Zajmując się swoimi finansami osobistymi zagłębiałeś się zapewne także w kwestie kont bankowych. Rozwiązanie, które w tym wpisie omawiam, to wspólne konto bankowe.
Postaram się, z własnego doświadczenia, jak najlepiej opisać zalety i wady takiego rozwiązania. Podpowiem także, jak założyć wspólne konto bankowe oraz jak z niego korzystać, by pomóc sobie w codziennym zarządzaniu budżetem domowym.
Zalety wspólnego konta bankowego
- Budowanie zaufania między partnerami – wspólny rachunek to wspólne środki i wspólne zarządzanie finansami. Razem planujecie oraz realizujecie wydatki. A to wymaga rozmów i szukania kompromisów. Dzięki temu wzmacnia się więzi i wzajemne zaufanie.
- Równość w sferze finansowej – nie zawsze zdarza się tak, że zarobki partnerów są równe. Posiadając wspólne konto bankowe i korzystając ze wspólnej puli, która przeznaczona jest pod konkretne cele, umacniamy poczucie równości i wspólnoty majątkowej.
- Łatwiejsze planowanie budżetu – wiedząc, jaką wspólną pulą dysponujecie, sprawniej zaplanujecie na co środki w danym miesiącu mają być przeznaczone. Szybko także uda się oszacować, ile zostanie na bieżące potrzeby (np. zakup jedzenia). Każdy będzie miał możliwość wglądu w aktualny stan konta.
- Prostsze realizowanie opłat – o wiele szybciej zrealizujesz przelewy za rachunki z jednego konta, niż gdyby każde z Was miało realizować je ze swoich rachunków bankowych. Logujesz się na konto lub korzystasz z aplikacji i paroma kliknięciami „wypuszczasz” wszelkie płatności z jednej puli. A już w ogóle proces przyspieszysz, gdy skorzystasz z poleceń zapłaty oraz zleceń stałych. I łatwiej będzie Ci je kontrolować na przyszłość z jednego rachunku.
- Szybsze zarządzanie budżetem – wszystkie transakcje są widoczne na jednym rachunku, stąd szybciej i łatwiej można uwzględniać je w swoich arkuszach do zarządzania budżetem domowym.
- Dostęp do większych środków – w sytuacji awaryjnej, gdy potrzeba nagle większej sumy, prościej wykorzystać środki, które są na wspólnym rachunku niż czekać na zaksięgowanie się przelewu z konta na konto. Wykorzystując wspólne konto bankowe po prostu płacimy, robimy przelew lub wypłacamy środki. Korzystamy z dostępnej na koncie puli.
- Mniej haseł do zapamiętania i kart w portfelu – jedno konto to jeden login, jedno hasło i jedna karta. Oszczędność miejsca w umyśle i portfelu.
- Przewidywalność wydatków – zazwyczaj na wspólnym koncie bankowym trzyma się środki na konkretne cele, np. na jedzenie, zakupy odzieżowe, opłatę rachunków. Jeśli wcześniej ustalicie ze sobą konkretnie, na co mają być wspólne pieniądze wydawane, to zapewne unikniecie zaskoczeń typu „nagły wydatek 200zł na spa” albo „pilna potrzeba posiadania nowego gadżetu za 300zł” . Planowanie budżetu i mądre dysponowanie pieniędzmi to podstawa 🙂 .
- Dostęp do środków bez względu na sytuację współposiadacza – chociaż ten punkt zależny jest akurat od banku, w którym uruchomimy rachunek. W niektórych przypadkach po śmierci współposiadacza bank zamienia konto wspólne na indywidualne. I nadal druga osoba ma swobodny dostęp do środków. Niekiedy jednak bank zamraża część lub nawet całość środków na rachunku na poczet postępowania spadkowego. Dlatego zawsze warto sprawdzić, co stanie się z kontem i środkami na nim zgromadzonymi, gdy jednego ze współposiadaczy zabraknie.
Wady wspólnego konta bankowego
- Ryzyko braku dostępu do pieniędzy – banki, choć ciągle nad sobą pracują, nie są idealne. Nadal zdarzają się spore awarie i przestoje w funkcjonowaniu systemów bankowych. Posiadając wspólne konto bankowe wystawiacie się na możliwość chwilowego (oby tylko!) braku dostępu do środków na rachunku. Czasem psują się płatności kartą, nieraz nie da się wypłacić środków z bankomatu, a jeszcze w innym momencie pada cały system i nie ma możliwości wykonania przelewu (np. za pilnie oczekujący rachunek).
- Brak niespodzianek finansowych – planujesz świetny prezent dla drugiej połówki na Święta lub rocznicę? Nie chcesz, aby druga osoba wiedziała, ile pieniędzy przeznaczyłeś na niespodziankę? Przy wspólnym rachunku będzie to bardzo utrudnione. Każda z osób ma wgląd do wszelkich płatności (czy to przelewem, czy kartą), które miały miejsce na rachunku. Monitorowanie historii rachunku możliwe jest 24/7 poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną.
- Ryzyko utraty środków – włamanie na konto bankowe? W dzisiejszych czasach zabezpieczenia są na bardzo wysokim poziomie i banki nadal je usprawniają. Jednakże, nie da się takiej sytuacji wykluczyć. Istnieje wtedy zagrożenie, że wszystkie zgromadzone na koncie środki przepadną. A zanim je odzyskamy minąć może długi czas, który pewnie spędzimy w sądach, by udowodnić, iż środki zniknęły nie z naszej winy. Kłótnia pomiędzy partnerami? Nie czarujmy się, zdarza się nawet najlepszym 😉 . Ale co, jeśli konflikty zaczną mocno narastać i doprowadzą jedną ze stron do czynów desperackich? Jakich? Chociażby szybkie wyjęcie wszelkich środków ze wspólnego rachunku lub przelanie ich na inne, indywidualne już konto bankowe.
- Brak opcji potwierdzenia tożsamości przelewem – planujesz uruchamiać raty online lub korzystać z innych usług finansowych? Najczęściej będziesz proszony o wykonanie przelewu potwierdzającego (np. na 1zł). Takowe potwierdzenia z kont wspólnych nie są brane pod uwagę.
Jak założyć wspólne konto bankowe?
Procedura uruchomienia wspólnego konta bankowego nie odbiega niczym od założenia indywidualnego rachunku bankowego. Wymagana jest pełnoletniość obu osób, ważne dowody osobiste, podpisy obu współwłaścicieli. Co ważne, współposiadacze konta nie muszą być małżeństwem, ani nie muszą być nawet ze sobą spokrewnieni.
Warto zaznaczyć jednak, iż nie każdy bank daje możliwość uruchomienia wspólnego konta przez internet. Nieraz trzeba procedurę przeprowadzić w oddziale, gdzie bank od razu potwierdza tożsamość obu klientów.
Przy podpisaniu umowy o wspólne konto bankowe każda osoba (współwłaściciel konta) otrzyma własny login i hasło do bankowości internetowej, a także własną kartę do konta (w zależności od potrzeb). Każdy będzie mógł również korzystać z aplikacji mobilnej na dowolnych urządzeniach (telefon, tablet), o ile dany bank takową udostępnia (choć w każdym szanującym się banku to teraz norma).
Przypominam, iż bardzo ważne jest sprawdzenie, na jakich warunkach bank oferuje prowadzenie konta. Dokładnie zapoznaj się z warunkami, jakie trzeba spełnić, aby uniknąć opłaty za posiadanie konta oraz karty płatniczej. Najczęściej trzeba zapewnić minimalne wymagane wpływy na konto oraz wykonać daną ilość transakcji kartą w miesiącu (przy dwóch kartach pamiętaj, aby dane warunki spełnić dla każdej z nich!). Warto zadbać o to, by wspólne konto bankowe nie obciążało niepotrzebnie budżetu domowego.
Jeśli zastanawiasz się, jakie konto (czy to wspólne, czy indywidualne) wybrać, sprawdź moje „Recenzje kont bankowych” , z których sam korzystam. Liczę, że analiza „Recenzji” pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. A jeśli posiadasz już konto – i tak zapraszam do Recenzji. Być może znajdziesz produkt lepszy niż ten, z którego obecnie korzystasz. A zmiana rachunku bankowego wcale nie jest tak trudna i czasochłonna, jak się wydaje.
Wspólne konto bankowe – podsumowanie
Osobiście uważam, że wspólne konto bankowe to wygodne rozwiązanie. Sam również takowe posiadam wraz z Małżonką i stanowi ono jeden z elementów mojego (naszego) sposobu na finanse. Po latach doświadczenia w korzystaniu z tego typu kont mogę śmiało stwierdzić, że polecam i zachęcam do stosowania tego typu rozwiązań. Chociaż indywidualne konto bankowe również warto posiadać, dywersyfikacja środków nie powinna być pomijana.
Jestem ciekaw Twoich przemyśleń i opinii w tym zakresie. Daj proszę znać w komentarzach – czy posiadasz wspólne konto bankowe, czy jednak stawiasz na rozwiązania indywidualne?
Dodałabym jeszcze fakt, że konta wspólne są najczęściej wyłączone z promocji dla nowych klientów, które zazwyczaj dedykowane są klientom indywidualnym. Choć rozwiązaniem może być założenie rachunku osobistego, a po spełnieniu warunków promocji, przekształcenie go w konto dla dwojga. Minusem jest tez na pewno to, że tylko kilka banków oferuje założenie rachunku wspólnego online: https://kontobankowebezoplat.pl/wspolne-konto-bankowe/