Zmiany finansowe – popraw finanse w 6 krokach

Kolejny rok za nami, przywitaliśmy Nowy Rok. W pierwszych dniach nowego roku warto przejrzeć swój budżet i wprowadzić korzystne zmiany finansowe, by cały rok upłynął pod znakiem mądrze zarządzanych finansów osobistych. W tym wpisie podzielę się z Tobą tym, jakie zmiany finansowe wprowadziłem u siebie, a także jakie plany finansowe przyjąłem na kolejny rok.

Aby w pełni wykorzystać porady z tego artykułu warto pobrać również bezpłatne narzędzia do budżetu domowego, które przygotowałem dla Ciebie. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie opisującej arkusz budżetu domowego.


Podcast o finansach Sposób na finanse
Podcast o finansach Sposób na finanse
Zmiany finansowe – popraw finanse w 6 krokach #20
Loading
/

Przegląd wydatków w budżecie domowym

Stale rosnące ceny towarów i usług dają się we znaki każdemu. Dlatego też wprowadzając zmiany finansowe do swojego budżetu zwróć uwagę na to, na co rozchodzą się Twoje pieniądze.

Często bywa tak, że pewne wydatki generują spore ubytki w naszym budżecie. Codzienna poranna kawa lub kanapka kupiona na mieście, korzystanie z taksówek zamiast transportu publicznego, obiad zjedzony w restauracji zamiast przygotowany samodzielnie, kolejne chaotyczne czy też nieprzemyślane zakupy. Pewnie każdy znajdzie taki wydatek, który nie jest do końca potrzebny, ale jednak z różnych względów go ponosimy.

Nie chodzi oczywiście o to, by rezygnować ze wszystkiego i w ogóle pomijać wydatki na przyjemności. Jednakże ograniczenie częstotliwości występowania takich pochłaniaczy pieniędzy może przynieść sporo korzyści i zapoczątkować dobre zmiany finansowe w Twoim budżecie.

Dlatego też uważam, iż taki przegląd finansów powinno wykonywać się regularnie, co najmniej 2-3 razy w roku. Podczas analizy wydatków zwróć uwagę na to, czy przypisane do danych pozycji kwoty są aktualne (np. opłacane raty kredytów), ale również zweryfikuj, czy są one adekwatne do obecnej sytuacji.

Miej na uwadze to, że kiedyś odkładane regularnie 20zł, 30zł czy 50zł, by stworzyć fundusz na dany cel (np. opłacenie podatku od nieruchomości, zbudowanie funduszu świątecznego, budowanie finansów na wyjazd wakacyjny) mogą już nie wystarczyć i wypada zaktualizować swoje założenia.

Niestety, zmiany finansowe często uświadamiają nam, jak gwałtownie i niespodziewanie rosną koszty naszego życia. Ale to właśnie dobre planowanie wydatków daje nam szansę na kontrolę nad finansami i pozwala na zorganizowanie ich w taki sposób, by nie musieć co miesiąc załamywać rąk z powodu braków w budżecie domowym.

Nie zapominaj o szukaniu oszczędności! Kilka porad znajdziesz również w proponowanych przeze mnie wpisach.

Przeczytaj chociażby o tym, jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy, jak mieć tanie ogrzewanie, jak zaoszczędzać na prądzie, jak oszczędzać wodę. Każda złotówka się liczy! W efektywniej robionych zakupach z pewnością pomoże Ci mądra lista zakupów.

Ponowne wyliczenie swojej wartości netto

Jeśli jeszcze nie znasz swojej wartości netto, to bez problemu policzyć ją korzystając z bezpłatnych narzędzi do budżetu domowego, które otrzymasz po zapisaniu się na Newsletter. Jeżeli już miałeś do czynienia z kalkulowaniem swojej wartości netto, to jest to idealny moment, by zaktualizować prowadzoną w tym zakresie tabelkę.

Żadnego spamu, same konkrety!

Być może udało Ci się spłacić kartę kredytową, pożyczkę, sprzedać coś wartościowego lub nabyć korzystne aktywa. Nie pomiń w swoich wyliczeniach również rosnących oszczędności (lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze emerytalne).

Wszelkie zmiany w swojej sytuacji materialnej warto na bieżąco wprowadzać do wyliczeń swojej wartości netto. Dokładny ogląd finansów osobistych to kluczowa kwestia, jeśli chcesz mieć nad nimi pełną kontrolę!

Zmiany finansowe w posiadanych produktach bankowych

Masz swoje konto bankowe od lat i nawet nie zastanawiałeś się, czy nie możesz korzystać z lepszej oferty? To błąd! Nawet jeśli jesteś zadowolony ze swojego konta osobistego, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozeznać się na rynku i przynajmniej sprawdzić, czy inny bank nie oferuje czegoś lepszego.

Jeśli nadal płacisz za prowadzenie swojego rachunku osobistego, płacisz za posiadaną do niego kartę i za prowadzenie konta oszczędnościowego, lub już gubisz się w wymogach, które musisz spełnić, by uniknąć choć części opłat… to znak, że czas najwyższy rozejrzeć się za nową ofertą i wdrożyć zmiany finansowe, które wpłyną nie tylko na Twój budżet, lecz także na Twój komfort psychiczny.

A może posiadasz kilka rachunków, z czego większość jest już przez Ciebie zapomniana lub istnieje tylko po to, by wykonywać jedną jedyną operację finansową w miesiącu? To dobry moment, by zrobić sobie dokładną listę posiadanych kont osobistych, oszczędnościowych, lokat, kart kredytowych, pożyczek.

Pamiętaj, iż w zarządzaniu finansami najlepiej sprawdza się… prostota i konsekwencja. Im mniej masz na głowie, im mniej warunków korzystania z danej usługi musisz spełniać, tym lepiej. Upraszczaj sobie życie i korzystaj tylko z tych produktów, których realnie potrzebujesz.

Sam również zrobiłem taki przegląd u siebie i dzięki temu zamknąłem aż sześć (6!) rachunków (2 konta osobiste i 4 oszczędnościowe), które zamieniłem na 1 nowe konto osobiste i 1 nowe konto oszczędnościowe.

Swoją drogą, polecam skorzystanie z oferty banku Santander. Proste warunki utrzymania konta oraz karty za 0zł i na dodatek możliwość zgarnięcia 300zł premii za założenie konta… . Aż żal było nie skorzystać.

Jeśli też będziesz wdrażać zmiany w kwestii kont u siebie, zerknij na Santander Bank. Alternatywnie sprawdź Bank Millennium, obie opcje to według mnie obecnie jedne z najlepszych dostępnych na rynku usług bankowych.

Poznaj też aż 11 kryteriów, które pomogą Ci wybrać najlepsze konto bankowe.

Weryfikacja posiadanych abonamentów i polis

Zmiany finansowe to jednak nie tylko przegląd codziennych wydatków, rosnąca wartość netto i porządek w kontach bankowych. To także dokładne przyjrzenie się posiadanym abonamentom, subskrypcjom, polisom ubezpieczeniowym. Czyli wszelkie stałe opłaty, które ponosisz, ale które możesz niewielkim nakładem pracy oraz czasu zmniejszyć.

Abonament za telefon, telewizję, internet, dodatkowe platformy streamingowe… itp., itd. Regularne koszty i, zazwyczaj, związanie umową na przynajmniej 24 miesiące. Ustaw sobie przypomnienie na, powiedzmy, około 3 miesiące przed końcem danej umowy i sprawdź, jakie nowości pojawiły się na rynku.

Szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym i wakacyjnym warto poświęcić 15 minut na przejrzenie ofert operatorów, gdyż bardzo często w tym okresie wprowadzają oni ciekawe promocje, np. na zwiększenie pakietu internetowego czy abonament z 1-3 miesiącami za darmo.

To samo dotyczy posiadanych przez Ciebie polis na ubezpieczenie auta, mieszkania. Nie przedłużaj automatycznie polisy, gdy wygasa obecna. Zawsze sprawdź, co mają do zaoferowania konkurenci i wybierz opcję najlepszą dla Ciebie.

Przy czym pamiętaj – nie kieruj się jedynie ceną ubezpieczenia. Dobra polisa to taka, która zapewnia Ci zakres ubezpieczenia, jak Cię interesuje, a jednocześnie nie jest ekstremalnie wyceniona. Warto skorzystać z porównywarek lub pomocy doradcy ubezpieczeniowego, by wybrać najlepszy dla siebie wariant. W zakresie polisy OC na auto zerknij tutaj, a jeśli szukasz ubezpieczenia mieszkania sprawdź tę opcję.

Zdarza się również, iż niektóre posiadane przez nas usługi nie są w pełni wykorzystywane. Płacimy za nie, ale de facto uruchamiamy je kilka razy w roku. Podczas robienia przeglądu posiadanych abonamentów rozważ, czy może nie nadszedł właściwy moment na to, by niektóre z subskrypcji po prostu wypowiedzieć.

W budowaniu właściwej struktury wydatków z pewnością pomoże Ci odpowiednia i przemyślana hierarchia wydatków.

Plany finansowe na kolejny rok

W poprzednim, 2021, roku udało mi się spłacić przed czasem posiadany kredyt gotówkowy. Dzięki temu uwolniłem gotówkę, którą musiałem przeznaczać na spłatę raty i znalazłem dla niej nowe zastosowanie.

Obecnie buduję budżet na podpłacenie kredytu hipotecznego. Po rozliczeniu PIT spodziewam się uzyskać niewielki zwrot podatku, który planuję przeznaczyć na powiększenie finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Założenie budowania funduszu na wcześniejsze zamknięcie hipoteki z pewnością rozłoży mi się jeszcze na kilka kolejnych lat, jednak taki cel długofalowy bardzo mi się podoba i motywuje mnie do tego, by faktycznie te środki na spłatę kredytu regularnie zbierać. Pomyślałem sobie, że nawet jeśli „urwę” z tego kredytu poprzez jego nadpłacanie chociaż 5 lat spłacania, to będzie to i tak ogromny sukces. I tego planu się trzymam!

Zastanów się też, w jakiej obecnie sytuacji finansowej jesteś. Czy masz już jakieś oszczędności? Jeśli nie, to warto sprawdzić kilka prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy i zabierać się do budowania zasobów finansowych na różne okazje.

Jeżeli zacząłeś już gromadzić oszczędności, poświęć parę minut na to, by zastanowić się, jak zwiększyć kwotę przeznaczaną na oszczędzanie, by jeszcze szybciej osiągać swoje finansowe cele.

A może zebrałeś już wystarczająco oszczędności i zaczynasz szukać opcji na bardziej dynamiczne pomnażanie swojego kapitału? W tym wypadku polecam sięgnąć po dodatkową wiedzę w tym zakresie, posiłkując się chociażby tą publikacją.

I pamiętaj, nawet prosty plan finansowy jest lepszy niż jego brak. Stawiaj sobie cele, które chcesz w zakresie zarządzania finansami osiągnąć, jednak „nie naginaj” przy tym swojego budżetu domowego.

Zmiany finansowe mają pomóc Ci w dalszym rozwoju w zakresie planowania finansów, dlatego też wprowadzaj je w miarę swoich możliwości, a na każdy etap poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, by podjąć najkorzystniejsze decyzje.

Analiza możliwości zwiększenia dochodów

Nie oszukujmy się, brak odpowiednio wysokich dochodów utrudnia (ale nie uniemożliwia!) sprawne zarządzanie budżetem, budowanie oszczędności i plany inwestycyjne. Jednak zmiany finansowe, które wprowadzisz, powinny również uwzględniać rozważenie opcji zwiększania Twoich zarobków.

Być może już czas powalczyć o awans i podwyżkę w pracy? A może to jest właśnie moment, by nabyte do tej pory doświadczenie zawodowe wykorzystać i rozwijać już w nowej firmie? Być może masz nieco czasu popołudniu i jesteś w czymś dobry, lubisz coś robić… nieraz hobby czy też dodatkowe umiejętności da się przemienić w źródło dochodu.

Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i co możesz zrobić, by je mądrze wykorzystać, przy okazji dorzucając parę dodatkowych PLNów do swojego comiesięcznego budżetu.

Zmiany finansowe to proces, który wymaga nieco chęci, skupienia i podjęcia paru czynności formalnych (np. wypowiedzenie danej umowy czy polisy). Jednak w dobie Internetu ogromną większość tych kwestii załatwisz bez ruszania się z domu!

Może nie uwierzysz, ale ja swoje zmiany finansowe wprowadziłem w zaledwie 2 dni, a w tym czasie zamknąłem parę rachunków bankowych, otworzyłem nowe konto, sprawdziłem dostępne oferty w zakresie abonamentu na telefon i internet domowy, zaktualizowałem swoją wartość netto, uaktualniłem kwoty wprowadzone do tabelek rozliczeniowych, a także zweryfikowałem swoją hierarchię wydatków.

Zachęcam Cię, abyś i Ty w tych opisanych przeze mnie 6 prostych krokach wdrożył korzystne zmiany finansowe i cieszył się lepszą kontrolą nad budżetem domowym. Nie będzie Cię to kosztować nic (oprócz chwili czasu i odrobiny pomyślunku), a do zyskania jest, wbrew pozorom, naprawdę wiele.

Życzę Ci, aby zmiany finansowe, które wprowadzisz, pozwoliły Ci na budowanie coraz lepszej sytuacji materialnej oraz budowanie optymistycznych wizji na Twoją finansową przyszłość.

Chętnie również dowiem się, jakie inne, oprócz zaproponowanych przeze mnie, zmiany finansowe już wprowadziłeś lub zamierzasz wprowadzić w swoich finansach osobistych? Zapraszam do komentowania!

Podziel się tą treścią z innymi! Dziękuję :)

One thought on “Zmiany finansowe – popraw finanse w 6 krokach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *