Ile jesteś wart? Czy swoją wartość netto znasz?

Nie samym pieniądzem żyje człowiek. Jednak, jeśli poważnie myślisz o pracy nad własnymi finansami, prędzej czy później przyjdzie Ci zmierzyć się z tematem, jakim jest Twoja wartość netto.

Postaram się przybliżyć Ci to zagadnienie i jednocześnie zachęcić do wyliczenia swojej wartości netto. Uważam, iż jest to dobry wyznacznik, który pozwoli Ci złapać ogląd na to, w jakiej kondycji są Twoje finanse osobiste. Wyliczenia czas zacząć!


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Ile jesteś wart? Czy swoją wartość netto znasz? #35
Loading
/

Co to jest wartość netto?

Zanim jednak przekierujesz swoje siły na dokonanie obliczeń, warto przeznaczyć chwilkę na nakreślenie definicji wartości netto.

Czym tak właściwie jest wartość netto? Najprościej rzecz ujmując: jest to wynik, który uzyskasz po zliczeniu wartości posiadanego przez Ciebie majątku i odjęciu od tej wartości wszelkich Twoich zobowiązań finansowych.

Co może składać się na Twój majątek? Wliczać można chociażby wartość:

  • domu / mieszkania,
  • samochodu,
  • wyposażenia RTV / AGD,
  • mebli,
  • odłożonych oszczędności (konta oszczędnościowe, lokaty, obligacje…),
  • wartość posiadanych książek, płyt CD, dzieł sztuki,
  • złota fizycznego, bitcoinów.

Ważne jest, by pamiętać, iż na liście zebranego majątku wpisać należy rzeczy, które kupione były za gotówkę, jak i te, które sfinansowane zostały z pomocą pożyczek, kredytów.

Żadnego spamu, same konkrety!

Tak samo, jak rzetelnie dokonasz spisu swojego majątku, w taki również sposób należy wypunktować wszystkie swoje zobowiązania finansowe.

Pod uwagę weź wszelkie kredyty, pożyczki, limity w koncie, wykorzystane środki z karty kredytowej, chwilówki.

Miej na uwadze to, aby spisywać nie miesięczną wysokość raty za dane zobowiązanie, a uwzględnić całe pozostałe do spłaty saldo danego zadłużenia.

Co da mi znajomość mojej wartości netto?

Jaki jest jednak sens wykonywania wspomnianych obliczeń i ustalania swojej wartości netto?

Przede wszystkim:

  • dowiesz się, w jakiej kondycji są Twoje finanse osobiste,
  • określisz na przestrzeni czasu, czy wartość Twojego majątku rośnie czy maleje,
  • sprawdzisz, czy masz jakiekolwiek realne zaplecze finansowe, gdyby nagle przyszło Ci „zaczynać od zera” .

Zdarza się, że spotykamy osoby, które (na pierwszy rzut oka) dysponują sporym majątkiem (duże mieszkanie w centrum miasta, nowe, luksusowe auto, częste wakacje w egzotycznych lokalizacjach itp.), a jednak realnie nie posiadają nic lub naprawdę niewiele.

Dlaczego? Otóż, w większości przypadków wszystkie te „exclusive items” są na kredyt, leasing, pożyczkę lub wykorzystany do cna limit kredytówki. A co za tym idzie, wartość majątku „jest zjadana” przez raty ciążące na takich osobach.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja, w której unikamy nadmiernego zadłużania się i staramy się finansować swoje potrzeby za gotówkę.

Dzięki temu realnie powiększamy wartość naszego majątku, jak również zwiększamy swoją wartość netto.

Jak policzyć swoją wartość netto?

Oszacowanie swojej finansowej wartości netto jest proste i sądzę, że nie zajmie Ci więcej niż 10 minut. A jeżeli skorzystasz z przygotowanego przeze mnie arkusza, to ten czas skrócisz pewnie do 5 minut (albo i jeszcze mniej!).

Tak naprawdę wystarczy zwykła kartka i kalkulator do weryfikacji prawidłowości obliczeń. Po lewej strony kartki spisujesz posiadany majątek wraz z jego szacowaną wartością, a po prawej rozpisujesz swoje zobowiązania finansowe z uwzględnieniem pozostałego salda do spłaty.

Sumujesz wartości umieszczone z lewej i prawej strony kartki. Od wyniku, który uzyskasz zliczając wartość majątku, odejmujesz sumę swoich zobowiązań. Wynik tegoż działania to właśnie Twoja wartość netto.

Zachęcam Cię w tym momencie do skorzystania z bezpłatnych narzędzi do prowadzenia budżetu domowego, które dla Ciebie przygotowałem, i które z pewnością ułatwią Ci wyliczenia, nie tylko w kwestii ustalenia wartości netto. Sprawdź, naprawdę warto!

Dodatnia wartość netto

Jeśli Twoje wyliczenia wskazały wartość powyżej zera, uzyskujesz dodatnią wartość netto. Oznacza to, iż Twoje finanse idą w dobrym kierunku i nie zarabiasz jedynie po to, by spłacać zaciągnięte kredyty. Oczywiście im wyższa Twoja wartość netto, tym lepiej, i tym bardziej stabilne są Twoje finanse.

Zapewne posiadasz finansową poduszkę bezpieczeństwa, gromadzisz oszczędności na lokatach, posiadasz nieruchomość lub nieruchomości wolne od hipoteki (albo poradziłeś sobie z zakupem bez brania kredytu, albo Twój okres spłaty hipoteki nie jest już tak długi, jak początkowo, czy też starasz się nadpłacać kredyt, aby szybciej zamknąć to zobowiązanie), posiadasz auto kupione za gotówkę, dysponujesz przedmiotami wartościowymi. To oczywiście tylko przypuszczenia, ale chętnie w komentarzach poczytam, na ile trafiłem lub na ile się pomyliłem w swoim osądzie 😉 .

Ze swojej strony dodam jeszcze, że jeżeli Twoja wartość netto jest „in plus” , to warto:

  • walczyć o dalsze nadpłacanie kredytów, które Ci jeszcze pozostały do spłaty (o ile w ogóle takie masz),
  • zatroszczyć się o bezpieczeństwo finansowe, aby „w razie W” Twój majątek trafił w powołane ręce,
  • rozwijać i pielęgnować swoje dobre nawyki w zakresie oszczędzania pieniędzy, budować swoją wiedzę w zakresie inwestowania,
  • utrzymywać dalej dobry kurs na zdrowe, stabilne finanse i sterować w kierunku wolności finansowej 🙂 .

Ujemna wartość netto

W przypadku, gdy po dokonaniu obliczeń uzyskujesz wynik „in minus” , masz do czynienia z ujemną wartością netto. To sygnał, że Twój budżet wymaga nieco wsparcia (no, może troszkę więcej niż „nieco” ) i podreperowania. Szkoda przecież zarabiać tylko po to, by regulować kolejne przygniatające Cię raty.

Od siebie proponuję, aby w sytuacji uzyskania ujemnej wartości netto skupić się na:

  • jak najszybszym zwiększeniu swoich zarobków (negocjacje podwyżki w pracy, zmiana pracy na lepiej płatną, przyjęcie zleceń dodatkowych itp.),
  • zmniejszaniu swojego zadłużenia (wszelkie nadwyżki w budżecie kierować w pierwszej kolejności na nadpłacanie zobowiązań finansowych),
  • sprzedaży niepotrzebnych rzeczy i przeznaczeniu uzyskanego dochodu na pomniejszanie zadłużenia,
  • rozpoczęciu pracy nad wyrabianiem sobie nawyków w oszczędzaniu pieniędzy, generowaniu oszczędności na opłatach za media (np. prąd, gaz, woda),
  • wprowadzeniu korzystnych zmian finansowych.

Jak pracować nad swoją wartością netto?

Bez względu na to, jaką wartość netto uzyskasz początkowo, nie zapominaj, że możesz stale pracować nad jej polepszaniem. Nie mam tutaj jednak na myśli niezdrowej pogoni za pieniądzem. Bardziej celowałbym w mądre, rozsądne, bezpieczne zarządzanie swoim budżetem, budowanie oszczędności i prowadzenie zdroworozsądkowych inwestycji, inwestowanie w swoją wiedzę, umiejętności, by móc rozwijać się również w zakresie swoich pasji oraz kariery zawodowej.

Warto przynajmniej 1-2 razy w roku uaktualniać wyliczenia odnośnie swojej wartości netto. Ale również w sytuacji zbycia/nabycia majątku, spłaty/uruchomienia kredytu, spadku/wzrostu wartości danej rzeczy figurującej na Twojej liście, na bieżąco wprowadzaj odpowiednie korekty, by móc śledzić realne zmiany w Twojej finansowej wartości netto.

Zapraszam do komentowania! Podziel się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami w tym temacie.

Chętnie przeczytam, co Ty uwzględniasz w swojej wartości netto i jak dbasz o to, by była ona na odpowiednim, zadowalającym dla Ciebie poziomie? 🙂

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

3 thoughts on “Ile jesteś wart? Czy swoją wartość netto znasz?

  1. W prowadzeniu firmy ważne jest odróżnienie wartości brutto i netto. Niby podstawowa wiedza, ale nie każdy ją posiada. Dzieki! W prowadzeniu firmy korzystam z tego bloga https://officesystem24.pl/, który w prosty sposób przekazuje wiedze 🙂

    1. Zgadzam się jak najbardziej co do spadku wartości. Niestety, jest to nieuniknione praktycznie w każdym przypadku. Jestem jednak za tym, by przynajmniej przybliżone wartości takich składowych majątku uwzględniać. W sytuacji, gdy będzie trzeba np. sprzedać wszystko i się gdzieś przeprowadzać, może to pomóc w oszacowaniu tego, ile będziemy w stanie ze swojego majątku w razie czego wyciągnąć, pospłacać kredyty i zacząć z „czystą kartą”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *