Jeżeli lubisz oszczędzać i prowadzić swój budżet domowy to z pewnością szukasz sposobów na obniżenie wydatków na rachunki. W tym wpisie dzielę się swoimi metodami na to, jak mieć tanie ogrzewanie.
Osobiście w domu korzystam z ogrzewania gazowego. Piec dwufunkcyjny grzeje zarówno wodę, jak i służy do ogrzewania domu. Podane poniżej sposoby na tanie ogrzewanie odnosić się będą jednak ogólnie do możliwości oszczędzania na ogrzewaniu, nie tylko w kontekście grzania gazem.
Ustaw odpowiednią temperaturę
Dobranie właściwej temperatury jest, uważam, kluczowe w szukaniu sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Każdy 1 stopień więcej ustawiony na programatorze powoduje wzrost kosztów ogrzewania. Istotne jest, by ustawić temperaturę właściwą dla każdego pomieszczenia. Nie chodzi mi oczywiście o to, by ustawić sobie 15 stopni i marznąć, bo będzie taniej. W domu mamy czuć się komfortowo!
Dla jednego odpowiednia będzie temperatura 20 stopni, inny będzie zadowolony dopiero przy 23 stopniach. Osobiście ustawiam temperaturę na programatorze głównym na 21,5 stopnia (tryb grzania). Reguluję też temperaturę w każdym pomieszczeniu. Tam, gdzie przebywam częściej ustawiam nieco mocniejsze grzanie, a w pomieszczeniach, gdzie bywam rzadziej, ustawiam temperaturę nieco niższą.
Ustawienie temperatury dotyczy także grzania wody. W moim przypadku (ogrzewanie gazowe, ale pewnie w innych opcjach też się to sprawdzi) ustawiłem temperaturę wody tak, by po odkręceniu wody ciepłej nie musieć już regulować jej temperatury poprzez dodawanie wody zimnej. Piec ma zadaną stałą temperaturę 43 stopni, do której grzeje wodę po uruchomieniu kurka od wody ciepłej. Sprawdza się to (u mnie) idealnie.
Woda o takiej temperaturze dobrze nadaje się do kąpieli i zmywania naczyń. Oszczędzam paliwo, nie bawię się kurkami w poszukiwaniu idealnego ustawienia temperatury. A jak potrzebuję cieplejszej wody… po prostu podnoszę nieco temperaturę w ustawieniach pieca (szybki ruch pokrętłem).
Wybierz właściwe tryby i uruchom tanie ogrzewanie
Kolejnym aspektem, o który warto zadbać, jest odpowiednie ustawienie trybów pracy naszego systemu ogrzewania. Oczywiście, zależy to od posiadanego systemu i możliwości, które on oferuje. U siebie mam 2 tryby ogrzewania – tryb dzienny i tryb eco.
Tryb dzienny utrzymuje najwyższą zadaną temperaturę (w moim przypadku 21,5 stopnia), tryb eco pilnuje natomiast, by temperatura nie spadła poniżej zadanego minimum (u mnie 20 stopni).
Zaleca się, aby różnica pomiędzy używanymi trybami nie była większa niż 2 stopnie. Pozwala to szybciej osiągnąć zadaną maksymalną temperaturę po przejściu z trybu eco do trybu dziennego, dzięki czemu zużywamy do grzania mniej paliwa (czy to gazu, czy to prądu, czy innego opału).
Korzystaj z programatora
Bardzo przydatne i lubiane przeze mnie narzędzie, które wykorzystuję w zadaniu „tanie ogrzewanie” to programator. Umożliwia on ustawienie odpowiednich zakresów grzania. Dzięki niemu programuję temperaturę najwyższą (tryb dzienny) i najniższą (tryb eco) oraz zarządzam godzinami i dniami, w których dany tryb ma działać.
W dni robocze tryb dzienny ustawiam tak, by włączał się na 2 godziny przed moim powrotem z pracy. W tym czasie ogrzewanie spokojnie osiągnie zadaną temperaturę (zależy zapewne od rodzaju urządzeń grzewczych, poeksperymentuj u siebie). Grzanie wyłącza się o 22. To godzina, o której zazwyczaj kładziemy się spać, więc nie ma potrzeby dalszego grzania.
Wtedy do akcji wkracza tryb eco. Przez całą noc oraz sporą część dnia dba o to, by temperatura w domu nie spadła poniżej 20 stopni. W nocy lepiej śpi się przy nieco niższej temperaturze (choć to pewnie też indywidualne aspekty), a za dnia nie ma potrzeby grzania pustego mieszkania.
Jedynie w weekendy, gdy jesteśmy dłużej w domu, ustawiłem programator tak, by pracował w trybie dziennym (grzania) od rana do wieczora (7-22) i utrzymywał przyjemne ciepełko w mieszkaniu. Oszczędności oszczędnościami, ale jednak w domu ma być ciepło i komfortowo 🙂 .
W przypadku, gdy wyjeżdżamy na dłużej, włączam tryb eco, by nie wychłodzić domu, ale jednocześnie nie grzać do wysokich temperatur pustej przestrzeni. W końcu działamy tak, aby mieć tanie ogrzewanie.
Dbaj o dobre utrzymanie ciepła w domu
Zalecane jest, by kaloryfery mogły pracować bez żadnych zakłóceń. Nie zasłaniaj ich meblami, tkaninami czy innymi przeszkodami. Można również pomyśleć o zastosowaniu specjalnych płyt odbijających ciepło (ekrany zagrzejnikowe), które montuje się za grzejnikiem.
Polecane jest także zamykanie drzwi w pokojach, aby ciepło się w nich dłużej utrzymywało.
Wybierz najlepszy typ ogrzewania
Czasami nie mamy wyboru. Kupujemy dom lub mieszkanie, gdzie system grzewczy już jest zamontowany. Wtedy pozostaje korzystanie z niego, ewentualnie trzeba rozważyć remont i przerobienie instalacji grzewczej.
Jeśli wykańczamy mieszkanie lub dom od podstaw, warto najpierw zorientować się, jakie typy ogrzewania możemy zastosować. Zbadaj dostępne opcje oraz ceny. Patrząc na ceny nie kieruj się jedynie kosztami samego systemu.
Sprawdź również, jakie są jego koszty utrzymania, i to nie tylko w kwestii opłacenia paliwa, ale również w kwestii kosztów późniejszych serwisów i napraw.
Tanie ogrzewanie to nie tylko oszczędzanie na paliwie
Aby uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie warto także pomyśleć o usprawnieniu technicznym naszego domu / mieszkania. Mam tu na myśli ocieplenie budynku, wymianę okien na nowsze. Owszem, są to inwestycje, które pochłaniają spory budżet. Jeśli jednak masz odłożone pieniądze lub jesteś w stanie zgromadzić budżet na remont to polecam temat ocieplenia i okien zgłębić. Tu warto też podkreślić, iż nie trzeba przecież wymieniać wszystkich okien od razu.
Można np. wymienić najpierw połowę lub w tych pomieszczeniach, gdzie przebywamy najczęściej, aby tam temperaturę lepiej utrzymywać. Dalsze etapy prac można wykonać w późniejszym czasie, gdy znów uda się uzbierać potrzebny budżet. Ostatecznie są jeszcze opcje kredytowe, czy też zakupów ratalnych. Jednak przed sięgnięciem po takie rozwiązania zawsze warto najpierw zastanowić się, czy warto się zadłużać.
Jeśli remonty nie wchodzą w grę, warto przynajmniej zadbać o uszczelnienie okien i podjąć próby wyeliminowania dostępnymi metodami wszelkich miejsc, przez które ciepło nam ucieka.
Sprawdź także: Jak zaoszczędzić na prądzie? oraz Jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy?
Podsumowanie sposobów na tanie ogrzewanie
- Odpowiednio ustaw temperaturę – ma być oszczędnie, ale komfortowo! Czyli nie grzejemy na 25 stopni z otwartymi ciągle oknami 😉 . Tak samo temperatura wody może być regulowana na piecu.
- Jeśli tylko Twój system ogrzewania na to pozwala, korzystaj z programatora i trybów grzania (dzienny, eco). Nie grzej domu, gdy Cię w nim nie ma. Ustaw odpowiednie pory działania ogrzewania.
- Rozważ inwestycję w ocieplenie domu i wymianę okien na nowsze. Ciepło lepiej utrzyma się w Twoim domu, a przy nowych oknach ograniczysz też zapewne hałasy zewnętrzne. Jeżeli nie dasz rady przeprowadzić remontu, podejmij próby uszczelnienia okien.
- Nie marnuj energii wykorzystanej do produkcji ciepła – kaloryfery powinny być odkryte i mieć możliwość dobrego rozprowadzenia ciepła w danym pomieszczeniu. Jeśli możesz, zamykaj drzwi w pokojach, aby ciepełko się w nich gromadziło.
- Wybierz najlepszy typ ogrzewania – przeanalizuj ceny paliw (gazu, prądu, pelletu, itp.) i zdecyduj, co najbardziej sprawdzi się przy Twoich potrzebach.
A jak Ty dbasz o to, by mieć tanie ogrzewanie? Zapraszam do dzielenia się sposobami w komentarzach!