, na które w życiu stawia,
- mierząc sukces finansowy posiłkować się można określeniem swojej wartości netto, zgromadzonymi oszczędnościami, posiadanym majątkiem,
- wiek, sytuacja życiowa, pozycja społeczna, a nawet miejsce zamieszkania mogą wpływać na rozumienie sukcesu finansowego,
- raz określony sukces finansowy może za jakiś czas przestać być aktualny ze względu na dynamikę zmian nie tylko w dziedzinie finansów, ale również sposobie życia i funkcjonowania pojedynczej jednostki, jak również całego społeczeństwa.
Jak osiągnąć sukces finansowy?
Czy sukces finansowy jest dla każdego? Zdecydowanie tak! Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojego podejścia, mobilizacji do działania oraz stworzenia właściwego planu.
Konkretne porady przygotowali dla Ciebie zaproszeni eksperci w dziedzinie finansów.
„Sądzę, że możemy się zgodzić co do tego, iż osiągnięcie dowolnie definiowanego sukcesu finansowego wiąże się nierozłącznie z naszymi działaniami i staraniami. Niespodziewanego wysokiego spadku po cioci z Ameryki czy wygranej w Lotto raczej nie nazwiemy naszym sukcesem.
Jaki jest więc przepis na osiągnięcie sukcesu finansowego? Tak jak nie ma jednej definicji, tak i nie ma jednej drogi do osiągnięcia tego celu.
Ze swojej strony na pewno mogę zwrócić uwagę na ogólne cechy i wartości, które – moim zdaniem – przybliżają nas do sukcesu na polu finansowym takie jak wytrwałość, konsekwencja w działaniu czy działanie z myślą o efektach długoterminowych.
Bo choć w osiągnięciu sukcesu na jakimkolwiek polu (także finansowym) szczęście gra wielką rolę, to pewne mądre przysłowie mówi także, że “Szczęście sprzyja przygotowanym” .
Warto więc być dobrze przygotowanym do nadarzających się okazji i wytrwałym, aby osiągnąć swój własny sukces.” – proponuje Mateusz z bloga ZaradnyFinansowo.pl.
Kilka porad dorzuca również Szymon, prowadzący blog RekinFinansów.pl: „Dziś (grudzień 2022r.) mamy sytuację, gdy inflacja przekracza 17%, dług pozabudżetowy wynosi setki miliardów, zadłużenie całościowe Państwa w stosunku do PKB, biorąc pod uwagę dług pozabudżetowy, szybko zbliża się do tych znanych z Grecji z czasów przed bankructwem. Czy w obecnych warunkach inflacji, kryzysu demograficznego, najszybciej rosnącym opodatkowaniu gospodarki w UE w ostatnich 5 latach (raport OECD 2022) można odnieść sukces finansowy? Jednostkowo na pewno, sukcesem w takich warunkach jest jak najmniejsza utrata kapitału i majątku. Bardzo niewiele osób w takich warunkach ma szansę na realne zwiększenie dochodów i pomnożenie majątku. Sukces finansowy otwiera wiele nowych możliwości i może przekładać się na sukcesy w innej sferze życia, np. sukces zdrowotny, większe zainteresowanie płci przeciwnej (poprawa urody, rozwój umysłowy, mobilność), większe możliwości inwestycji w edukację czy wreszcie możliwość tworzenia własnych zaawansowanych produktów i usług. Mam wrażenie, że powszechnie polskie społeczeństwo kojarzy sukces finansowy nie z rozwojem i inwestycjami, a wyłącznie z konsumpcją tu i teraz.” .
Analizując wypowiedź Szymona odnoszę nieodparte wrażenie, że mocno zachęca on nas do oszczędzania i rozsądnego prowadzenia swoich inwestycji. Szymon zdecydowanie zwraca również naszą uwagę na konieczność rozwoju swoich umiejętności i dbanie o inne aspekty naszego życia, nie tylko typowo odnoszące się do finansów. Inwestycja w siebie (na każdym polu) to inwestycja zawsze trafiona i z pewnością przynosząca ogromną stopę zwrotu!
„Kryzys na rynku nieruchomości wieszczony od 2018? Nieistotne – ja na tym rynku zarabiam. Nawet teraz, w podobno „największej rzezi, jaka historycznie miała miejsce”. Akcje? Z radością patrzę na czerwone wykresy, bo mogę „cofnąć się w czasie” i kupować solidne biznesy na przecenie. Turbulencje na rynku krypto? Niestraszne, bo moja strategia je uwzględnia od początku. Dlatego sukces to dla mnie droga – od obecnych przekonań i tego, co zdaje mi się, że można osiągnąć poprzez ich zmianę, by dojść do momentu, w którym właśnie „mogę, a nie muszę”. Stroń od tych, którzy wiecznie straszą, wieszczą krachy, tragedie narodowe, mówią tylko o wojnie, inflacji i tym, że dolar będzie po 6 zł. Czasy nie są łatwe, ale jeśli wiesz jak je wykorzystać – masz przed sobą szansę, na którą niektórzy czekali całe dekady. Wykorzystaj ją mądrze, zaczynając od… samego siebie. Inwestorzy to szulerzy? Spekulanci to te d***i, przez których ceny gazu wystrzeliły w kosmos? I dlaczego rząd tego nie ukróci? Cóż – jeśli tak myślisz, to założę się, że Twoja sytuacja finansowa jest daleka od ideału albo zmierzasz w tym kierunku. Zmień myślenie, zmień swoje podejście do rynku – bo on tak samo zabiera, jak i daje! – a Twoje finanse zaczną nabierać tęczowych barw. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Tylko ta od praktyków rynku, a nie kogoś kto może i ładnie mówi, wygląda lub ma ciekawy image, ale doświadczenia to może z 3-5 lat by się zebrało… Ja postawiłem na osoby, które inwestowały na rynkach zanim moi rodzice mieli moją starszą o 10 lat siostrę w planie. I to była najlepsza decyzja w moim życiu. Masz teraz czas, więc usiądź choć na chwilę do tego tematu, zaobserwuj swoje „relacje” z inwestowaniem i zastanów się – czy aby na pewno Twoje przekonania kierują Cię w stronę sukcesu finansowego?” – przekonuje Bartek, autor bloga Mój Plan B.
„Dopiero obranie celu i określenie drogi, który do niego będzie prowadził, pozwoli na osiągnięcie „naszego” sukcesu finansowego 🙂 . I, o ile nie bardzo mogę pomóc w określeniu, czym jest ten sukces finansowy, to wskazanie narzędzi, które w tym pomogą, jest już inną kwestią. Dla mnie będą to dwa proste arkusze kalkulacyjne. Jeden stworzony do tego, aby mierzyć naszą wartość netto a drugi pozwalający na określenie co robią nasze pieniądze – czyli budżet domowy. Te dwa narzędzia ułatwią każdemu mierzenie, w którym miejscu swojej drogi do sukcesu finansowego jest 🙂 ” – dodaje Jakub z bloga FinanseMłodych.pl.
I jeszcze kilka słów od Artura, który prowadzi serwis Finanse po ludzku: „Warto kierować się jakąś wyznaczoną wizją, celem jaki sobie określimy po rzetelnej analizie z jakiego miejsca startujemy. A potem krok po kroku do celu. Pomaga powiększanie wiedzy, inspirowanie się innymi osobami, wprowadzenie realnych zmian, ale nie za wszelką cenę, porównując się z innymi (kto ma więcej, kto jest lepszy). Raczej w zgodzie z sobą, w swoim tempie. Bez napinania się, dramatyzowania. Bo i mając długi, i walcząc o miliony, można mieć sukcesy, tylko trzeba pamiętać o tym, że finanse to tylko jeden z elementów życia.” .
A na koniec zostawiłem receptę na sukces finansowy, przygotowaną przez Renatę, która prezentuje na co dzień oryginalne Sposoby na życie:
- Zapomnij o wszystkim, co do tej pory usłyszałeś o pieniądzach. Zrozum, że jest ich mnóstwo i wystarczy dla każdego!
- Uprość swoje życie. Przestań wydawać pieniądze na pierdoły, których nie potrzebujesz.
- Zacznij wizualizować (wyobrażać sobie siebie, gdy masz pieniądze) oraz afirmować, czyli powtarzać sobie w myślach np. zdanie: „Jestem magnesem przyciągającym pieniądze” lub „Mam więcej pieniędzy, niż mogę wydać”.
- Inspiruj się życiem miliarderów, ludzi zamożnych, którzy już odnieśli sukces. Podglądaj ich, słuchaj! Nie wypowiadaj się o nich negatywnie, bo przecież chcesz dotrzeć do miejsca, w którym oni się znaleźli.
- Znajdź pracę, która jest twoją pasją i zaskakuj swoich klientów — najlepszą obsługą klienta oraz wysoką jakością wykonanych usług. Pracuj z zaangażowaniem i nie martw się o pieniądze! Po prostu działaj, aby zaoferować swoim klientom jak najwyższą jakość produktów i usług.
- Rób wszystko, co w twojej mocy, by spłacić kredyty i zobowiązania
- Oszczędzaj co najmniej 10% swoich dochodów. Najlepiej przelewaj je na konto oszczędnościowe.
- Wydawaj 10% swoich dochodów na przyjemności, na coś, co sprawi, że poczujesz się bogatym człowiekiem (zabiegi spa, weekend w Paryżu, luksusowe kosmetyki, ubrania).
- Wspieraj organizacje dobroczynne.
- Bądź dobry dla siebie. Kupuj sobie dobrej jakości ubrania, kosmetyki i inne przedmioty, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo.
Podsumowanie rozważań o sukcesie finansowym
Jestem przekonany, że proponowane przez ekspertów definicje sukcesu finansowego oraz zaprezentowane metody na jego osiągnięcie sprawią, że i Ty zbudujesz wkrótce swój sukces finansowy.
Bądź wytrwały, nie daj się zaskoczyć sytuacją gospodarczą, analizuj, przewiduj, kieruj się własnymi wartościami, inwestuj w wiedzę i rozwój zawodowy, mądrze gospodaruj swoimi finansami.
„Każdą porażkę traktuj jako kolejne doświadczenie. Wyciągaj wnioski i szukaj nowych możliwości. Ucz się, rozwijaj i bądź w tym wszystkim systematyczny. To wszystko, prędzej czy później, zaowocuje sukcesem finansowym.” – zapewnia Łukasz, autor bloga Mowa o finansach.
Materiały pomocne na początku drogi do sukcesu finansowego
Na koniec jeszcze parę polecanych materiałów, które pomogą Ci rozpocząć lub też kontynuować drogę do Twojego sukcesu w świecie finansów.
-> Prosty i skuteczny arkusz budżetu domowego – zadbaj o to, by Twoje pieniądze działały tak, jak to Ty tego chcesz!
-> Nie daj się zadłużeniu i powalcz o wcześniejszą spłatę kredytu!
-> Twórz własne cele finansowe oraz wprowadzaj konkretne zmiany finansowe, by uporządkować swój budżet!
-> Dowiedz się, jak oszczędzać i zachowaj nieco grosza w kieszeni!
-> Zrób proponowany przez Mateusza Finansowy przegląd – 11 pytań, które musisz sobie zadać na koniec roku (i nie tylko!).
-> Zapoznaj się z pożyteczną, inspirującą zawartością blogów: rekinfinansow.pl, mojplanb.pl, finansemlodych.pl, finansepoludzku.pl, finansepodomowemu.pl, sposobynazycie.pl, mowaofinansach.pl.
Chętnie w komentarzach przeczytam, jak Ty rozumiesz sukces finansowy, na jakim etapie do jego osiągnięcia jesteś i jakie kroki podejmujesz, by móc cieszyć się sukcesem finansowym jak najszybciej?
Życzę Ci powodzenia w budowaniu Twojego sukcesu finansowego!
Fajnie by było wyjść z długów i od tego zacząć, mam nadzieję że się uda, bo powoli staję na nogi, ale to też dzięki krukowi, który mnie windykuje. A potem kolejne kroki.
pierwsze słyszę żeby ktos tak o windykatorze dobrze mówił. widocznie kruk sobie zasłużył