Przedstawiam 11 kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze banku, w którym uruchomisz swoje konto.
I choć ciężko będzie jednoznacznie wskazać w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, to postaram się jak najlepiej przybliżyć Ci produkty, z których sam korzystam, a także podpowiedzieć, czym się kierować przy wyborze rachunku osobistego.
Ten wpis jest niejako kontynuacją myśli zebranych w artykule odnośnie zmian finansowych. Stwierdziłem, że skoro już powiedziałem A, to wypada powiedzieć też B i przedstawić nieco bliżej mój sposób rozumowania, który przyjmuję, gdy rozważam z jakich produktów / usług chcę, czy też nie chcę, korzystać.
Liczę, iż te kilka punktów pomoże Ci zrobić własną analizę lub po prostu zachęci do skorzystania ze sprawdzonych przeze mnie opcji.
Każdy ma zapewne inne potrzeby i priorytety jeśli chodzi o produkty bankowe, jednak w kwestii konta osobistego starałem się brać pod uwagę te czynniki, które związane są z bezpieczeństwem, funkcjonalnością, wygodą korzystania z rachunku.
Nie biorę tutaj pod uwagę pakietów premium, które oferowane są przez wiele banków, gdyż po prostu z takich produktów nie korzystam. A swoje recenzje i spostrzeżenia wolę opierać na własnych doświadczeniach i wrażeniach z użytkowania danego rozwiązania.
Jeżeli więc zastanawiasz się w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste to zapraszam do dalszej lektury! 🙂
Opłata za prowadzenie konta
Niestety, coraz rzadziej spotyka się oferty banków, które umożliwiają posiadanie konta bankowego za bezwarunkowe 0zł. Choć na dzień pisania tego artykułu jeszcze takie dało się znaleźć. Takie „konto za 0zł” jest oczywiście bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak nie zawsze oferuje pełnię możliwości (o czym w kolejnych punktach) oraz zazwyczaj charakteryzuje się nieco bardziej ubogą wersją bankowości internetowej.
Obecnie najpopularniejszy jest model świadczenia usług kont bankowych oparty na zasadzie „spełniania warunków” , aby obniżyć lub wyzerować opłaty za konto.
Zazwyczaj banki wymagają od nas tego:
- by na konto co miesiąc wpłynęła odpowiednia suma – np. 500zł, 1000zł wpływów na rachunek w zadanym okresie. Warto pamiętać, iż to nie musi być koniecznie przelew wypłaty, który otrzymujesz od pracodawcy. Liczą się również wpłaty własne, dokonywane z innych posiadanych przez Ciebie rachunków;
- byśmy wykonali daną ilość transakcji lub wydali odpowiednią kwotę – najczęściej te warunki występują osobno, czyli np. musimy wydać w danym okresie czasu 300zł lub przynajmniej 3 razy zapłacić kartą;
- aby utrzymać na rachunku średnie saldo w wymaganej wysokości – chodzi o to, że mamy na koncie posiadać środki w miarę niezmiennej wysokości, np. 5000zł. Wtedy trzeba dokonywać obliczeń, aby wpływy i wydatki realizowane z konta nie zaburzyły tego wymaganego średniego salda na rachunku.
Zazwyczaj te warunki nie są jakoś specjalnie wyśrubowane i korzystając z konta na co dzień spełnisz je właściwie automatycznie.
Jeśli jednak dane konto nie jest Twoim kontem bieżącym, a używasz go jedynie jako dodatkowe, zapasowe, czy też do regulowania pewnych zobowiązań, to wtedy warto jednak wybierać te oferty, gdzie te wymogi są możliwie najniższe i najprostsze do zrealizowania.
Koszt posiadania karty debetowej
Tutaj sprawa przedstawia się podobnie do kosztów utrzymania rachunku. Najczęściej musimy realizować daną ilość transakcji w okresie rozliczeniowym lub wydać kartą odpowiednią kwotę.
Nie ukrywam, iż dla mnie zdecydowanie wygodniejszym do spełnienia warunkiem jest wymóg wydania kartą odpowiedniej kwoty. Dzięki temu mogę nawet podczas jednych większych zakupów spożywczych ten warunek spełnić i mieć już sprawę na cały miesiąc z głowy.
Można również zastanowić się, czy aby na pewno musimy kartę debetową posiadać. Obecnie jest już tyle dodatkowych opcji dokonywania płatności (BLIK, czy karty wirtualne – płatności telefonem, zegarkiem), że typowy „plasik” w portfelu przestaje być aż tak potrzebny.
Kiedy myślałem o tym, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, w ogóle nie chciałem brać karty debetowej, zakładając, że będę właśnie korzystać z BLIKa. Ostatecznie jednak tę kartę zamówiłem, ale głównie dlatego, iż był to warunek wzięcia udziału w promocji organizowanej przez bank, a warunki zniesienia opłat za kartę nie były przesadzone.
Opłaty za bankomaty
W tej kwestii opcji jest kilka. W zależności od banku możemy spotkać się z następującymi warunkami:
- zupełnie darmowe wypłaty ze wszystkim bankomatów w kraju i na świecie,
- totalnie darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju,
- darmowe wypłaty z bankomatów sieci własnej i sieci partnerskiej,
- jedna bądź kilka darmowych wypłat w miesiącu z bankomatów innych banków,
- darmowa wypłata z bankomatów własnych i darmowa wypłata z bankomatów innej sieci, ale od danej kwoty, np. minimum 100zł.
Oczywiście najbardziej pożądana jest opcja bezwarunkowo bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów, czy to w Polsce, czy zagranicą.
Jednak zazwyczaj nie jest aż tak pięknie i musimy się ucieszyć z darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. I chociaż tych wypłat pewnie już też nie robimy tak dużo, to jednak zawsze jest to fajna opcja bezpieczeństwa, gdyby trzeba było nagle dobrać się do gotówki, a bankomatu naszego banku nie ma w pobliżu.
Przyznam, że możliwość darmowych, nieograniczonych wypłat z bankomatów w kraju była dla mnie bardzo ważnym czynnikiem przy ocenie tego w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste.
Sposoby i koszty wpłaty środków na rachunek
Zapewne główną metodą dostarczania środków na konto będzie dla Ciebie przelew wynagrodzenia, czy wpłaty własne z innych rachunków bankowych.
Ale czasem wpada jakaś dodatkowa gotówka, którą też by się chciało na ROR wrzucić. Jak można to zrobić? Najprościej i najdogodniej… za pomocą wpłatomatu! Działa praktycznie zawsze, kiedy chcesz i o jakiej porze chcesz. Wpłacasz w 2-3 minuty i środki są od razu księgowane na Twoim koncie.
W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste? Według mnie w takim, który oferuje sieć wpłatomatów. Na dodatek dobrze mieć je gdzieś w okolicy. Ewentualnie można wpłacać środki we wpłatomatach sieci Euronet, niektóre banki dają taką możliwość bez pobierania za takie wpłaty prowizji.
Oczywiście, istnieje także opcja dokonania wpłaty w oddziale. Jednak tutaj warto sprawdzić, czy za standardową wpłatę „w okienku” bank nie pobierze opłaty.
Wygodne uruchomienie konta oszczędnościowego i jego darmowe prowadzenie
Prowadzisz budżet domowy, wprowadzasz korzystne zmiany finansowe… z pewnością już oszczędzasz pieniądze lub zamierzasz się za oszczędzanie zabrać. Konto oszczędnościowe, które otworzysz „na klik” z poziomu aplikacji, czy systemu bankowości internetowej, jest niezbędne 🙂 .
Przydało by się jeszcze, aby taka „oszczędnościówka” była jakoś sensownie oprocentowana. Aczkolwiek z tym to różnie bywa. Choć niektóre banki oferują dobre oprocentowanie, czy np. „happy hours” , w trakcie których można uruchomić produkty oszczędnościowe na lepszych, ciekawych warunkach.
Nie zapominajmy również o opłacie za konto oszczędnościowe. Choć to wydaje się dziwne, ale nadal są banki, które za sam fakt posiadania „oszczędnościówki” pobierają opłatę. Szok! Trzeba z takich banków uciekać 😉 .
Oczywiście nie pomijajmy też kwestii ilości bezpłatnych wypłat z konta oszczędnościowego na rachunek bieżący. Najczęściej można wykonać 1 darmową wypłatę w miesiącu, a każda kolejna kosztuje 5-10 zł.
Ma to swoje wady i zalety, aczkolwiek… jeśli chcesz oszczędzać, to takie dodatkowe płatności za kolejne wypłaty z konta oszczędnościowego można potraktować jako dodatkowy motywator, by środków z „oszczędnościówki” po prostu nie ruszać bez mega pilnej potrzeby.
Bezpieczeństwo korzystania z usług
Poruszając temat odnośnie tego, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, nie można pominąć chyba najistotniejszej kwestii, a mianowicie… bezpieczeństwa!
Polecam zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- hasło maskowane – nieco ciężko w to uwierzyć, ale nadal istnieją banki, w których systemach logowania nadal wpisuje się login i… pełne hasło do bankowości internetowej. Lepiej, z wiadomych względów, tego unikać;
- potwierdzanie operacji kodem SMS lub w aplikacji mobilnej – karty-zdrapki, z których uzyskuje się kody autoryzacyjne lub tokeny z powodzeniem należy zastępować weryfikacją poprzez kody SMS, a najlepiej za pomocą aplikacji;
- przekazywane przez bank jasne i zrozumiałe komunikaty oraz instrukcje bezpieczeństwa, jak i porady co do sposobów bezpiecznego korzystania z systemów banku;
- wysyłane regularnie ostrzeżenia o nowych metodach wykorzystywanych przez oszustów, aby pozyskać nasze dane, czy uzyskać dostęp do naszych urządzeń.
Tak samo jak dbasz zapewne o swoje bezpieczeństwo finansowe, tak samo pamiętaj o rozsądnym korzystaniu z technologii i systemów bankowości elektronicznej!
Dostępność placówki banku w okolicy
Szczerze… dla mnie przy ocenie tego w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, ten punkt był najmniej istotny. Wszelkie operacje bankowe wykonuję poprzez bankowość internetową i już naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem w jakimś oddziale banku.
Jednocześnie oczywiste jest dla mnie to, że niektórzy po prostu lubią iść i załatwić sprawę „w okienku” , czy też nie czują się na tyle obeznani z obsługą aplikacji i systemów bankowych, by tracić na nie czas i nerwy. A przecież takie systemy również mogą zawieść na krótszą lub dłuższą chwilę.
W takich przypadkach warto jednak mieć placówkę banku, czy chociażby oddział partnerski w pobliżu, by w razie nagłej potrzeby załatwienia spraw bankowych nie musieć szukać placówek oddalonych o wiele kilometrów od naszego miejsca stałego bytowania.
Przyjazna użytkownikowi aplikacja mobilna
Dobra, intuicyjna aplikacja mobilna sprawi, że nie będziesz w ogóle mieć potrzeby logowania się do tradycyjnego systemu bankowego. A bardzo dobra aplikacja sprawi, że nawet kodu do niej nie trzeba będzie pamiętać, bo zalogujesz się biometrycznie (oczywiście pod warunkiem, że i bank, i Twój telefon takie metody obsługują).
Możliwość sprawdzenia funkcjonalności aplikacji była dla mnie ważna w moich analizach co do tego w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste. Często da się takie testy przeprowadzić w systemach demo udostępnianych przez bank.
Przez aplikacje bankowe załatwiam praktycznie wszystko. Sprawdzam stan rachunków, robię przelewy, ustawiam i monitoruję polecenia zapłaty, jak również zlecenia stałe. Dzięki powiadomieniom wiem, kiedy spodziewać się konserwacji systemu i przygotować się na to, że np. nie zapłacę kartą przez dany okres czasu.
Mądrze i przejrzyście skonstruowana aplikacja mobilna to nie jest reguła! Ale, na szczęście, banki się w tej kwestii poprawiają i coraz częściej dane opcje znajdują się tam, gdzie użytkownik ich intuicyjnie szuka.
Nie trzeba już tracić czasu na „przeklikiwanie się” przez gąszcz opcji i zbyt rozbudowane menu. Często też da się aplikację dopasować do siebie i wyróżnić w niej wykorzystywane najczęściej funkcje poprzez dodatkowe ekrany lub widżety.
Możliwość skorzystania z płatności BLIK
Rozważając to, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, nie wyobrażałem sobie, by wybrać bank, który nie oferuje BLIKa.
Jest to tak wygodna forma płatności (za zakupy w sklepie, w Internecie) oraz dostępu do pieniędzy (wpłaty i wypłaty środków z bankomatów, wpłatomatów), że w moim przypadku BLIK prawie w 100% wyparł płatności kartą w Internecie.
Kartą płacę jedynie w przypadku, gdy muszę ponieść nieco większy koszt zakupu produktu czy usługi. Wolę wtedy mieć możliwość skorzystania „w razie W” z opcji chargeback.
Obsługa Profilu Zaufanego
Korzystasz może ze środków z programu „Rodzina 500+” ? A może znasz Internetowe Konto Pacjenta? Nie chcesz tracić czasu na chodzenie po urzędach i wolisz załatwić pewne procedury zdalnie? Ja też!!!
Dlatego właśnie wybierając bank, w którym mam konto osobiste, baczną uwagę zwracam na to, czy oferuje on możliwość szybkiego uruchomienia Profilu Zaufanego.
Kilka razy już z takiego Profilu Zaufanego skorzystałem i bardzo, bardzo mi to życie ułatwiło. Polecam wziąć ten aspekt pod uwagę analizując to w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste.
Łatwe płatności za parkingi, bilety, autostrady
Znasz to uczucie, gdy w końcu po trzeciej rundzie wokół ulic udaje Ci się znaleźć miejsce parkingowe, parkujesz piorunem i lecisz do parkometru, otwierasz portfel a tam… zero drobniaków do opłacenia biletu 😛 . Ja znam to uczucie aż za dobrze, tym bardziej, że już od dawien dawna nie noszę przy sobie gotówki, a co dopiero drobnych… .
W takich sytuacjach aplikacja bankowa ze zintegrowaną opcją płatności za parkingi to zbawienie! I oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne, gdyż nie działa (jeszcze!) we wszystkich miastach, ale już w sporej ilości miast da się z tego korzystać. Proste w użyciu, mega skuteczne w działaniu. Wiele razy testowałem i już za parkingi nie płacę inaczej.
To samo tyczy się biletów na komunikację miejską. Także da się bilet sprawnie kupić przez aplikację już po tym, jak w pośpiechu wskoczysz do autobusu 😉 . Też (jeszcze!) nie działa wszędzie, ale obsługiwany obszar jest spory i pewnie będzie się powiększać.
W kwestii autostrad… no cóż… bramki robiły swoje i wtedy taka płatność przez aplikację była ogromnym wsparciem i „przyspieszaczem” podróży. Jeszcze nigdy tak miło nie płaciło mi się za przejazd autostradą, jak właśnie przy pomocy aplikacji, hehe 😀 .
Teraz bramki zniknęły, ale opłaty za autostrady jakoś nadal się trzymają mocno 😉 . Na szczęście można skonfigurować aplikację bankową i nadal wygodnie płacić za przejazdy autostradami. Z pewnością będę z tego korzystać.
Chociaż akurat w kwestii płatności za odcinki krajowe jest już nieco gorzej… nie jest taka możliwość dostępna. Wymaga użycia aplikacji zewnętrznej, jak np. Autopay. Ale podejrzewam, że za jakiś czas również w systemach bankowych będzie można za państwowe odcinki autostrad zapłacić.
W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?
Aby było jasne – nie uważam się za żadnego guru bankowości, który zna „ten jeden, jedyny słuszny wybór” . Ale, wierz mi lub nie, w kilkunastu bankach konta już miałem i nadal w kilku posiadam. Troszkę o ich sposobach działania się dzięki temu dowiedziałem i poznałem ich oferty oraz przewertowałem cenniki usług związane z kontami osobistymi.
Dlatego też na ten moment z czystym sumieniem mogę polecić te dwie opcje. Pierwszą z nich jest Santander Bank, który obecnie jest moim wiodącym kontem osobistym.
Dlaczego taki wybór? Po prostu spełnił wszystkie wymienione przeze mnie wyżej warunki. A na dodatek po otwarciu konta można uzyskać dodatkowe premie!
Jeśli więc szukasz wygodnego, łatwego w utrzymaniu, bezpiecznego rachunku osobistego… polecam konto w Santander Banku.
Klikając poniższy link możesz takie konto założyć w mniej niż 5 minut przez Internet. Sam założyłem, sprawdziłem, nadal korzystam. I jeszcze Żonę zachęciłem, aby też się do Santander Banku przeniosła. Póki co ani ona, ani ja nie żałujemy tej decyzji.
Praktycznie na równi z Santanderem stawiam Bank Millennium. W tym banku posiadamy konto wspólne, z którego prowadzimy główne rozliczenia (zakupy, rachunki, oszczędzanie na wspólne cele).
Konto w banku Millennium otworzyliśmy już dawno, dawno temu i ani razu się nie zawiedliśmy. W naszym przypadku spełnia ono wszystkie wymienione przeze mnie warunki, oprócz jednego… nie mamy na miejscu oddziału banku, najbliższy jest około 40km dalej. Aczkolwiek, nie przeszkadza mi to, gdyż, jak już wspomniałem, naprawdę banków nie odwiedzam i jakoś nie zamierzam tego zmieniać. Działam sobie przez Internet i tak mi dobrze.
Bank Millennium to bank sprawdzony od lat i naprawdę niezawodny. Mocna pozycja do przemyślenia w rozważaniach o tym w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste.
Powyższe linki to tzw. linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się założyć konto po kliknięciu w nie, uzyskam od danego bank prowizję. Piszę o tym otwarcie, bo co tu w sumie ukrywać. Ale polecam wspomniane dwa banki nie ze względu na prowizje, ale ze względu na to, że z ofert tych dwóch banków naprawdę korzystam i jestem z nich zadowolony w 100%.
Wybór dobrego konta osobistego to bardzo ważna kwestia. Mam nadzieję, że chociaż trochę rozjaśniłem Ci temat i odrobinę podpowiedziałem w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste.
A dla osób, które chcą mieć po prostu bezwarunkowo darmowe konto, również obsługujące BLIK i z prostą, czytelną bankowością internetową, polecam konto osobiste w Nest Banku.
Życzę Ci tego, by wybrany przez Ciebie rachunek bankowy spełniał wszystkie Twoje założenia i oczekiwania oraz pomagał Ci w realizacji Twoich celów finansowych.
W komentarzach chętnie też przeczytam Wasze propozycje i poznam Wasze zdanie odnośnie tego w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste.
Wskazówki jak te zawarte w tym tekście na pewno pomogą w podjęciu najlepszej dla siebie decyzji.
Właściwie wszystkie najważniejsze kwestie zostały tu omówione. Ja tylko skromnie dodam, że sporo osób patrzy też na dostępne sposoby założenia konta (np. bez kuriera, na selfie, przelewem weryfikacyjnym, itp.). I jeszcze drobna kwestia (choć przy otwieraniu konta mało kto zwraca na to uwagę) – czyli sposób zamknięcia konta. A czasem jest to dosyć uciążliwe (jeżeli np. możliwe jest to tylko w placówce banku).
Tak jest, bardzo trafne spostrzeżenia, dziękuję! 🙂
Dla mnie priorytetem były wpłatomaty. Kiedyś były mniej popularne i zwykle była brana opłata. A ja co miesiąc muszę wpłacać gotówkę.
A więc wpłatomat darmowy i blisko mnie.